روسیه: پیکارجویان ادلب تدارک یک حمله شیمیایی را می‌دیدند

ادلب، در شمال غربی سوریه، در نزدیکی مرز با ترکیه واقع است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ادلب، در شمال غربی سوریه، در نزدیکی مرز با ترکیه واقع است

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه با "تروریست" خواندن گروه‌های مسلح مستقر در استان ادلب آنها را به تدارک دیدن یک حمله شیمیایی به قصد اتهام زدن به دولت سوریه متهم کرده و گفته "آنها باید از میان برداشته شوند".

آقای لاوروف روز پنج‌شنبه (۲۹ اوت) در کنفرانس خبری مشترکی با همتای سوریه‌ای خود، ولید معلم، در مسکو سخن می‌گفت.

روسیه و سوریه بارها ارتش سوریه و گروه‌های شبه‌نظامی حامی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری، را مبری از اتهام استفاده از سلاح‌های شیمیایی دانسته‌اند و در برابر گروه‌های مسلح مخالف دولت را متهم کرده‌اند که با استفاده از حملات شیمیایی قصد تهمت زدن به دولت را دارند تا بلکه زمینه مداخله نظامی غرب در جنگ داخلی سوریه را مهیا کنند.

سخنان آقای لاوروف در حالی ایراد شد که پیش‌تر، استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه خواستار ایجاد مسیرهای امن برای عملیات‌ انسان‌دوستانه از قبیل خارج کردن شهروندان غیرنظامی از ادلب شده بود.

منبع تصویر، EPA

ادلب در شمال غرب سوریه، تنها استانی است که در دست شورشیان باقی مانده است و نبرد در این منطقه در هفته‌های اخیر شدیدتر شده است.

۶۰ درصد از مناطق ادلب در دست نیروهای گروه هیات تحریر شام، متحد گروه جبهه نصرت (شاخه القاعده در سوریه) است و بقیه آن در دست سایر مخالفان مسلح بشار اسد است.

حدود یک ماه پیش سازمان ملل اعلام کرده بود که با بالا گرفتن درگیری‌ها و حملات هوایی در استان ادلب سوریه، دو و نیم میلیون نفر آواره خواهند شد.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، تعداد آوارگان داخل مرزهای سوریه، در چهارماه اول سال ‌جاری میلادی ۹۲۰ هزار نفر بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در ادلب سوریه حدود دو میلیون و پانصد هزار نفر زندگی می‌کنند که نیمی از آنها را شورشیان و شهروندانی تشکیل می‌دهند که از مناطقی که به کنترل ارتش سوریه درآمده به این منطقه گریخته‌اند.

بیشتر بخوانید: