واکنش گوگل به ترامپ؛ الگوی جستجوگر ما سیاسی نیست

دونالد ترامپ حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ مدعی است که گوگل اخبار ضد او را بیشتر به کاربران نشان می‌دهد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گوگل را متهم کرده که الگوریتم‌های جستجوگر خود را به نحوی تنظیم می‌کند که اخبار "ضدترامپ" و "چپ‌گرایانه" بیشتر دیده شود.

آقای ترامپ روز سه‌شنبه (۲۸ اوت) در توییتر گوگل، بزرگترین جستجوگر اینترنتی جهان را با عنوان "رسانه ملی دست چپی" خطاب کرد و مدعی شد که این جستجوگر به اخبار منفی بیشتر الویت می‌دهد.

او مدعی شد که بیشتر اخباری که جستجوگران گوگل ابتدا دریافت می‌کنند گزارش‌های منفی (درباره دولت او) است و گزارش‌های رسانه‌های محافظه‌کار در گوگل مهجور می‌ماند.

ساعتی پس از این توییت آقای ترامپ، گوگل با صدور بیانیه‌ای ادعای رئیس جمهور آمریکا را رد کرد و گفت دیدگاه‌های سیاسی نقشی در شکل‌گیری نتایج در این جستجوگر ندارند.

مرسدس بانز، مدرس ارشد فناوری‌های دیجیتال در کینگ کالج لندن به بی‌بی‌سی گفته به احتمال بسیار زیاد گوگل عمدی در الویت‌گذاری سوگیرانه اخبار سیاسی ندارد.

"الگوریتم‌های اخبار گوگل بر اساس فعالیت (کاربر) و نزدیکی (جغرافیایی) یک رویداد خبری کار می‌کنند و عموما بر مبنای گرایش‌های سیاسی تنظیم نمی‌شوند. با وجود این (جستجوگر گوگل) این تمایل را دارد که بیشتر از میزانی که کاربران به یک لینک توجه نشان می‌دهند آن را نمایان کند."

به گفته خانم بانز "به نظر نمی‌رسد گوگل در بازبینی اخیری که اول ماه اوت جاری در الگوریتم‌های خود انجام داد تغییری در این باره صورت داده باشد."

گوگل در توضیحات مربوط به نحوه کار جستجوگر خود اذعان کرده که ۲۰۰ متغیر مختلف در شکل‌گیری الگوریتم‌های آن نقش دارند.

این شرکت در بیانیه امروز خود همچنین تصریح کرده که دائما در حال به روز کردن و رفع نقایص جستجوگر خود است و تلاش می‌کند که معایب آن و سوگیری‌های مبتنی بر منطق ریاضی هوش مصنوعی را به حداقل برساند.

آقای ترامپ مدعی است که ۹۶ درصد لینک‌های منتج از جستجوی "اخبار ترامپ" به دیدگاه‌های چپ‌گرایانه‌ در رسانه‌های دست چپی تعلق دارد.

اگرچه آقای ترامپ مشخص نکرده که منبع این تحقیق و آمار چه کسی یا کدام موسسه بوده اما وبسایت "ورج" می‌گوید آقای ترامپ به احتمال زیاد این آمار را از رسانه محافظه‌کار "پی‌جی مدیا" شنیده است.

خانم بالیارد از پی‌جی مدیا در گزارشی به آمار ۹۶ درصدی اشاره کرده بود و در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان هم گفته بود که برای به دست آوردن این آمار از چند کامپیوتر مختلف که کاربران مختلف داشته اند استفاده کرده است.

"من این عبارت را در چند کامپیوتر مختلف که کاربران مختلفی داشتند انجام دادم و هر بار جستجوگر گوگل آمار مشابهی را نشان داد. اگر چه این یک بررسی علمی نیست اما از یک الگوی سوگیرانه به نفع محتوای خبری ضددست‌راستی حکایت دارد."

جالب توجه است که آقای ترامپ دقیقا صبح روز بعد از انتشار این گزارش و گفتگوی خانم بالیارد با شبکه فاکس نیوز توییت خود در نقد گوگل را با اشاره به همین آمار و تئوری منتشر کرده است.

گوگل اما می‌گوید هدف الگوریتم‌های جستجوگر او یافتن هر چه سریعتر لینک‌های مرتبط به کلید واژه‌های مورد جستجو است.

سخنگوی این شرکت گفته: "جستجوگر ما بر اساس گرایشات سیاسی کار نمی‌کند و ما هم هیچ تعصبی که بازتاب‌کننده یک ایدئولوژی سیاسی خاص باشد در نتایج جستجوگرمان اعمال نمی‌کنیم. "

"ما هر سال صدها بازبینی و الگوریتم بهبود یافته منتشر می‌کنیم تا از کیفیت بالای محتوا و پاسخی که به سوالات کاربران‌مان می‌دهیم اطمینان یابیم."

بیشتر بخوانید