دو خبرنگار رویترز در میانمار به هفت سال زندان محکوم شدند

وا لون (راست) و کیاو سئو اوو

منبع تصویر، AFP Reuters

توضیح تصویر،

وا لون (راست) و کیاو سئو اوو پارسال به اتهام در اختیار داشتن اسناد دولتی دستگیر شدند

دادگاهی در میانمار (برمه) دو خبرنگاررویترز را به جرم در دست داشتن اسناد محرمانه دولتی به هفت سال زندان محکوم کرد.

این دو متهم بودند که هنگام تحقیق درباره وضعیت مسلمانان روهینگا قانون حفاظت از اسرار دولتی این کشور را نقض کرده اند.

وا لون، ۳۲ ساله، و کیاو سئو اوو، ۲۷ ساله سال گذشته به اتهام در اختیار داشتن اسناد دولتی دستگیر شدند. این اسناد را پلیس در اختیار آنها گذاشته بود.

دادگاه این دو روزنامه‌نگار محکی برای سنجش آزادی بیان در میانمار دیده می‌شد.

این دو با اظهار بی‌گناهی در دادگاه می‌گفتند که پلیس برای آن پاپوش درست کرده‌ است.

استیون ادلر، سردبیر خبرگزاری رویترز در واکنش به محکومیت این دو روزنامه‌نگار گفت: "امروز روز تلخی برای میانمار، وا لون و کیاو سئو اوو و آزادی بیان بود."

وا لون و کیاو سئو اوو در دوازدهم دسامبر ۲۰۱۷ به اتهام در اختیار داشتن اسناد محرمانه دولتی مربوط به استان راخین بازداشت شدند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این دو روزنامه‌نگار درباره اعدام ده مرد روهینگیا در استان راخین تحقیق می‌کردند که به دنبال مدارکی برای اثبات آن بودند. در جریان تحقیقات‌شان دو مامور پلیس به آنها مدارکی دادند، اما بلافاصله پس از آن به اتهام در اختیار داشتن اسناد طبقه‌بندی شده دولتی بازداشت شدند.

بر اساس تحقیقات خبرنگاران بازداشت شده رویترز، نظامیان میانماری در دوم سپتامبر پس از حمله به روستای این دین در شمال راخین ده مرد مسلمان را بازداشت کردند و اعدام کردند و آنها را در گودالی دفن کردند.

بر اساس این روزنامه‌نگاران، دو نفر از کشته شدگان به وسیله روستاییان بودایی سلاخی و هشت نفر دیگرشان به وسیله سربازان تیرباران شدند.

بازداشت روزنامه‌نگاران رویترز با واکنش و انتقاد گسترده جهانی منجر شد که دولت برمه را به نقض آزادی رسانه‌ها و جلوگیری از تبادل آزادانه اطلاعات متهم کردند و خواستار آزادی آنان شدند.

وکلای مدافع این دو نفر این اتهامات را مردود دانسته و گفته بودند که اطلاعاتی که این دو نفر در مورد حوادث منطقه راخین، محل سکونت مسلمانان روهینگیا به دست آوردند شامل اسرار دولتی نبوده و آنان شخصا این اطلاعات را کسب کرندند.