مامور سابق پلیس به جرم کشتن نوجوان سیاهپوست زندانی شد

الیور

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اولیور در جریان دادگاه گفت گزینه دیگری به جز استفاده از تفنگش نداشته

یک مامور سابق پلیس در آمریکا به جرم کشتن یک نوجوان غیرمسلح سیاهپوست در تگزاس به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

روی اولیور که سفیدپوست است، در آوریل ۲۰۱۷ به سوی خودرویی که در حال خروج از یک مهمانی در دالاس بود تیراندازی کرد و جردن ادواردز ۱۵ ساله را کشت.

محکوم شدن ماموران پلیس در تیراندازی‌های منجر به مرگ امر کم‌سابقه‌ای است. وکیلان آقای اولیور گفته‌اند درخواست تجدیدنظر در حکم صادر شده را ارائه خواهند کرد.

خانواده نوجوان سیاهپوست گفته‌اند حکم صادر شده "بسیار ملایم" است.

شرمین ادواردز، نامادری جردن گفته است او (مامور پلیس) پس از ۱۵ سال باز به زندگی بر می‌گردد و این کافی نیست چون جردن دیگر روی زندگی را نمی‌بیند."

در شب تیراندازی چه اتفاقی افتاد؟

در شب ۲۹ آوریل ۲۰۱۷ پلیس گزارش‌هایی را دریافت که حاکی از مصرف مشروبات الکلی توسط افراد کم سن در یک مهمانی در خانه‌ای در بالچ اسپرینگز در تگزاس بود.

منبع تصویر، Mesquite Independent School District

توضیح تصویر،

دوستان جردن او را پسری شاد و خندان توصیف کرده‌اند که همیشه لبخند می‌رد

ماموران پلیس در داخل خانه در تلاش برای یافتن مالک خانه بودند که صدای چیزی را گمان کردند صدای تیراندازی است شنیدند که این مایه وحشت افراد داخل خانه و فرار آنها شد.

طبق اسناد پلیس، تایلر گروس، همکار اولیور تلاش کرده بود خودرویی را که پر از نوجوانان حاضر در مهمانی بود متوقف کند. او نزدیک در خودرو شد و شیشه ماشین را شکست.

اولیور سپس چندین بار به سوی خودرو تیراندازی کرد که یکی از این تیرها به پشت سر جردن که روی صندلی جلو نشسته بود خورد.

اولیور در دادگاه گفته است فکر می‌کرد ماشین "به طرز خطرناکی" در حال حرکت به سوی همکارش بوده است.

اما تصاویر ویدیویی نشان می‌دهد که خودرو در واقع در هنگام تیراندازی در حال دور شدن از مامور پلیس بوده است.

تایلر گروس، همکار اولیور در دادگاه گفته است که زندگی خود را در خطر نمی‌دیده و احتیاجی به استفاده از سلاح احساس نکرده بود.

پس از تیراندازی، اولیور از محل کار خود اخراج شد.

مردم در باره حکم صادر شده چه احساسی دارند؟

هیات منصفه پس از ۱۲ ساعت رای به مجازات ۱۵ سال حبس داد که این به معنی آن است که مامور سابق پلیس پس از گذراندن هفت سال و نیم در زندان مشمول عفو می‌شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

خانواده جردن پس از صدور رای

دادستانی خواهان صدور حداقل ۶۰ سال زندان برای اولیور شده بود.

خانواده جردن پس از شنیدن رای دادگاه گریه کردند و دادستان را در آغوش گرفتند.

اودل ادواردز، پدر جردن گفته است از شنیدن رای صادر شده خشنود است اما نامادری او گفته است برای مامور پلیس باید مجازات بیشتری مثل ۲۵ تا ۳۰ سال زندان صادر می‌شد.

وکیل خانواده جردن گفته است رای صادر شده برای "همه آمریکایی‌های آفریقایی تبار" که به دست مامور پلیس کشته شده و "عدالت در حق‌شان رعایت نشده" مهم است.

وکیلان مامور سابق پلیس گفته‌اند او در هنگام تیراندازی "واکنش مناسبی" نشان داده، و خواسته از همکارش دفاع کند. آنها گفته‌اند به خاطر "اشتباهات چشمگیر" در روند دادگاه، درخواست تجدیدنظر ارائه خواهند داد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

همسر اولیور گفته است نگران پسرشان است

مادر و همسر مامور سابق پلیس از هیات منصفه خواسته بودند تا رای خفیف‌تری صادر کند و گفته بودند اولیور پدری دلسوز برای پسر اتیستیکش بوده است.

در سال‌های اخیر موارد متعددی از کشته شدن مردان سیاه‌پوست که اغلب موارد غیر مسلح بودند به دست ماموران پلیس آمریکایی گزارش شده‌اند.

اما ماموران پلیس به ندرت به خاطر تیراندازی‌ در جریان ماموریت‌هایشان محکوم می‌شوند.

فیلیپ استینسن، جرم‌شناس به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفته است سالانه هزار مورد تیراندازی ماموران پلیس و کشتن افراد گزارش می‌شود اما از سال ۲۰۰۵ به این سو تنها ۳۳ نفر به خاطر تیراندازی در حین ماموریت که منجر مرگ فردی شده محکوم شده‌اند.

متخصصان می‌گویند هیات منصفه معمولا در مورد ماموران پلیس فرض را بر بی‌گناهی آنها می‌گذارد.

اما به گفته آنها پرونده اولیور تفاوت‌های مهمی داشت و آن تصاویر ویدیویی بود که مغایر با گفته‌های او در جریان دادگاه بود. همچنین اظهارات همکارش که در جریان دادگاه گفت در مواجه با خودروی نوجوانان، احساس خطر نکرده بود هم اثرگذار بوده است.