احکام اعدام شش عضو دیگر فرقه آئوم شینریکو در ژاپن اجرا شد

اعدام شدگانش

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شش عضو دیگر آئوم شینریکو به اتهام حمله شیمیایی به ایستگاه مترو و ارتکاب جرایم دیگر از جمله قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند

شش تن دیگر از اعضا فرقه آئوم شینریکو در ژاپن اعدام شدند.

روز پنجشنبه، ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه)، چیزو ماتسوموتو، وزیر دادگستری ژاپن اعلام کرد که احکام شش نفر که در ارتباط با حمله شیمیایی به یک ایستگاه مترو در توکیو، پایتخت، در سال ۱۹۹۵ و موارد دیگر قتل مجرم شناخته و به اعدام محکوم شده بودند اجرا شده است.

روز ۶ ژوئیه (۱۵ تیر) سال جاری هم هفت تن از اعضای این فرقه از جمله شوکو آساهارا، رهبر آن، اعدام شدند.

در حمله شیمیایی به یک ایستگاه مترو در توکیو که در آن گاز کشنده سارین به کار رفت، ۱۳ نفر کشته شدند و بیش از شش هزار تن دیگر آسیب دیدند. این حمله بخشی از عملیات اعضای فرقه در سراسر ژاپن بود که ۲۹ کشته برجای گذاشت.

وزیر دادگستری ژاپن در توجیه اجرای حکم اعدام این افراد گفت که "جنایات هولناک" این گروه به دقت برنامه‌ریزی و سازماندهی شده بود. او گفت که هدف این گروه، ارتکاب "تروریسم کور بود و آنان مرتکب جرایمی شدند جهان را تکان داد."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ماتسوموتو از اجرای حکم اعدام شش تن دیگر از اعضای فرقه آئوم دفاع کرد

یکی از کسانی که روز پنجشنبه اعدام شد کازوکایی اوکازاکی نام داشت که، به گفته خانم ماتسوموتو، از اولین کسانی بود که به این گروه پیوست و در اقدامات قبلی این گروه از جمله قتل یک وکیل دعاوی و خانواده ‌ش دست داشت. این وکیل دعاوی که قبلا به عضویت گروه درآمده بود در نظر داشت از آن خارج شود و به همین دلیل نیز به قتل رسید.

علاوه بر حمله به ایستگاه مترو در پاریس، سه تن از اعدام شدگان در روز پنجشنبه مسئول حمله دیگری با گاز سارین در یکی از شهرهای مرکزی ژاپن و چند فقره قتل دیگر و همچنین عامل تهیه و تولید اسلحه و مواد شیمیایی برای گروه بودند. به گفته وزیر دادگستری ژاپن، ساتورو هاشیموتو، یکی از اعدام شدگان در قتل ده نفر دیگر مشارکت داشت.

روند رسیدگی قضایی و صدور احکام اعدام این افراد چندین سال به طول انجامید و احکام بعضی از آنان پس از طی مراحل متعدد تجدید نظر و استیناف خواهی در سال ۲۰۰۶ تایید شد اما روند رسیدگی به پرونده تعدادی دیگر برای چند سال دیگر ادامه داشت.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

عکس بدون تاریخ شوکو آساهارا رهبر فرقه همراه با همسر و دخترش و تعدادی از اعضای فرقه آئوم شینریکو - اعضای فرقه به ارتکاب موارد متعدد قتل متهم بوده‌اند

مجازات اعدام در ژاپن

مجازات اعدام در ژاپن لغو نشده اما محاکم قضایی به ندرت حکم اعدام صادر می‌کنند و احکام صادر شده نیز کمتر به اجرا گذاشته می‌شود. ژاپن در کنار آمریکا، تنها عضو گروه هفت کشور صنعتی پیشرفته جهان است که هنوز مجازات اعدام را لغو نکرده و صدور احکام اعدام برای برخی جرایم همچنان در قوانین ژاپن وجود دارد و گاه به اجرا گذاشته می‌شود.

اعدام در ژاپن با دار و در داخل محوطه زندان انجام می‌شود و در اجرای حکم، سه مامور اعدام همزمان تکمه باز شدن دریچه زیر پای محکومان را فشار می‌دهند تا هیچکدام مطمئن نباشد که عامل مرگ محکوم به اعدام بوده است.

در بعضی از سال‌ها، اجرای احکام اعدام در ژاپن افزایش قابل توجهی داشته و از جمله بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، احکام اعدام بیست و چهار تن به اجرا درآمد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

خبر اعدام شش عضو فرقه آئوم همراه با تصویر رهبر این فرقه (چپ بالا) در تلویزیون ژاپن - آغاز روند رسیدگی قضایی به اتهامات و اعدام این افراد بیش از بیست سال به طول انجامید

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در گذشته، احکام اعدام به منظور عبرت دیگران در ملاء عام به اجرا در می‌آمد اما امروزه این شیوه وحشیانه دانسته و ملغی شده است و تنها ماموران اعدام و یک فرد روحانی بر اجرای حکم نظارت دارند.

برخلاف ایالات متحده، زمان اجرای حکم اعدام پیشاپیش به اطلاع عموم می‌رسد و زندانیان نیز معمولا کوتاه مدتی پیش از اجرای حکم از آن اطلاع می‌یابند. کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد در گزارشی، از نحوه اعدام در ژاپن انتقاد کرده و آن را به منزله فشار روانی بر محکومان و خانواده‌های آنان دانسته است.

معمولا محاکم ژاپن در صدور احکام اعدام محتاطانه عمل می‌کنند و فرصت قابل توجهی برای تجدید نظر و فرجام خواهی در اختیار فرد محکوم و وکلای او قرار می‌گیرد. بر خلاف آمریکا که ممکن است بین حکم نهایی و اجرای آن سال‌ها فاصله بیفتد، قوانین ژاپن مقرر می‌کند که پس از طی مراحل قانونی و نهایی شدن حکم اعدام، لازم است حکم ظرف شش ماه اجرا شود.

در مورد ادامه یا لغو مجازات اعدام در ژاپن بحث‌های داغی در جریان بوده است. مخالفان حکم اعدام با تاکید بر احتمال اشتباه در هر دادرسی، اعدام فرد بی‌گناه را قتل عمد دانسته و به همین جهت خواستار لغو کامل مجازات اعدام هستند در حالیکه افراد موافق این نوع مجازات آن را برای جلوگیری از ارتکاب جرایم جدی لازم می‌دانند.

براساس یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۵ در ژاپن انجام شد، بیش از ۸۰ درصد از مردم این کشور با حفظ مجازات اعدام و صدور این حکم برای شماری از جرایم موافق بودند در حالی که تعداد موافقان اعدام در آمریکا ار ۵۴ درصد بیشتر نیست. در سال ۲۰۱۰، کینکو چیبا، وزیر دادگستری وقت ژاپن که با مجازات اعدام مخالف بود، دو حکم اعدام را لغو کرد و به خبرنگاران اجازه داد از اتاق اعدام دیدن و از آن گزارش تهیه کنند با این هدف که افکار عمومی را علیه این نوع مجازات برانگیزند.

نهادهای بین‌المللی مجازات اعدام را مگر در موارد خاص و با توجه ویژه به روند دادرسی و صدور حکم مردود می‌دانند و از لغو این مجازات حمایت می‌کنند.