توقف 'انتشار عمومی' خلاصه مکالمات رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران جهان

ترامپ در کاخ سفید

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گزارش شده که دونالد ترامپ شماره تلفن شخصی‌اش را به رهبران کشورهای دیگر داده است

رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند که دولت دونالد ترامپ تصمیم دارد دیگر خلاصه مکالمات تلفنی رئیس‌جمهوری ایالات متحده با رهبران دیگر کشورهای جهان را به طور عمومی منتشر نکند.

به این ترتیب مردم آمریکا برای اطلاع از محتوای مکالمات رئیس‌جمهور ایالات متحده با سران دیگر کشورها، باید به آنچه از سوی دفتر مقامات کشورهای دیگر منتشر می‌شود اتکا کنند.

با این حال قرار است کاخ سفید همچنان شرحی از این مکالمات را به خبرگزاری‌ها بدهد، ولی همان هم برای انتشار عمومی نیست و فقط در آنها جزئیات به‌خصوصی درباره این تماس‌ها ذکر می‌شود.

به طور سنتی، هم دفتر رئیس‌جمهور آمریکا و هم دفتر مقام‌های خارجی طرف‌مکالمه او، شرحی از تماس‌های دوجانبه را منتشر می‌کرده‌اند.

برای این تغییر که بیشتر حالت نمادین دارد، کاخ سفید دلیلی ذکر نکرده است. دولت ترامپ درباره این تغییر، به سوالات رسانه‌ها نیز پاسخ نداده است.

منتقدان دونالد ترامپ این تغییر را اقدام دیگری علیه شفافیت تلقی کرده‌اند؛ با این حال برخی رسانه‌های دیگر هم گزارش داده‌اند که معلوم نیست این تغییر، دائمی باشد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

چهره‌های ارشد کنگره آمریکا از دولت ترامپ خواسته‌اند جزئیاتی درباره ملاقات دو نفره روسای جمهوری آمریکا و روسیه در هلسینکی ارائه دهد اما کاخ سفید هنوز در این باره چیزی نگفته است. فقط مترجمان ترامپ و پوتین در جلسه بوده‌اند.

دولت‌های گذشته آمریکا، چه جمهوری‌خواه و چه دموکرات، معمولا خلاصه‌ای از مکالمات خارجی رئیس‌جمهور را برای آگاهی عموم منتشر می‌کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این رویه در کشورهای دیگر متفاوت است.

دفتر نخست‌وزیر بریتانیا هم خلاصه‌ای از شرح اغلب تماس‌های او با رهبران کشورهای خارجی را در وبسایت دولت بریتانیا منتشر می‌کند ولی متن‌های منتشر شده معمولا فاقد جزئیات هستند.

آخرین خلاصه مکالمه ای که کاخ سفید منتشر کرده، به ۹ روز پیش برمی‌گردد که دونالد ترامپ با همتای مجارستانی‌ خود ویکتور اوربان صحبت کرده بود. هرچند این شرح منتشرشده هم خیلی خلاصه بود و فقط سه جمله داشت.

از آن‌زمان رئیس‌جمهور آمریکا دست‌کم با نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهور ترکیه تلفنی حرف زده است. ابتدا رسانه‌های این کشورها درباره تماس‌ها گزارش دادند و بعد کاخ سفید این تماس‌ها را تایید کرد، ولی جزئیاتی درباره آنها نداد.

روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا اخیرا گزارش داده که رئیس‌جمهور ایالات متحده از ابتدای دوره‌ مسئولیت خود شماره تلفن همراهش را به رهبران کشورهای خارجی داده است.

به نوشته واشنگتن پست این تماس‌های شخصی، دستیاران آقای ترامپ را در کاخ سفید درباره اینکه او در چه زمان‌هایی و با چه کسانی حرف می‌زند، سردرگم کرده است.

برخی مقام‌های دولت قبلی و همین‌طور برخی روزنامه‌نگاران و کنش‌گران مدنی، درباره کاهش شفافیت در دولت ترامپ هشدار داده‌اند.