افزایش تنش میان آمریکا و ترکیه بر سر کشیش زندانی

اندرو برانسن کشیش یک کلیسای پروتستان در ازمیر بود حق نشر عکس AFP/ Getty
Image caption اندرو برانسن کشیش یک کلیسای پروتستان در ازمیر بود

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده و مایک پنس، معاونش دولت ترکیه را به خاطر ادامه بازداشت یک کشیش آمریکایی به تحریم تهدید کرده اند.

اندرو برانسن، کشیش اوانجلیست از حدود دو سال پیش به اتهام جاسوسی و همکاری با گروه های تروریستی در بازداشت به سر می برد.

دونالد ترامپ پنجشنبه با انتشار پیام تندی در شبکه اجتماعی توییتر به ترکیه هشدار داد اگر آقای برانسن آزاد نشود، این کشور هدف تحریم های گسترده آمریکا قرار خواهد گرفت.

آقای ترامپ نوشت: "ایالات متحده تحریم های گسترده ای را علیه ترکیه به خاطر بازداشت طولانی مدت کشیش اندرو برانسن که یک مسیحی بزرگ، یک مرد خانواده و یک انسان خارق العاده است، اعمال خواهد کرد. او شدیدا در رنج است. این فرد دین دار بی گناه باید بلافاصله آزاد شود!"

مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا هم که خود از مسیحیان اوانجلیست است، پنجشنبه همزمان با سخنرانی در اجلاس آزادی ادیان در واشنگتن در توییتر به دولت ترکیه هشدار داد که باید متوجه عواقب ادامه بازداشت آقای برانسن باشد.

ترکیه هشدار آمریکا را رد کرده است.

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در توییتر نوشت: "هیچ کس به ترکیه نمی تواند دیکته کند (که چه بکند). هیچ تهدیدی را تحمل نخواهیم کرد. حاکمیت قانون برای همه است و استثنا وجود ندارد."

ابراهیم کالین، سخنگوی رییس جمهوری ترکیه هم لحن تهدیدآمیز آمریکا علیه یک متحد خود در ناتو را "غیرقابل قبول" خوانده است.

اندرو برانسن که کشیش یک کلیسای پروتستان در ازمیر ترکیه است، برای سال ها به همراه همسر و سه فرزندش در این کشور زندگی کرده است.

آقای برانسن پس از کودتای نافرجام دو سال پیش در ترکیه به اتهام همدستی با کودتاگران و جاسوسی بازداشت شد.

او یکی از حدود ۲۰ شهروند آمریکاست که به دست داشتن در کودتای نافرجام ۱۵ ژوییه ۲۰۱۶ متهم شده اند.

دولت ترکیه اندرو برانسن را متهم کرده است که با تشکیلات فتح الله گولن، رهبر اسلام گرای تبعیدی که در آمریکا زندگی می کند، در ارتباط بوده است.

حکومت ترکیه فتح الله گولن را به هدایت کودتای دو سال پیش متهم کرده است و خواهان استرداد او از آمریکاست.

آقای برانسن همچنین به همکاری با حزب کارگران کردستان، پ ک ک، متهم شده است.

در صورت محکوم شدن آقای برانسن در دادگاه، او می تواند تا ۳۵ سال حبس بگیرد.

تحریم یک عضو ناتو به وسیله آمریکا موضوعی است که تاکنون سابقه نداشته ولی دیپلمات های آمریکایی پیش از این نیز آنکارا را تهدید کرده بودند که در صورت خرید سامانه ضدهوایی از روسیه به چنین کاری دست خواهند زد.