در پی حمله حوثی‌ها، عربستان صدور نفت از باب المندب را متوقف کرد

نیروهای دولتی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نیروهای دولتی یمن در ساحل دریایی سرخ نزدیک باب‌المندب - حوثی‌ها در موارد متعدد تهدید کرده‌اند که تنگه را خواهند بست

عربستان سعودی صدور نفت خام از مسیر تنگه باب‌المندب را به طور موقت متوقف کرده است.

روز پنجشنبه، ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه)، عربستان سعودی گفت که در پی حمله شبه‌نظامیان حوثی به دو نفتکش متعلق به آن کشور، صدور نفت خام از تنگه باب المندب در دریای سرخ را موقتا متوقف کرده است. در بیانیه خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، آمده است که روز گذشته دو فروند نفتکش بزرگ متعلق به عربستان سعودی هدف موشک پرانی "حوثی‌های وابسته به ایران" قرار گرفت که به یکی از آنها خسارت جزیی وارد آمد اما آسیب جانی در پی نداشت.

وزارت انرژی عربستان گفته است که این کشور "فورا عبور تمامی محموله‌های نفتی از تنگه باب المندب را به طور موقت و تا زمان اطمینان از ایمنی رفت و آمد دریایی از این مسیر متوقف می‌کند." براساس بیانیه این وزارتخانه، نفتکش‌هایی که هدف قرار گرفتند هرکدام دو میلیون بشکه نفت حمل می‌کردند و آسیب به آنها می‌توانست به یک فاجعه زیست محیطی منجر شود.

تنگه باب المندب بین دریای سرخ در شمال و خلیج عدن در جنوب واقع شده و عرض آن حدود ۲۰ کیلومتر است و شهر و بندر حدیده در سواحل یمن در شمال این تنگه قرار گرفته است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نفرات دولتی یمن در حدیده - حمله به نفتکش سعودی می‌تواند آتش‌بس شکننده در بندر حدیده را به مخاطره بیندازد

روز گذشته، منابع خبری حوثی‌ها گزارش کردند که یک فروند ناو جنگی عربستان سعودی در دریای سرخ هدف حمله موشکی قرار گرفته است. برخی رسانه‌های خبری ایران نیز به نقل از همین منابع، از حمله موشکی حوثی‌ها به شناورهای نیروی دریایی عربستان سعودی خبر دادند.

به گزارش آژانس خبری سعودی، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی حمایت از دولت یمن که رهبری آن را عربستان سعودی بر عهده دارد حمله به نفتکش‌های سعودی "در آب‌های بین‌المللی واقع در غرب بندر حدیده" را تایید کرده و یادآور شده است که این بندر در حال حاضر تحت کنترل حوثی‌های وابسته به ایران است. وی این حمله را "اقدام تروریستی علیه آزادی دریانوردی و تجارت جهانی در دریایی سرخ و تنگه باب المندب" توصیف کرده و هشدار داده است که چنین اقداماتی می‌تواند "باعث تخریب محیط زیست و خسارات اقتصادی شود."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

روحانی در جمع نمایندگی‌های جمهوری اسلامی از "تنگه‌های دیگر" سخن گفت

ماه گذشته میلادی، نیروی‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی مواضع حوثی‌ها در حدیده را هدف حمله قرار داده‌اند در حالیکه سازمان ملل ادامه این نبرد را باعث اخلال در ارسال اقلام اساسی و کمک‌های بشردوستانه برای مردم یمن از طریق این بندر توصیف کرده و در صدد پایان دادن به این عملیات بوده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اوایل ماه جاری، این ائتلاف با پیشنهاد سازمان ملل برای توقف حملات نظامی علیه مواضع حوثی‌ها موافقت کرد تا نماینده سازمان بتواند برای دستیابی به یک راه حل سیاسی برای بحران یمن تلاش کند.

سخنگوی ائتلاف بین‌‌المللی گفته است که حمله موشکی روز گذشته "تاکیدی بر اهمیت آزادسازی شهر و بندر حدیده و قرار دادن آن زیر حاکمیت دولت قانونی یمن است به نحوی که به استفاده از این بندر به عنوان پایگاه نظامی برای حمله به مسیرهای آزاد دریایی و تجارت بین‌المللی پایان داده شود." حوثی‌ها بارها تهدید کرده‌اند که در صورت ادامه حملات نیروهای ائتلاف به مواضع آنها، تنگه باب المندب را مسدود خواهند کرد و حمله اخیر می‌تواند آرامش نسبی در جنگ حدیده را به مخاطره بیندازد. این گروه تهدید کرده که بنادر کشورهای عضو ائتلاف را نیز هدف حمله موشکی قرار خواهد داد.

چند هفته پیش، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز هنگام بازدید از سوئیس، در اشاره به خواست آمریکا برای گسترش تحریم و متوقف کردن صدور نفت جمهوری اسلامی، گفت که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند "معنی ندارد که دیگران بتوانند." این سخنان به تهدیدی در مورد بستن تنگه هرمز تعبیر شد و واکنش مقامات نظامی آمریکا در مورد تعهد به باز نگاه داشتن این آبراه را در پی داشت. اخیرا، آقای روحانی گفته است که " تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست" اما در این مورد توضیح بیشتری نداده و مشخص نیست منظور او کدام تنگه‌هایی است. حکومت ایران روابط نزدیکی با حوثی‌های یمن دارد و تامین کننده اصلی نیازهای مالی، و به گفته ائتلاف بین‌المللی، نیازهای تسلیحاتی این گروه از جمله موشک است.

با توجه به شرایط حساس بازار جهانی نفت در شرایط کنونی و اهمیت عربستان سعودی در این بازار، کاهش صدور نفت این کشور می‌تواند بر بهای نفت خام تاثیر بگذارد و همزمان، باعث حساسیت بیشتر جامعه بین‌المللی در مورد امنیت مسیرهای کشتیرانی شود.