ترامپ از کیم تشکر و از ملاقات مجدد با او استقبال کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیم در ملاقات با ترامپ با بازگرداندن اجساد نظامیان آمریکایی به کشورشان موافقت کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن تشکر از کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، از دیدار دوباره با او استقبال کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در نوشته‌ای در توییتر خود، از رهبر کره شمالی برای بازگرداندن بقایای اجساد نظامیان آمریکایی کشته شده در جنگ کره تشکر کرده و گفته است: "تشکر به صدر کیم جونگ-اون به خاطر عمل به قولش و آغاز روند بازگرداندن اجساد کشته‌شدگان عزیز و مفقودالاثر ما به کشورشان! من ابدا تعجب نمی‌کنم که شما به چنین اقدام محبت‌آمیزی دست زدید."

در پایان ملاقات دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون که در ماه ژوئن در سنگاپور صورت گرفت، گفته شد که رهبر کره شمالی با بازگرداندن بقایای نظامیان آمریکایی کشته شده در جنگ کره به کشورشان موافقت کرده است. جنگ کره در سال ١٩٥٠ با ورود نیروهای کره شمالی به کره جنوبی جهت الحاق آن کشور آغاز شد و در پی آن، یک ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا به حمایت از کره جنوبی پرداخت در حالیکه کره شمالی از کمک‌های شوروی سابق و چین برخوردار می‌شد.

جنگ کره، که تا سال ١٩٥٣ ادامه یافت، تلفات سنگینی را از جمله برای نظامیان آمریکایی در پی داشت که اجساد شماری از آنان در صحنه نبرد در کره شمالی باقی ماند و تعدادی نیز اسیر شدند. به گفته منابع آمریکایی، شمار نظامیان مفقود‌الاثر آمریکایی در جنگ کره به بیش از ٧٧٠٠ تن می‌رسد و از این تعداد، حدود ٥٣٠٠ نفر در داخل خاک کره شمالی ناپدید شدند. شماری از نظامیان برخی دیگر از کشورهای عضو ائتلاف، از جمله بریتانیا، استرالیا و کانادا نیز همچنان مفقودالاثر هستند.

+ رئیس جمهوری آمریکا متن نامه رهبر کره شمالی را منتشر کرد

+ نمایندگان کره‌شمالی در یک جلسه مذاکره با آمریکا حاضر نشدند

+ ترامپ: کیم قطعا در زمان مناسب به کاخ سفید خواهد آمد

+ ترامپ: آمریکا و کره شمالی آماده شروع فصل جدیدی در روابطشان هستند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مراسم استقبال از بقایای اجساد نظامیان آمریکایی با حضور معاون رئیس جمهوری آمریکا - چند هزار تن از نظامیان آمریکایی در جنگ کره به عنوان مفقودالاثر ثبت شدند

روز گذشته، بقایای اجساد تعدادی از نظامیان آمریکایی با هواپیما وارد آمریکا شد. در مراسم استقبال از این اجساد، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری، و شماری از نظامیان ارشد ایالات متحده حضور داشتند. این اجساد از کره شمالی به یک پایگاه نظامی در کره جنوبی و از آنجا به پایگاه نظامی آمریکا در ایالت هاوایی منتقل شده بودند. قرار است جهت تشخیص هویت این اجساد، روی آنها آزمایش دی‌‌ان‌ای انجام شود.

آقای ترامپ در نوشته توییتری خود به نامه کیم جونگ اون هم اشاره کرده و نوشته است: "همینطور، تشکر فراوان برای نامه محبت آمیزتان، من مشتاق دیدار با شما در آینده نزدیک هستم." رئیس جمهوری آمریکا مشخص نکرده که منظور او چه نامه‌ای است اما در اواسط ماه ژوئن، او متن نامه‌ای از کیم جونگ-اون را منتشر کرد که ظاهرا چند روز پیش از آن برای او ارسال شده بود.

این نامه در حالی منتشر شد که گزارش شده بود که نمایندگان کره شمالی برخلاف برنامه قبلی، در جلسه مذاکره پیرامون انتقال اجساد کشته‌شدگان آمریکایی حضور نیافته‌اند و برخی از رسانه‌های خبری با ابراز این نظر که غیبت کره شمالی از این جلسه عمدی است، آن را نشانه عقبگرد کره شمالی و ناکامی سیاست آمریکا برای رفع اختلاف با کره شمالی دانستند.

در این نامه، که احتمالا در جریان سفر وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی تسلیم او شده بود، کیم جونگ-اون بار دیگر از تصمیم رهبران دو کشور برای ملاقات و گفتگو ستایش کرده و ضمن ابراز امیدواری در پیشبرد تصمیم هایی که در نشست سنگاپور اتخاذ شد، نسبت به دیدار مجدد با آقای ترامپ ابراز اشتیاق کرده بود.