کاهش شدید ارزش پول ترکیه در پی تحریم‌های آمریکا

پس از تحریم دو وزیر ترکیه توسط دولت آمریکا، ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرد حق نشر عکس Getty Images
Image caption پس از تحریم دو وزیر ترکیه توسط دولت آمریکا، ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرد

پس از تحریم دو وزیر ترکیه از سوی دولت آمریکا، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار به شدت سقوط کرد.

در مبادلات ارزی صبح امروز، پنج‌شنبه دوم اوت، هر دلار آمریکا با قیمت بی‌سابقه ۵.۰۸ لیر ترکیه معامله شد.

به دنبال بازداشت اندرو برونسان، کشیش آمریکایی در ترکیه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دو وزیر دولت ترکیه را تحریم کند.

عبدالحمید گل، وزیر دادگستری و سلیمان سویلو، وزیر کشور دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دلیل نقششان در بازداشت کشیش آمریکایی تحریم شده‌اند.

مقام‌های آمریکایی، از جمله شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور، و مایک پنس، معاون او، در روزهای اخیر درباره کشیش آمریکایی زندانی به ترکیه هشدار دادند و گفتند ادامه بازداشت او عواقبی خواهد داشت.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه می‌گوید "تحریم‌های آمریکا بدون پاسخ نخواهند ماند".

هم‌زمان با بالا رفتن تورم و افزایش نگرانی‌ها درباره استقلال بانک مرکزی ترکیه به دنبال دستورات پی‌ در پی آقای اردوغان برای کم کردن سودهای بانکی، ارزش لیر ترکیه بیست درصد کاهش داشته است.

اندرو برانسون، کشیش آمریکایی، حدود دو سال به اتهام کمک به هواداران فتح‌الله گولن و همچنین حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در بازداشت بود و ماه گذشته با آزادی از زندان در حصر خانگی قرار گرفت.

حکومت ترکیه فتح الله گولن را به هدایت کودتای دو سال پیش متهم کرده و خواهان استرداد او از آمریکاست.

اندرو برانسون، کشیش پروتستان، ۲۳ سال در ترکیه زندگی می‌کرده و در کلیسای رستاخیز در ازمیر کار کرده است. او یکی از حدود ۲۰ شهروند آمریکایی است که به دست داشتن در کودتای نافرجام ۱۵ ژوییه ۲۰۱۶ ترکیه متهم شده‌اند.

پرونده این کشیش، بر روابط ترکیه با هم‌پیمانانش در ناتو هم تاثیر منفی گذاشته است.

ترکیه همچنین به حمایت آمریکا از نیروهای کرد در شمال سوریه اعتراض دارد و می‌گوید آنها متحدان پ‌ک‌ک هستند که از نظر ترکیه گروهی "تروریستی" قلمداد می‌شود.

دیگر اختلاف نظر ترکیه و آمریکا به تحریم‌ها علیه ایران بازمی‌گردد و دولت ترکیه می‌گوید خود را ملزم به اجرای این تحریم‌ها نمی‌داند.