گوترش خواهان تقویت نیروهای سازمان ملل در اراضی اشغالی فلسطینی شد

درگیری در غزه

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

سازمان ملل می‌گوید واکنش اسرائیل به اعتراضات غزه نامتناسب است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ، خواهان آن شده است که نیروهای این سازمان در سرزمین‌های فلسطینی اشغال شده از طرف اسرائیل تقویت شوند.

آقای گوترش گفته است در صورت تقویت نیروهای سازمان ملل در این اراضی، از فلسطنیان ساکن این مناطق بهتر می‌شود محافظت کرد.

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به مجمع عمومی این سازمان پیشنهاد کرده است که نیرویی نظامی یا نیروی پلیسی از طرف سازمان ملل به اراضی اشغالی اعزام شود تا از غیرنظامیان فلسطینی محافظت کند. یکی دیگر از پیشنهادهای او این است که ناظران حقوق بشری بیشتری در آنجا مستقر شوند.

اسرائیل نهادهای مختلف سازمان ملل را به "جانبداری" علیه خود متهم می‌کند. از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، آمریکا نیز چنین موضعی درباره امور مربوط به اسرائیل و فلسطین در سازمان ملل دارد.

آنتونیو گوترش در گزارش خود گفته است اقدامات کنونی سازمان ملل برای رفع نگرانی‌های موجود درباره وضعیت مردم غیرنظامی فلسطینی تکافو نمی‌کند.

او گفته است سازمان ملل می‌تواند برای تامین زندگی غیرنظامیان کمک‌های بشردوستانه فراوانی را به مناطق اشغالی سرازیر کند.

آقای گوترش همچنین پیشنهاد کرده است که هیئتی از ناظران در مناطق حساس، مثل ایست‌های بازرسی یا در اطراف شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی مستقر شوند.

او تاکید کرده است که انجام همه این پیشنهادها تنها با همکاری دو طرف اسرائیلی و فلسطینی ممکن است.

اعزام نیروی سازمان ملل به تایید شورای امنیت نیاز دارد. آمریکا یکی از پنج کشوری است که در شورای امنیت حق وتو دارد و بارها از آن برای ممانعت از تصویب قطعنامه و بیانیه علیه اسرائیل استفاده کرده است.

آمریکا در ماه‌های اخیر با وجود مخالفت بین المللی گسترده سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس انتقال داده است. این انتقال با اعتراضات گسترده فلسطینیان، به خصوص در حصار مرزی غزه و اسرائیل همراه بوده است.

در این اعتراضات پیاپی که به طور هفتگی برگزار می‌شود بیش از ۱۶۰ فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی کشته شده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری و بین‌المللی واکنش اسرائیل را "نامتناسب" خوانده‌اند.

اسرائیل می‌گوید مقابله با کسانی که قصد عبور از مرز و تخریب تاسیسات مرزی را دارند موجه است.