بغداد گزارش انتقال موشک‌ از ایران به عراق را 'حیرت‌انگیز' خواند

موشک ذوالفقار

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

در گزارش خبرگزاری رویترز ادعا شده سه نوع موشک ساخت ایران از جمله ذوالفقار به خاک عراق منتقل شده

وزارت امور خارجه‌ عراق گزارش خبرگزاری رویترز درباره ارسال موشک‌های بالستیک ایرانی به عراق را "حیرت‌انگیز" خوانده و گفته "ادعاهایی بدون مدرک معتبر" در این گزارش مطرح شده است.

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای گفته این کشورخود را موظف به پاسخ‌گویی به "ادعاهای بدون مدرک مشخص" نمی‌داند و تاکید کرده که تمام نهادهای دولتی در این کشور موظف به اجرای بند هفتم قانون اساسی هستند که استفاده از خاک عراق به عنوان پایگاه یا مسیری برای عملیات علیه امنیت کشورهای دیگر را منع می‌کند.

بند هفتم قانون اساسی عراق به حزب بعث و "گروه‌های تروریستی" اشاره دارد و می‌گوید "حکومت باید با تروریسم در هر شکلی مقابله کند و باید تلاش کند که خاک کشور در برابر تبدیل شدن به پایگاه، مسیر یا میدانی برای فعالیت‌های تروریستی محافظت کند."

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ خود با وجود ابراز شگفتی از گزارش رویترز، ادعاهای مطرح‌شده در آن را به صراحت رد نکرده است.

پیش از این ایران ارسال موشک‌های بالستیک به عراق را تکذیب کرده بود و گزارش خبرگزاری رویترز را "کذب، واهی و مضحک" خوانده بود.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۹ شهریور (۳۱ اوت)، به نقل از "سه مقام ایرانی، دو منبع اطلاعاتی عراقی و دو منبع اطلاعاتی غربی" - بدون آن که نامی از آنها را ببرد - گزارش کرد که طی چند ماه گذشته، ایران تعدادی موشک بالستیک برد کوتاه به عراق منتقل کرده و در اختیار گروه‌های شبه نظامی متحد خود در آن کشور قرار داده است.

بنا بر این گزارش موشک‌های منتقل شده به عراق از نوع زلزال، فاتح-۱۱۰ و ذوالفقار است که بردشان بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر است.

این گزارش مدعی شده که اگر این موشک‌ها به مناطق جنوبی و غربی عراق منتقل شود، ریاض، پایتخت عربستان سعودی، و شهر تل آویو در اسرائیل در برد آنها قرار می‌گیرند.

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا روز شنبه اول سپتامبر در توییتی از این گزارش‌ به شدت ابراز نگرانی کرد و نوشت اگر این موضوع صحت داشته باشد به معنای نقض حاکمیت ملی عراق و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.