ویدیوی داعش بیعت 'عاملان قتل گردشگران خارجی در تاجیکستان' را نشان میدهد

تصویر پنج مرد زیر پرچم داعش

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تعیین هویت مردان در این ویدیوی و این که آیا آنها همان مردانی هستند که به گردشگران در تاجیکستان حمله کرده اند هنوز ناممکن است

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) امروز سهشنبه، نهم امرداد (۳۱ ژوئیه) با انتشار ویدئویی مدعی شد مردانی که روز یکشنبه چهار گردشگر خارجی را در تاجیکستان به قتل رساندند با این گروه بیعت کرده بودند.

پیشتر مقامات تاجیکستان با تکیه بر آن چه اعترافات یکی از مظنونان خواندند، حزب ممنوعه نهضت اسلامی تاجیکستان را به قتل این اتباع خارجی متهم کردند. پیش از آن داعش مدعی انجام این عملیات شده بود.

روز یکشنبه هنگامی که هفت گردشگر دوچرخه سوار خارجی در منطقه دنغره، واقع در حدود صد کیلومتری جنوب شرقی دوشنبه، پایتخت در حرکت بودند، خودرویی آنها را زیر گرفت. مهاجمان سپس با چاقو به آنها حمله کردند. در نتیجه سه تن از گردشگران در محل حادثه و یک تن دیگر در بیمارستان جان باختند. مقامات می گویند دو تن دیگر هم آسیب جدی جسمانی دیده‌اند.

وزارت کشور تاجیکستان در سایت رسمی خود گفت که حسین عبدالصمدف، رهبر مهاجمان، در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی در ایران (در قم و مازندران) آموزش نظامی و ایدئولوژیک دیده و در آنجا به حزب نهضت اسلامی پیوسته بوده است.

به گزارش رویترز، رهبران تبعیدی نهضت اسلامی تاجیکستان، که سه سال پیش به اتهام تلاش برای انجام کودتا متهم و ممنوع اعلام شد هر گونه ارتباط با این حمله را رد کرده و گفته‌اند که مقامات سعی دارند از این حادثه برای اهداف سیاسی استفاده کنند.

به گزارش مونیتورینگ بی‌بی‌سی، ویدیوی داعش پنج مرد جوان را نشان می دهد که در منطقه‌ای کوهستانی زیر پرچم داعش نشسته‌اند و یکی از آنان حاکمان تاجیکستان را "خائنانی" می‌نامد که "دین خود را فروخته اند" و به "کافران" اجازه داده‌اند کشور را اشغال کنند.

تعیین هویت مردان در این ویدیو و این که آیا آنها همان مردانی هستند که به گردشگران در تاجیکستان حمله کرده‌اند هنوز میسر نشده است.

به گزارش مونیتورینگ بی‌بی‌سی مشخص نیست که داعش در تاجیکستان حضور دارد یا خیر، هرچند این گروه اعضایی از تاجیکستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی داشته است. مقامات تاجیکستان هم در گذشته افرادی را به اتهام تبلیغ یا حمایت از این گروه دستگیر و زندانی کرده‌اند.

ماه مه ۲۰۱۵، گل مراد حلیموف، فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان به داعش پیوست و به منطقه تحت کنترل این گروه رفت و ویدیوی این اقدام او ظاهرا برای تشویق دیگران منتشر شد.

ماه فوریه سال ۲۰۱۸، داعش با اعلام این که حملاتش به روسیه و کشورهای شوروی سابق وارد مرحله‌ای جدید شده، هوادارانش را به حمله به مسیحیان در کشورهای "قفقاز، کریمه و آسیای مرکزی" تشویق کرد.

داعش درهفته‌نامه خود النبا گفت: "نیاز به تعداد زیاد جنگجویان آموزش دیده یا سلاح سنگین ندارد بلکه به مجاهدینی نیاز دارد که از هر سلاحی که در دسترسشان است استفاده کنند."

این گروه می‌خواهد با چنین حملاتی مسیحیان را وادار کند این کشورها را ترک کنند.

بیشتر بخوانید: