شورای امنیت ملی عراق 'برداشت اشتباه' از موضع عبادی درباره تحریم های ایران را محکوم کرد

وزارت امور خارجه ایران گزارش‌های منتشر شده درباره برنامه آقای عبادی برای سفر به تهران را تکذیب کرده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

وزارت امور خارجه ایران گزارش‌های منتشر شده درباره برنامه آقای عبادی برای سفر به تهران را تکذیب کرده است

در پی واکنش های گسترده به اظهارات حیدر عبادی، نخست وزیر عراق که گفته بود تحریم های آمریکا علیه ایران را رعایت خواهد کرد، شورای امنیت ملی عراق به ریاست آقای عبادی هرگونه "برداشت اشتباه" و "سیاسی‌کاری" درباره موضع او را محکوم کرده است.

هم زمان، خبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر نخست وزیر عراق گزارش داده است که سفر آقای عبادی به ایران لغو شده است.

آقای عبادی سه شنبه گذشته اعلام کرد که به خاطر منافع مردم عراق با اکراه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را رعایت خواهد کرد.

او در پی بازگشت برخی تحریم های هسته ای از طرف دولت دونالد ترامپ اعلام کرد: "ما از تحریم حمایت نمی کنیم چون یک خطای استراتژیک است، اما از آن پیروی می کنیم. به طور کلی تحریم ها غیرعادلانه هستند."

این اظهارات در ظرف چند روز اخیر با واکنش های داخلی گسترده ای به ویژه از طرف جناح حامی ایران در عراق منجر شده است که در شبکه های اجتماعی و رسانه ها آن را محکوم کرده اند.

بیشتر بخوانید:

خبرگزاری تسنیم روز یکشنبه (۱۲ اوت) به نقل از محمود عثمان، یکی از چهره های سیاسی کرد عراق نوشت که آقای عبادی "در چنین تصمیمی به صورت کامل به تعجیل و خطا رفته است و هیچ مشورتی با شورای وزیران و دیگر مسئولین عراقی در این خصوص نداشته است."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) هم در یک گزارش ویدیویی تحت عنوان "همه عراقی ها علیه العبادی" به واکنش ها علیه خط مشی دولت آقای عبادی پرداخته است.

عصر یکشنبه اعلام شد که شورای امنیت ملی عراق به ریاست نخست‌وزیر تشکیل جلسه داده که در آن درباره موضوعات متعدد از جمله روابط با ایران گفتگو شده است. بنا بر بیانیه ای که دفتر آقای عبادی صادر کرد، شورای امنیت ملی عراق بر اهمیت حفظ روابط عمیق خود با جمهوری اسلامی تاکید دارد و "تفسیر اشتباه" و "سیاسی‌کاری مخرب" درباره موضع رسمی نخست وزیر که همواره گرسنگی دادن به ملت‌ها را محکوم کرده است، محکوم می‌کند.

از طرف دیگر، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که سفر آقای عبادی به ایران لغو شده است. بنا بر این گزارش، آقای عبادی روز سه شنبه آینده به ترکیه سفر خواهد کرد اما به خاطر "برنامه شلوغ" خود نمی تواند به تهران برود.

این در حالیست که وزارت امور خارجه ایران گزارش‌های منتشر شده درباره برنامه آقای عبادی برای سفر به تهران را تکذیب کرده است؛ خبرگزاری فارس هم به نقل از منابع خود گزارش داده که چنین سفری در دستور کار نبوده است.

عراق دومین واردکننده محصولات غیر هیدرو کربنی ایران است. بنا بر گزارش ها، در سال ۲۰۱۷ عراق معادل شش میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرد. عراق از واردکنندگان اصلی برق ایران هم هست ولی متحد واشنگتن نیز محسوب می‌شود و این مسئله عراق را در موقعیتی منحصر به فرد در قبال تحریم‌های ایران قرار می‌هد.