آفریقای جنوبی اظهارات ترامپ را محکوم کرد

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ پس از تماشای برنامه‌ای در شبکه خبری فاکس در باره آفریقای جنوبی توییت کرد

دولت آفریقای جنوبی از اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد گرفتن زمین از کشاورزان سفیدپوست و کشتن آنها انتقاد کرده و او را به تفرقه‌افکنی متهم کرده است.

آقای ترامپ شب گذشته در توییتی دیرهنگام به گرفتن زمین از کشاورزان در آفریقای جنوبی و کشتن کشاورزان اشاره کرد و گفت که از مایک پومپئو، وزیر امور خارجه خواسته تا این مورد را بررسی کند.

سخنگوی ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی گفته است به آقای ترامپ "اطلاعات نادرست" داده شده است.

ماه پیش سیریل راماپوزا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی اعلام کرد که حزب حاکم درصدد اصلاح قانون اساسی این کشور است که طبق آن می‌توان زمین‌ها را بدون پرداخت غرامت، مصادره کرد.

تقسیم اراضی یکی از اصول حیاتی کنگره ملی آفریقای جنوبی در دوران مبارزات علیه حکومت اقلیت سفید بود.

سخنگوی دولت آفریقای جنوبی اظهارات آقای ترامپ را یادآور دوران استعماری دانسته است.

تا سال ۱۹۹۴ آفریقای جنوبی توسط حکومت اقلیت سفید پوستان اداره می‌شد. آمار دولتی نشان می‌دهد ۲۴ سال پس از پایان دوران آپارتاید در این کشور، سفیدپوستان که ۹ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، ۷۲ درصد زمین‌های کشاورزی را در دست دارند.

چرا ترامپ به این موضوع علاقه‌مند شده است؟

آقای ترامپ پس از برنامه‌ای در شبکه خبری فاکس که در باره اصلاحات ارضی در آفریقای جنوبی بود توییت کرد و در توییتش اسم مجری این برنامه را هم آورد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آفری‌فوروم، یک گروه مدافع منافع آفریکانرها، قومیتی در آفریقای جنوبی که ریشه‌شان به مهاجران هلندی می‌رسد، حرکت آقای ترامپ را ستوده و گفته است روی دیدگاه‌های رئیس‌جمهوری آمریکا تاثیر گذاشته است.

این گروه، سه ماه پیش هیاتی را به آمریکا فرستاد تا با اعضای موسسه تحقیقاتی کاتو، تاکر کارلسون (مجری شبکه فاکس که در توییت آقای ترامپ هم به او اشاره شد) و شماری دیگر از سیاستمداران آمریکایی در باره اوضاع آفریقای جنوبی دیدار کند.

این گروه این مساله را مطرح می‌کند که کشاورزان و زمین‌داران سفیدپوست در آفریقای جنوبی تحت فشار هستند.

در ماه مارس، وزیر کشور وقت استرالیا گفت روند صدور ویزا برای کشاورزان سفیدپوست آفریقای جنوبی را به دلایل انساندوستانه آسان‌تر می‌کند. دلیلی که برای این کار عنوان شد هراس به وجود آمده ناشی از کشتن شماری از کشاورزان بود.

دولت آفریقای جنوبی طرح این مساله را که کشاورزان سفیدپوست در این کشور تحت پیگرد هستند را مضحک خوانده است.

راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی در نوامبر سال پیش نشان داد که اطلاعات موثقی در باره بالا بودن تهدید به کشتن کشاورزان سفیدپوست نسبت به سایر مردم در آفریقای جنوبی وجود ندارد.

واکنش آفریقای جنوبی چیست؟

توییتر رسمی دولت آفریقای جنوبی در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ گفت: "آفریقای جنوبی به طور کامل این استنباط محدود را که تنها درصدد تفرقه‌افکنی در ملت ما و به یادآوردن گذشته استعماری است رد می‌کند."

سخنگوی ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی گفته است این موضوع را از طریق کانال‌های دیپلماتیک پیگیری خواهد کرد.

مشکل زمین‌های کشاورزی در آفریقای جنوبی

  • قانون مصوب سال ۱۹۱۳ سیاه‌پوستان را از خرید یا اجازه زمین در "آفریقای جنوبی تحت تسلط سفیدپوستان" منع می‌کرد که باعث توسل به زور برای خارج کردن سیاه‌پوستان از زمین‌های کشاورزی شد.
  • در پایان دوران آپارتاید در سال ۱۹۹۴ حزب حاکم گفت سی درصد زمین‌ها را تا سال ۲۰۱۴ به صاحبان اصلی آن بر خواهد گرداند
  • تخمین زده می‌شود ده درصد زمین‌های کشاورزی تجاری بازتوزیع شده است