خاک‌سپاری سناتور آمریکایی جان مک‌کین

جان مک‌کین در گورستانی در آکادمی نیروی دریایی آمریکا به خاک سپرده شد. او دانش‌آموخته همین دانشکده بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جان مک‌کین در گورستانی در آکادمی نیروی دریایی آمریکا به خاک سپرده شد. او دانش‌آموخته همین دانشکده بود.

سناتور جان مک‌کین در یک مراسم خصوصی و کوچک در شهر آناپولیس در ۵۰ کیلومتری پایتخت آمریکا به خاک سپرده شد.

او که بیش از سی سال سناتور بود، دو بار برای رسیدن به ریاست‌جمهوری آمریکا تلاش کرد و شکست خورد. در روزهای گذشته خیلی از چهره‌های بانفوذ دو حزب سیاسی آمریکا او را تحسین کردند.

در روزهای گذشته مراسم یادبود این چهره حزب جمهوری‌خواه به فرصتی برای ردکردن خیلی از ایده‌ها و شعارهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و در حال حاضر چهره ارشد حزب جمهوری‌خواه، تبدیل شد.

آقای مک‌کین در آکادمی نیروی دریایی آمریکا به خاک سپرده شد؛ جایی که کارنامه نظامی و سیاسی‌اش را آغاز کرد.

در این مراسم یک اسکادران هواپیماهای نظامی نمایش هوایی اجرا کردند که به نماد از دست دادن این سرباز سابق ارتش آمریکا، یک هواپیما کم داشتند.

جان مک‌کین در سال ۱۹۵۸ میلادی از این دانشکده افسری نیروی دریایی آمریکا فارغ‌التحصیل شد و بعدتر در جنگ ویتنام به عنوان خلبان نیروی دریایی در عملیات بمباران مشارکت داشت. جایی که هواپیمایش سقوط کرد و به اسارت نیروهای ویتنامی در آمد.

این پایانی بر یک هفته یادبود و بزرگ‌داشت برای این چهره عمده در سیاست آمریکا بود. او هشت روز پیش در ۲۵ اوت بعد از چندین ماه دست‌وپنجه‌نرم‌کردن با سرطان مغز در ۸۱سالگی درگذشت.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بیل کلینتون، جورج بوش پسر و باراک اوباما، سه رئیس‌جمهور سابق آمریکا و همسران آنها در ردیف اول مراسم یادبود جان مک‌کین بودند ولی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کنونی، دعوت نشده بود. آقای ترامپ در جریان انتخابات علیه ربع قرن دوره ریاست این سه نفر حرف می‌زد و بارها از آنها انتقاد کرد.

روز شنبه هم چهره‌های سیاسی عمده آمریکا در کلیسای جامع واشنگتن پایتخت آمریکا گرد آمدند تا یاد این سناتور ایالت آریزونا را بزرگ دارند.

دو رئیس‌جمهور سابق آمریکا، باراک اوباما از حزب دموکرات و جورج دبلیو بوش از حزب جمهوری‌خواه، در مراسم یادبود جان مک‌کین نطق کردند و "شجاعت" و "وطن‌پرستی" او را ستودند.

این هر دو کسانی بودند که آقای مک‌کین در رقابت با آنها از رسیدن به مقام اول آمریکا باز ماند؛ با آقای اوباما در انتخابات سال ۲۰۰۸ و با آقای بوش در رقابت‌های درون‌حزبی در انتخابات سال ۲۰۰۰.

دختر جان مک‌کین، مگان، یکی از هفت فرزند سناتور تازه‌درگذشته، در نطقی که در مراسم یادبود پدرش کرد تلویحا به دونالد ترامپ تاخت با این عبارت که "آمریکای جان مک‌کین نیازی نداشت که دوباره عظمت داده شود؛ چون آمریکا همیشه عظمت داشته است."

شعار انتخاباتی آقای ترامپ این بود که "عظمت را دوباره به آمریکا برگردانیم."

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، این آخرهفته را در زمین گلف شخصی خودش در ویرجینیا سپری کرد.

آخرین پیام‌های سیاسی مک‌کین از تابوت

هادی نیلی، بی‌بی‌سی، واشنگتن

طبق گزارش‌ها، جان مک‌کین که از یک سال پیش از بیماری لاعلاجش خبردار شده بود، در ماه‌های اخیر داشت برای مراسم یادبود و خاک‌‌سپاری خود برنامه‌ریزی می‌کرد.

این چهره بانفوذ و استخوان‌خردکرده حزب جمهوری‌خواه که از ابتدای مطرح‌شدن نامزدی دونالد ترامپ در دو سال پیش با او مخالفت می‌کرد و بارها صلاحیت او برای ریاست‌جمهوری ایالات متحده را زیر سوال برد، از مراسم یادبود خود هم استفاده کرد تا بار دیگر به آقای ترامپ و ایده‌های او حمله کند.

آنها با نامزدی از طرف حزب جمهوری‌خواه آمریکا به مناصب بالا رسیده‌اند ولی جان مک‌کین از دونالد ترامپ برای شرکت در این مهم‌ترین روی‌داد سیاسی این حزب دعوت نکرد.

چند مراسم که برای سناتور تازه‌درگذشته برگزار شد، فرصتی بود برای نمایش مخالفت سران جاافتاده و به‌اصطلاح ریش‌سفیدان حزب جمهوری‌خواه با دونالد ترامپ.

هرچند خود جان مک‌کین در انتخابات ریاست‌جمهوری سه دوره پیش که نامزد حزب جمهوری‌خواه بود با معرفی سارا پیلین به عنوان نامزد معاون‌اولی، خیلی از ایده‌ها و رای‌دهندگانی که حالا حامی دونالد ترامپ هستند را تقویت کرد، ولی در دو سال اخیر همیشه مخالف آقای ترامپ بود.

اما شاید خود دونالد ترامپ چندان از چنین حمله‌هایی نگرانی نداشته نباشد؛ چرا که او اصلا با شعار کنارزدن همین چهره‌های سیاسی قدیمی و کارکشته‌های پایتخت آمریکا رای آورد. آقای ترامپ همیشه خواسته نزد حامیانش، چهره‌ای متفاوت از نخبگان سیاسی و "غیرخودی" برای واشنگتن به نظر برسد.

توضیح ویدئو،

جان مک‌کین؛ سناتور متفاوت