کابوس جدید قاچاقچیان عاج

عاج حق نشر عکس WWF
Image caption از این پس سگ‌ها کابوسی برای قاچاقچیان عاج خواهند بود.

با ابداع یک روش خلاقانه بهترین دوست انسان به کابوس قاچاقچیان عاج تبدیل می‌شود. این شیوه جدید به سگ‌ها امکان می‌دهد که عاج فیل، شاخ کرگدن و و دیگر فرآورده‌های غیرقانونی حیات‌وحش را که قاچاقچیان در کانتینرهای بزرگ کشتی مخفی کرده‌اند، پیدا کنند. اندکی هوای درون کانتینر کافیست که سگ‌ها بتوانند از قاچاق باخبر شوند.

این روش در بندر مومباسای کنیا آزمایش شده است. بیشترترین فعالیت‌های مربوط به قاچاق عاج در آفریقا در این بندر صورت می‌گیرد.

بنا به گزارش‌ها بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ بیش از ۱۸۰۰۰ کیلوگرم عاج دراین بندر توقیف شده است.

این حجم از عاج به این معناست که بیش از ۲۴۰۰ فیل کشته شدند.

حق نشر عکس WWF
Image caption وقتی سگی به وجود عاجی در کانتینر کشتی مشکوک شود، روی زمین می‌نشیند.

"درو مک‌وی" مسئول هماهنگ‌کننده جرم‌های مربوط به حیات‌وحش "صندوق جهانی طبیعت" شرق آفریقا اظهار امیدواری کرده است که این آمار به زودی به تاریخ بپیوندد.

به گفته او "این شیوه می‌تواند بازی را تغییر دهد و میزان اعضای حیوانات در معرض خطر که راهی بازارهایی مانند آسیای جنوب غربی هستند را کاهش می‌دهد." او درباره استفاده از سگ‌ها برای ردیابی قاچاق عاج افزود: "بهترین دوست انسان، بدترین کابوس قاچاقچیان است: حس بی‌نظیر سگ‌ها به این معناست که حتی می‌توانند کوچکترین ذره‌ را از کانتینر ۴۰ فوتی (حدود ۱۲ متر) بو بکشند."

آقای مک‌وی ادامه داد: "همانطور که گروه‌های جنایت‌های سازمان یافته بیش ازپیش از روش‌های پیچیده برای پنهان کردن قاچاق استفاده می‌کنند و فراورده‌های غیرقانونی حیات‌وحش را جابه‌جا می‌کنند، ما نیز باید تلاش‌های خود را توسعه دهیم تا جلوی این تجارت وحشیانه را بگیریم."

شیوه جدید براساس "فن‌آور ردیابی با هوا" (Rasco) کار می‌کند، به این صورت که دستگاه، هوا را از کانتینرهای کشتی می‌مکد و از فیلترهایی عبور می‌دهد، سپس این فیلترها را سگ‌های تربیت شده بو می‌کشند. اگر این سگ‌ها مورد مشکوکی را (از عاج گرفته تا حیوانات، گیاهان و الوارهای قاچاق شده) بو بکشند، روی زمین می‌نشیند.

بیشتر بخوانید:

"صندوق جهانی طبیعت" که برشبکه قاچاق حیات‌وحش نظارت می‌کند و "سازمان حیات‌وحش کنیا" این طرح را به‌طور مشترک راه‌اندازی کرده‌اند. این طرح جدید به سگ‌ها اجازه می‌دهد تقریبا بیش از ۲۰۰۰ کانتینر کشتی را که روزانه از بندر مومباسا عبور می‌کنند، بازرسی کنند.

پیش از این، سگ‌ها مجبور بودند درون کانتینرها بروند که زیر گرمای سوزان خورشید آفریقای شرقی کار ساده‌ای نیست.

این شیوه طی ۶ ماه به ۲۶ مورد توقیف موفقیت‌آمیز منجر شده است و به مسئولان اطلاعات مهمی درباره شبکه‌های جنایی داده که سالانه از تجارت غیرقانونی پول کلانی به دست می‌آورند.

حق نشر عکس WWF
Image caption پیش از این، سگ‌ها مجبور بودند درون کانتینرها بروند که زیر گرمای تابنده خورشید آفریقای شرقی کار ساده‌ای نیست.

اما مسئولان همچنان عقب هستند.

"صندوق جهانی طبیعت" تخمین می‌زند حدود ۲۵۰۰۰ کرگدن سیاه و سفید موجود است و تنها درآفریقای جنوبی در سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ مورد از آنها کشته شدند.

گروه حفاظت از حیوانات تخمین می‌زند که روزانه ۵۵ فیل آفریقایی برای عاجشان کشته می‌شوند.