فیسبوک دسترسی به صفحات مظنون به دخالت در انتخابات را مسدود کرد

Facebook

منبع تصویر، Getty Images/Facebook

توضیح تصویر،

فیس‌بوک از "دسیسه برای دخالت در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا" پرده برداشته است.

فیسبوک می‌گوید ۳۲ صفحه و حساب کاربری را در این شبکه بسته است که گمان می‌رود برای تاثیرگذاری بر انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در ماه نوامبر برگزار می‌شود ایجاد شده بودند.

این شبکه اجتماعی می‌گوید تحقیقاتش هنوز در "مراحل اولیه" است و تا این لحظه دقیقا نمی‌داند چه کسی پشت این صفحات بوده است. به گفته فیسبوک سازندگان این حساب‌ها تلاش کرده‌اند هویت‌شان و نزدیکی‌شان به یک کارزار روسی فعال در اختلال در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا را پنهان نگه دارند.

این شبکه تلاش‌ها برای پنهان کردن رد مداخله در انتخابات را به مسابقه تسلیحاتی تشبیه کرده است.

منبع تصویر، Facebook

توضیح تصویر،

فیس‌بوک شناسه‌های برخی از حساب‌های جعلی را منتشر کرده است.

فیسبوک چه کشف کرده است؟

این شبکه اجتماعی در یک پست وبلاگی اعلام کرده است که ۱۷ حساب شخصی را در فیسبوک و هفت حساب را در اینستاگرام شناسایی کرده است. این حساب‌ها در مجموع بیش از ۹ هزار و پانصد محتوای فیسبوکی و یک مورد محتوای ایسنتاگرامی منتشر کرده‌اند.

بیش از ۲۹۰ هزار حساب کاربری دست‌کم یکی از این صفحه‌ها را دنبال می‌کرده‌اند.

فیسبوک می‌گوید این حساب‌های مظنون، ۱۵۰ هزار آگهی در فیسبوک و اینستاگرام منتشر کرده‌اند که نرخ آن معادل ۱۱ هزار دلار بوده است. پر طرفداراترین حساب‌های جعلی جنگجویان آزتلان، الویشن سیاه، مایندفول بی‌اینگ و رزیسترز نام دارند.

چرا فیسبوک مطمئن نیست؟

فیسبوک می‌گوید این "بازیگران بد" برای پنهان کردن ردپا و ارتباطشان با آژانس تحقیقات اینترنتی مستقر در روسیه فراتر رفته‌اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این تدابیر شامل استفاده از شبکه‌های مجازی خصوصی (وی پی ان) برای پنهان کردن موقعیت جغرافیایی و به‌ کارگیری شخص ثالث برای سفارش تبلیغات مورد نظرشان می‌شود. به علاوه این شبکه اجتماعی گفته است هنوز شواهدی از وجود آی‌پی‌های روسی پیدا نکرده است.

اما این شرکت می گوید یک لینک مرتبط میان آژانس تحقیقات اینترنی روسیه و حساب‌های جدید پیدا کرده است.

یکی از حساب‌های غیرفعال این آژانس آگهی یک برنامه فیسبوکی را منتشر کرده است که میزبان آن رزیستر(مقاوم) یکی از حساب‌های مظنون است. فیسبوک افزوده ممکن است هرگز موفق نشوند هویت منابع این حساب‌های جعلی را شناسایی کنند.

آلکس استاموس مدیر ارشد امنیت فیسبوک گفته که "مجموعه‌ بازیگرانی که اکنون شاهدشان هستیم می‌توانند همان آژانس تحقیقات اینترنتی روسیه با توانایی‌های پیشرفته باشند و یا شاید هم گروه جداگانه‌ای باشند."

او گفته است "موسسات و سازمان‌های قانون‌شکن، به محض این که دست‌شان رو می‌شود تکنیک‌هایشان را بهبود می‌بخشند و امیدی واهی است اگر تصور کنیم همیشه می‌توانیم عاملان آنها را با ضریب اطمینان بالا شناسایی کنیم.

منبع تصویر، Facebook

توضیح تصویر،

بسیاری از محتواهای منتشر شده برضد دونالد ترامپ هستند.

شرکت فیسبوک حساب‌های مظنون را پاک کرده است اما می‌گوید با گردانندگان صفحات مرتبط یا دنبال کننده این حساب‌های مظنون تماس گرفته و به آنها هشدار داده است.

واکنش سیاستمداران آمریکایی

آدام شیف نماینده دموکرات کنگره آمریکا گفته است بیانیه امروز فیسبوک دلیل نگرانی دیرباز ما را نشان می‌دهد: اینکه عوامل خارجی مخرب که نشانه‌های کارزار پیشین روسیه را برخود دارد کماکان تلاش می‌کنند از شبکه‌های اجتماعی سوءاستفاده کنند و آن را برای تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا به یک اسلحه تبدیل کنند.

به گفته او این بازیگران کماکان آماده و قادر به سواستفاده از احساسات عریان و اختلاف‌های اجتماعی هستند تا بتوانند آمریکایی‌هایی که از همین ابراز شبکه‌های اجتماعی برای اظهارنظر سیاسی، سازماندهی و هواداری استفاده می‌کنند را فریب دهند.

مارک وارنر سناتور دموکرات که معاون کمیته منتخب اطلاعاتی سنا است نیز انگشت اتهام را به سوی مسکو می‌گیرد.

منبع تصویر، Getty Images

او می‌گوید "افشاگری امروز شاهد دیگری بر این است که کرملین به سواستفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک ادامه می‌دهد تا تخم نفاق بکارد و اطلاعات نادرست منتشر کند. خوشحالم که فیسبوک برای روشن کردن دقیق فعالیت‌های روسیه گام تازه‌ای برداشته است."

لیندسی گراهام نماینده جمهوریخواه کنگره نیز گفته است که پیگیر اقدامات تلافی‌جویانه خواهد بود.

او گفته است که روز پنجشنبه لایحه تحریم‌های روسیه را در کنگره مطرح خواهد کرد که "از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را دربرمی‌گیرد". به گفته او این تحریم‌ها "جهنمی" خواهند بود و هر کشوری که تلاش کند در انتخابات آمریکا مداخله کند سرنوشت مشابهی خواهد داشت.

اندکی پس از انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا مارک زوکربرگ رئیس فیسبوک موضوع انتشار خبرهای جعلی را در فیسبوک مسخره کرده بود و گفته بود این فکر احمقانه‌ای است. اما پس از آن به خاطر غفلت خود عذرخواهی کرد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷ فیسبوک اذعان کرد که روس‌ها قطعا از هویت‌های جعلی استفاده کرده‌اند و تلاش کرده‌اند که پیش و پس از انتخابات بر روی آراء تاثیر بگذارند و این کار از طریق کامنت‌ها و آگهی‌ها و جزییاتی که در این شبکه منتشر شده صورت گرفته است.

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا نیز نتیجه گرفته‌اند که عاملان دولت روسیه از حساب‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی برای مداخله در کارزار انتخاباتی آمریکا سواستفاده کرده‌اند، هر چند ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری دخالت روسیه را رد کرده است.

منبع تصویر، Facebook

توضیح تصویر،

Some of the flagged posts would have been difficult for the public to identify as election interference