جستجو برای ناپدیدشدگان آتش‌سوزی یونان ادامه دارد

آتش سوزی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

هنوز هم آتش‌سوزی ادامه دارد و مناطق دیگری را تهدید می‌کند

جستجو برای یافتن ناپدیدشدگان در آتش‌سوزی جنگل‌های اطراف آتن، پایتخت یونان ادامه دارد.

در حالی که آمار قربانیان این آتش‌سوزی به دست کم ٧٩ نفر رسیده، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی یونان گفته است که خانواده‌های متعددی از خویشاوندان خود اطلاع ندارند و با تماس با آتش‌نشانی، خواستار آگاهی از وضعیت آنان می‌شوند.

تاکنون نزدیک به ١٩٠ نفر، شامل ٢٣ کودک، نیز زخمی شده‌اند اما از ناپدیدشدگان آماری در دست نیست.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان، در این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرده و گفته است که هیچ سئوالی در مورد نحوه آغاز و گسترش و همچنین چگونگی مبارزه با این حریق ناگفته باقی نخواهد ماند.

مقامات پلیس این احتمال را مطرح کرده‌اند که ممکن است آتش‌سوزی عمدا آغاز شده باشد و تحقیقاتی در این زمینه را به جریان انداخته‌اند. همچنین برخی از مقامات محلی گفته‌اند که چندین سال ریاضت اقتصادی به معنی فقدان امکانات لازم برای مبارزه سریعتر با این آتش سوزی بوده است.

اقتصاد یونان در جریان بحران بانکی ده سال پیش به شدت آسیب دید و این کشور با شرط دنبال کردن یک برنامه ریاضت اقتصادی توانست کمک اتحادیه اروپا را دریافت کند. در سال‌های قبل از رکود، دولت یونان با توسل به استقراض گسترده، توانست بود امکانات رفاهی قابل توجهی را در اختیار مردم این کشور قرار دهد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

عمدی بودن آتش‌سوزی منتفی نشده و تحقیقات در مورد آن آغاز شده است

با توجه به خشکی و گرمای هوا و وزش باد، آتش‌سوزی در مناطق جنگلی و بیشه‌های جنوب یونان به سرعت شماری از مناطق تفریحی و استراحتگاه‌های یونان گسترش یافت.

در بعضی نقاط، ساکنان و بازدیدکنندگان با نزدیک شدن آتش به سوی دریا گریختند و تعدادی از آنان در دریا غرق شدند. برخی از قربانیان نیز در خانه‌ها یا اتومبیل‌های خود جان باختند.

در روستای تفریحی ماتی واقع در ٤٠ کیلومتری شمال شرق آتن، بیست و شش تن در اثر آتش‌سوزی جان خود را از دست دادند. یکی از ساکنان ماتی گفته است که این روستا به طور کامل نابود شده و "ماتی دیگر وجود ندارد."

هنوز آتش مهار نشده و با وزش باد، آتش‌سوزی خانه‌های شهرک ساحلی کینتا واقع در ٢٥ کیلومتری غرب آتن، پایتخت، را تهدید می‌کند.

منبع تصویر، Getty Images

منبع تصویر، Getty Images

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عملیات مقابله با آتش سوزی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آتش سوزی در روستای تفریحی