ترامپ ۲۰۰ میلیون دلار کمک به غزه را متوقف کرد

کمک‌هایی که آمریکا متوقف کرده در قالب کمک هزینه زندگی به فلسطینیان پرداخت می‌شد. حق نشر عکس AFP
Image caption کمک‌هایی که آمریکا متوقف کرده در قالب کمک هزینه زندگی به فلسطینیان پرداخت می‌شد.

وزارت امورخارجه آمریکا می‌گوید بنابر دستور دونالد ترامپ ۲۰۰ میلیون دلار از کمک‌های اقتصادی به غزه و کرانه باختری را متوقف کرده است.

چند ماه پیش هم آمریکا ۶۵ میلیون دلار از کمک خود به دفتر امدادی سازمان ملل به فلسطینیان را قطع کرده بود.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته این تصمیم پس از بازبینی برای "اطمینان یافتن از اختصاص کمک‌های مالی هم راستا با منافع ملی آمریکا" اتخاذ شده است.

روابط میان واشنگتن و فلسطینیان از زمان ورود دونالد ترامپ به کاخ‌سفید رو به سردی گذاشت و به ویژه بعد از آن که رئیس‌جمهوری آمریکا دستور انتقال سفارت کشورش به بیت‌المقدس را صادر کرد دو طرف وارد جدال‌های علنی شدند.

در پی تاکید دوباره آقای ترامپ بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی کشورش، تشکیلات فلسطینیان دسامبر سال گذشته اعلام کرد که دیگر آمریکا را به عنوان میانجی مذاکرات صلح خاورمیانه به رسمیت نمی‌شناسد و روابط خود با واشنگتن در این زمینه را به تعلیق درآورد.

در واکنش به این رفتار فلسطینیان، دولت آمریکا هم علاوه بر تعلیق کمک‌های مالی خود به آژانس امدادی سازمان ملل در سرزمین‌های فلسطینی، دستور بازبینی در نحوه اختصاص این کمک‌ها را صادر کرد و از ماه ژوئن گذشته قانون موسوم به تیلور فورس را مورد توجه قرار داد.

مصوبه تیلور فورس به مقام‌های فلسطینی فشار می‌آورد که پرداخت هرگونه مستمری به کسانی که به اقدامات "تروریستی علیه اسرائیل" متهم شده‌اند متوقف کند. این عدم پرداخت شامل اعضای خانواده این افراد هم می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا امروز (جمعه ۲۴ اوت) اعلام کرد در پی بازبینی‌های انجام شده تصمیم گرفته ۲۰۰ میلیون دلار فلسطینیان را در جایی دیگر که دارای "اهمیت بالا و الویت فوری" است هزینه کند. هر چند درباره دریافت‌کننده جدید این مبلغ توضیحی داده نشده است.

سازمان ملل متحد و تشکیلات فلسطینی بارها هشدار داده‌اند که قطع کردن کمک‌هزینه‌ها به خانوارهای فلسطینی شرایط زندگی روزمره را شهروندان مناطق اشغالی سخت‌تر از پیش خواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ پیش تر هم هشدار داده بود که لزومی نمی‌بیند به جایی که از ایالات متحده حمایت نمی‌شود کمک روانه کند