حوثی‌ها و عربستان یکدیگر را به کشتن غیرنظامیان متهم کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشته شدن ۴۴ پسربچه در یک حمله هوایی در اوایل ماه جاری میلادی محکومیت جهانی در پی داشت

۴۴

ائتلاف به رهبری عربستان و شبه‌نظامیان حوثی یکدیگر را مسئول کشته شدن دست کم سی و یک غیرنظامی از جمله کودکان معرفی کرده‌اند.

این حمله در منطقه الدریهمی، واقع در بیست کیلومتری جنوب بندر حدیده، صورت گرفت و در جریان آن، یک اتوبوس و یک خانه مسکونی مورد اصابت موشک قرار گرفت. این منطقه محل درگیری سنگین بین شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان بوده است. چند نفر دیگر هم در این حادثه زخمی شدند.

خبرگزاری حوثی‌ها گفته است که موشک هایی که هواپیماهای ائتلاف پرتاب کرده بودند عامل این واقعه بوده است اما سخنگوی نیروهای امارات متحده عربی، که فرماندهی عملیات حدیده را برعهده دارد، گفته است که "موشک‌های ساخت ایران" که به سوی نیروهای ائتلاف پرتاب شده بود به اتوبوس و خانه مسکونی اصابت کرد.

تا کنون امکان بررسی ادعاهای دو طرف وجود نداشته است.

طی دو هفته گذشته، منطقه الدریهمی صحنه درگیری سنگین بین نیروهای ائتلاف و حوثی ها بوده است. عملیات ائتلاف برای پس گرفتن نقاط مرکزی شهر بندری حدیده چند هفته پیش آغاز شد اما با میانجیگری سازمان ملل، فعلا متوقف شده است.

نیروهای ائتلاف گفته‌اند که حوثی‌ها با تسلط بر حدیده مانع از رسیدن کمک های بشردوستانه به مردم یمن شده و این کمک ها را مصادر می کنند و به فروش می رسانند و عواید آن را برای ادامه جنگ به کار می برند. آنان وعده داده اند با پس گرفتن حدیده، کمبودهای اساسی در یمن کاهش یابد اما سازمان ملل نگران آن بوده است که تشدید درگیری بین دو طرف مانع از فعالیت بندر شده و کمبودها را شدت بخشد.

گزارش حمله موشکی در الدریهمی نخستین مورد از تلفات درگیری در یمن نبوده است. اوایل ماه جاری گزارش شد که چهل کودک و یازده نفر دیگر در عملیات نظامی در شمال یمن کشته شده اند. ائتلاف به رهبری عربستان قول داد که به این واقعه رسیدگی و نتیجه آن را اعلام می کند. روز جمعه، امروز، سازمان دیدبان حقوق بشر گفت که به نتیجه چنین تحقیقاتی اعتقاد ندارد.

دیدبان حقوق بشر ائتلاف به رهبری عربستان را متهم کرده که تحقیقاتش درباره اتهامات جنایات جنگی در یمن مطابق استانداردهای بین‌المللی نبوده. این نهاد هشدار داده که قصور در این امر می‌تواند اتهاماتی هم متوجه آمریکا و بریتانیا و فرانسه کند، چون آنها به ائتلاف اسلحه می‌فروشند.

از زمان ورود نیروهای ائتلاف به جنگ یمن در بهار سال ۲۰۱۵ تا کنون موارد متعددی از آسیب به غیرنظامیان در جریان حملات هوایی علیه مواضع حوثی گزارش شده است اما منابع ائتلاف تنها مسئولیت چند مورد از آن را پذیرفته اند. آنان شبه نظامیان حوثی را متهم می کنند که با قرار دادن غیرنظامیان در مراکز حساس و استفاده از آنان به عنوان سپر انسانی، غیرنظامیان را برای مقاصد تبلیغاتی و جلب حمایت جهانی در معرض خطر قرار می دهد.

علاوه بر کشته شدن حدود ده هزار نفر در جریان جنگ یمن، این کشور با کمبود مواد اساسی و شرایط بهداشتی نامطلوب دست به گریبان است که سازمان ملل آن را یک فاجعه انسانی توصیف کرده است.

در جنگ یمن، عربستان سعودی و شماری از کشورهای عرب و مسلمان در قالب یک ائتلاف از دولت به رهبری عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری، حمایت می کنند و حکومت ایران حامی حوثی‌هاست. به همین دلیل جنگ یمن را جنگ نیابتی بین حکومت های عربستان و ایران نام داده اند.

جامعه جهانی و سازمان ملل دولت عبد ربه منصور را به عنوان دولت قانونی یمن به رسمیت می شناسد.