تعرفه‌های جدید آمریکا بر واردات چین به اجرا درآمد

چین

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بندر چین - با به اجرا در آمدن تعرفه‌های جدید بر واردات از چین دولت چین نیز دریافت تعرفه از واردات از آمریکا را آغاز کرد

دور جدید تعرفه‌های گمرکی آمریکا بر واردات چین به جریان افتاده و هشدار چین در مورد اقدام تلافی‌جویانه را در پی آورده است.

از روز پنجشنبه، ۱ شهریور (۲۳ اوت)، دولت آمریکا از ۲۷۹ قم جنس وارداتی از چین به ارزش کلی ۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۵ درصد تعرفه وارداتی دریافت خواهد کرد. کالاهایی مانند نیمه‌هادی‌ها، مواد شیمیایی، اقلام پلاستیکی، موتور سیکلت و دوچرخه‌های برقی از جمله کالاهایی است که واردات آنها از چین مشمول تعرفه جدید شده است.

با اجرایی شدن این دور از تعرفه وارداتی، سخنگوی کمیسیون تعرفه‌های گمرکی دولت چین گفته است که این کشور بر اقلام وارداتی از آمریکا با همین ارزش سالانه تعرفه وضع خواهد کرد و دریافت تعرفه همزمان با آمریکا در چین نیز به جریان خواهد افتاد. مواد سوختی، اقلام فولادی و قطعات خودرو و تجهیزات پزشکی ساخت آمریکا از جمله کالاهایی است که دولت چین بر آنها تعرفه وضع کرده است.

وزارت تجارت چین نیز با صدور بیانیه‌ای گفته است که دولت این کشور "قاطعانه" تعرفه‌های جدید آمریکا را ناموجه می‌داند و علیه آنها مبارزه خواهد کرد.. این بیانیه می‌افزاید که چین در نظر دارد شکایتی را علیه آمریکا به سازمان تجارت جهانی تسلیم کند. هر دو کشور چین و آمریکا از اعضای اصلی سازمان تجارت جهانی هستند که مهمترین هدف آن، حمایت و توسعه آزادی بازرگانی آزاد است.

توضیح تصویر،

کارگران بیکار در برابر کارخانه تعطیل شده فولاد - آمریکا "واردات بی‌رویه" کالا از خارج را از عوامل رکود برخی صنایع این کشور دانسته است

در ماه ژوئیه، دولت آمریکا بر کالاهای وارداتی از چین به ارزش ۳۴ میلیارد دلار در سال تعرفه وضع کرد و این اقدام باعث شد که واردکنندگان آمریکایی کالاهای چینی، پیش از اجرایی شدن دور جدید تعرفه‌ها به خرید و بارگیری مقادیر بیشتر اقلام مشمول مبادرت کنند. نتیجه شتاب برای ورود کالاهای چینی در فرصت باقی مانده باعث افزایش قابل توجه در هزینه حمل و نقل دریایی و هوایی و همچنین بالا رفتن کرایه انبار در آمریکا شده است.

تعرفه‌های جدید در حالی به اجرا درآمده که از روز گذشته، دور دیگری از مذاکرات چین و آمریکا با هدف حل اختلاف تجاری دو طرف در واشینگتن آغاز شده است. این مذاکرات از ماه ژوئن و زمانی آغاز شد که وزیر بازرگانی آمریکا در تلاش برای وادار کردن چین به افزایش خرید دانه سویا و گاز مایع از ایالات متحده ناموفق ماند. مذاکرات دو طرف تا کنون نتیجه قابل توجهی نداشته و انتظار نمی‌رود که دور جدید نیز به دستیابی به تفاهم منجر شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

امضای فرمان افزایش تعرفه در حضور نمایندگان کارگران - منافع سیاسی محدودیت تجاری می‌تواند موقتی باشد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که افزایش تعرفه بر واردات را اقدامی منصفانه و لازم برای حفظ مشاغل آمریکاییان توصیف کرده نیز در توییتر خود نوشت که از این مذاکرات "نباید انتظار زیادی داشت."

رئیس جمهوری آمریکا چین و برخی دیگر از صادرکنندگان عمده به آن کشور را به تبعیض علیه کالاهای آمریکایی و حمایت از اقلام صادراتی آنها متهم کرده و مسئول رکودر در برخی صنایع آمریکا و بیکاری نیروی کار آن کشور دانسته است. او در جریان مبارزات انتخاباتی وعده داد که این وضعیت را تغییر دهد. تجارت بین آمریکا و چین به طرز قابل توجهی نامتعادل است و کسری تراز پرداخت تجاری آمریکا به چین در سال گذشته میلادی به بیش از ۳۷۰ میلیارد دلار رسید.

آقای ترامپ گفته است که این وضعیت باید تغییر کند و تهدید کرده که بر پانصد میلیادر دلار اقلام وارداتی از چین تعرفه گمرکی وضع خواهد کرد. آقای ترامپ همچنین واردات "اقلام استراتژیک" را که باعث از میان رفتن صنایع داخلی شود برای امنیت بلند مدت ایالات متحده خطرناک خوانده و اقدام برای محدود کردن واردات آنها را بر این اساس موجه دانسته است. واردات فولاد و آلومینیوم که باعث تعطیلی مراکز عمده تولید این اقلام در آمریکا شده است در صدر فهرست اینگونه کالاها قرار دارد.

سیاست تجاری رئیس جمهوری آمریکا باعث نگرانی در مورد اقدامات تلافی جویانه شرکای تجاری آن کشور و به راه افتادن جنگ تعرفه‌ها شده که می‌تواند به کاهش حجم مبادلات بین‌المللی بیانجامد و در برابر بهبود شرایط اقتصادی جهان مانع ایجاد کند.

به گفته مخالفان سیاست دولت آمریکا، اگرچه ممکن است محدودیت تجاری در حمایت از صنایع داخلی آن کشور از لحاظ حفظ و ایجاد اشتغال در کوتاه مدت موثر باشد و با جلب نظر طبقه کارگر یک دستاورد سیاسی محسوب شود، با توجه به ابعاد بزرگ اقتصاد آمریکا و چین، تاثیر نامطلوب محدودیت تجاری بر شرایط اقتصاد جهانی در بلند مدت به زیان همگان تمام خواهد شد.