بمبی که ائتلاف عربستان به اتوبوس کودکان یمنی زد 'ساخت آمریکاست'

تصاویر کودکان کشته شده بر روی تابوت آنها دیده می‌شد.

منبع تصویر، Reuters

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا در گزارشی اختصاصی مدعی شده بمبی که منجر به کشته شدن ۴۰ کودک یمنی شد از نوع ام‌کی ۸۲ ساخت کارخانجات لاکهید مارتین آمریکا است.

در حمله هوایی که روز پنجشنبه گذشته به اتوبوسی درحال حرکت در ضحیان در استان صعده صورت گرفت ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک کشته شدند. اغلب این کودکان بین ۱۰ تا ۱۳ سال سن داشتند.

به گزارش سی‌ان‌ان باراک اوباما فروش این نوع تسلیحات به عربستان را ممنوع کرده بود اما دونالد ترامپ پس از ورود به کاخ‎‌سفید با لغو این محدودیت موافقت کرد و در ماه مارس ۲۰۱۷ و در زمان ریاست رکس تیلرسون در وزارت‌خارجه آمریکا این محدودیت برداشته شده است.

این شبکه خبری آمریکایی می‌گوید گروهی از خبرنگاران و کارشناسان در داخل یمن در این باره تحقیق کرده‌اند و از بقایای بمب مورد استفاده در این حمله دریافته‌اند که بمب ام‌کی ۸۲ ساخت گروه تسلیحات‌سازی لاکهید مارتین بوده است.

به گزارش این خبرگزاری این بمب از همان نوعی است که در حمله هوایی به یک مراسم تدفین در اکتبر سال ۲۰۱۶ توسط نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی مورد استفاده قرار گرفته و منجر به کشته شدن ۱۵۵ یمنی شده بود.

پیش از آن هم در مارس سال ۲۰۱۶ در حمله هوایی به یک بازار محلی باز هم از این نوع بمب استفاده شده و منجر به مرگ ۹۷ نفر شد.

منبع تصویر، Wikipedia

توضیح تصویر،

سی‌ان‌ان می‌گوید بمب ام کی ۸۲ استفاده شده در این حمله ۲۲۰ کیلوگرم وزن داشته و به کمک لیزر هدایت می‌شده است - عکس آرشیوی است

به گزارش سی‌ان‌ان، پس از این دو حمله بود و کشته شدن صدها شهروند یمنی بود که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ‌سابق آمریکا فروش بمب‌های ام‌کی ۸۲ به عربستان را ممنوع کند. تحریمی که جانشین او در بهار سال گذشته آن را برداشت.

رسانه‌های آمریکا در یک هفته گذشته و پس از انتشار تصاویر دلخراش کشته‌شدن کودکان یمنی مقام‌های دولت این کشور را مورد مواخذه قرار داده‌اند و می‌پرسند آیا دولت آمریکا خود را در شکل‌گیری چنین حملاتی همدست عربستان می‌داند؟

ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سوال مشابهی گفته است: "اجازه دهید به شما بگویم، بله ما به آنها در طراحی حملات‌شان کمک می‌کنیم... اما در جزئیات اجرایی حملات نقشی نداریم."

بیشتر بخوانید

همزمان ائتلاف نظامی به رهبری عربستان که در یمن با حوثی‌ها می‌جنگد گفته تحقیقات درباره این حمله هوایی و کشته شدن کودکان یمنی آغاز کرده است.

در تحقیقات مشابهی که این اتئلاف درباره حمله هوایی به مراسم تدفین در اکتبر سال ۲۰۱۶ انجام داد این حمله یک اشتباه خوانده شد و ائتلاف عربستان مسئولیت عواقب آن را پذیرفت.

سازمان ملل متحد در گزارش سال ۲۰۱۶ خود درباره جنگ یمن نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی را مسئول بخش مهمی از قربانیان غیرنظامی جنگ یمن دانست اما تنها چند روز پس از انتشار این گزارش و اعتراض شدید ریاض به آن، سازمان ملل متحد با عقب‌نشینی "عربستان را موقتا از فهرست عوامل کشتار کودکان در یمن خارج" کرد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کودکان یمنی در مراسم خاکسپاری جمعی همسن و سالان خود نسبت به سیاست‌های عربستان سعودی و آمریکا ابراز خشم کردند