دردسر جدید زاکربرگ: منکران هولوکاست

مارک زاکربرگ که خود یهودی است می‌گوید به نظر او انکار هولوکاست توهین‌آمیز است
توضیح تصویر،

مارک زاکربرگ که خود یهودی است می‌گوید به نظر او انکار هولوکاست توهین‌آمیز است

دردسری جدید مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت فیس‌بوک، بر سر نگه داشتن یا برداشتن نوشته‌هایی در فیس‌بوک است که وقوع هولوکاست را زیر سوال می‌برند. آقای زاکربرگ با حذف این نوشته‌ها مخالفت‌ کرده و حالا در میانه دردسرهای تازه است.

در گفت‌وگویی که او با وب‌سایت «رکورد» داشته، گفته که به گمان او افرادی که وقوع هولوکاست را زیر سوال می‌برند نباید از فیس‌بوک حذف شوند.

او در دفاع از این افراد گفت که آنها «به عمد» به اطلاعات نادرست دست پیدا نکرده‌اند.

صحبت‌های آقای زاکربرگ برای او دردسرزا شد و مجبور شد که با انتشار بیانیه‌ای، حرف‌هایش را توضیح دهد.

پس‌زمینه حرف‌های آقای زاکربرگ با رکورد درباره این بود که چطور فیس‌بوک می‌خواهد به جلوگیری از گسترش اخبار غلط کمک کند. یا جلوی نفوذ وب‌سایت‌هایی را بگیرد که مروج تئوری توطئه هستند.

یکی از این وب‌سایت‌ها InfoWars نام دارد که از جمله ادعاهایش این بوده که ماجرای شلیک و کشته شدن کودکان در دبستانی در ایالت کانتیکات تئاتری بوده که دولت باراک اوباما به راه انداخته بود. ادعاهای این وبسایت باعث شده بود که گروهی با دوربین و به قصد مچ‌گیری سر راه والدین داغ‌دار را بگیرند و آنها را سوال‌پیچ کنند که آیا واقعا فرزندی داشته‌اند که کشته شده باشد.

سازمان ملل می‌گوید فیس‌بوک با اجازه انتشار تبلیغات دروغین علیه مسلمانان در میانمار سبب شد که این اقلیت مورد خشونت‌های بسیاری قرار بگیرند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فیس‌بوک گفته که قصد دارد شایعاتی را حذف کند که ممکن است به صدمه جانی به افراد منجر شود.

صحبت‌های آقای زاکربرگ که به اینجا رسید خبرنگار از او پرسید که سیاستشان درباره اخبار تقلبی چیست و او به یک‌باره از منکران هولوکاست مثال زد.

او گفت: «من یهودی هستم و در آنجا (فیس‌بوک) آدم‌هایی هستند که منکر وقوع هولوکاستند.»

آقای زاکربرگ گفته که این صحبت‌ها برای او برخورنده هستند اما به گمان او فیس‌بوک نباید این قبیل نوشته‌ها را پاک کند. برای اینکه: «به نظرم افراد مختلف چیزهای مختلفی را اشتباه متوجه می‌شوند. گمان نکنم که آنها به عمد اشتباه گرفته‌ باشند.»

مدیرعامل فیس‌بوک ادامه داده: «هرکسی اشتباه می‌کند و اگر ما بخواهیم بعد از چند اشتباه حساب آنها را ببندیم، آن وقت آسان نخواهد بود که بگوییم ما به همه فضای حرف زدن داده‌ایم و بگوییم که برایمان مهم است آنها چه می‌گویند.»

این حرف‌ها برای او دردسرساز شدند.

گری گیبل، سردبیر یک مجله ضد فاشیسم به نام «سرچ‌لایت» در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی این طور واکنش نشان داده است: «زاکربرگ می‌تواند جلوی توجه جهانی به بسیاری از این نوشته‌های خطرناک را بگیرد اما او مثل یک نوجوان لوس است.»

آقای گیبل موضع خود را این طور روشن کرده است: «به خاطر تمکن مالی که دارد، مثل یک بچه لوس متوجه نباشد که این حرف‌ها چطور ممکن است مجانینی را ترغیب کند که مساجد، کنیسه‌ها و کلیساها را به آتش بکشند.»

دو روزنامه‌نگار آمریکایی این بحث را به توییتر کشاندند. یکی از آنها که از شبکه ان‌بی‌سی بود پرسید آیا واقعا آقای زاکربرگ فکر می‌کند کسانی که وقوع هولوکاست را منکر می‌شوند از روی نیت خوب چنین کاری می‌کنند؟

دیگری که برای آتلانتیک می‌نویسد در جواب به این موضوع اشاره کرده که اصلا موضوع هولوکاست در میان نبوده که آقای زاکربرگ درباره آن اظهار نظر کرده است.

نوشته‌هایی از این دست تا آنجا داغ شدند که آقای زاکربرگ مجبور به روشن کردن حرف‌هایش شد.

او در نامه‌ای به خبرنگار مجله رکورد از او بابت مصاحبه تشکر کرد و نوشت: «فقط یک چیزی مانده که باید روشن کنم. من شخصا فکر می‌کنم که نوشته‌های منکران هولوکاست بسیار توهین‌آمیز است. و اصلا قصدی نداشتم که از آنها دفاع کنم.

فیس‌بوک که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا سلاح ترویج اخبار نادرست بود، بارها مورد نکوهش قرار گرفته که برای گسترش اخبار درست و صحیح کاری نمی‌کند. او به تازگی شروع به تبلیغ ضد شایعات کرده و قول داده که جلوی ناشران نوشته‌های ناصحیح را بگیرد.

اما از آن طرف با این پرسش هم روبه‌رو است که چطور به وب‌سایت‌هایی نظیر InfoWars اجازه فعالیت می‌دهد.