تظاهرات دوباره در روسیه در اعتراض به طرح بازنشستگی

تنوع گروه‌های معترض به تغییرات قانون بازنشستگی، در روسیه کم‌سابقه است. این بخشی از معترضان روز یک‌شنبه که حامی حزب کمونیست هستند و از جمله روی پرچم‌هایشان با عکس چهره‌های عمده سیاسی روسیه نوشته‌اند 'شرم'.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

تنوع گروه‌های معترض به تغییرات قانون بازنشستگی، در روسیه کم‌سابقه است. این بخشی از معترضان روز یک‌شنبه که حامی حزب کمونیست هستند و از جمله روی پرچم‌هایشان با عکس چهره‌های عمده سیاسی روسیه نوشته‌اند 'شرم'.

در روسیه بار دیگر تظاهراتی دراعتراض به طرح بازنشستگی دولت انجام گرفته است با وجود این که ولادیمیر پوتین طرح قبلی را تعدیل کرده بود.

منابع مستقل می‌گویند بیش از ده هزارنفر در مسکو تظاهرات کردند اما به گفته پلیس تعداد معترضان کمتر از این بوده است.

تظاهرات در دیگر شهرهای روسیه هم دیده شده‌اند.

در طرح اولیه تغییرات قانون بازنشستگی قرار بود سن بازنشستگی زنان از ۵۵ سال به ۶۳ سال افزایش داده شود و برای مردان از ۶۰ سال به ۶۵ سال بالا برده شود.

در واکنش به تظاهرات گسترده در روزهای گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، این طرح را تعدیل کرد.

براساس طرح تعدیل‌شده، سن بازنشستگی برای زنان به جای ۶۳ سال، به ۶۰ سال افزایش پیدا خواهد کرد اما سن بازنشستگی مردان هم‌چنان قرار است به ۶۵ سال بالا برود.

پیش‌تر رهبر روسیه در یک سخنرانی کم‌سابقه تلویزیونی گفت که این تغییرات به دلیل کمبود نیروی کار کشورش ضروری است.

به گزارش یک مرکز نظرسنجی مستقل در روسیه، با اعلام طرح افزایش سن بازنشستگی، میزان محبوبیت آقای پوتین پایین آمده و تقریبا به میزانی نزدیک شده که پیش از ضمیمه اعلام‌کردن شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه بود.

اتحادیه‌های کارگری هشدار داده‌اند که خیلی از مردم روسیه اصلا سن‌شان به این رقم قد نمی‌دهد تا بتوانند بالاخره به حقوق بازنشستگی برسند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در روسیه متوسط عمر برای مردان ۶۶ سال و برای زنان ۷۷ سال است.

پیش‌تر دمیتری مدودیوف، نخست‌وزیر روسیه، گفته بود علت تغییرات جدید در قانون بازنشستگی این است که عمر مردم روسیه طولانی‌تر شده و زندگی فعال‌تری دارند.

او گفته است که حدود ۱۲ میلیون نفر از بازنشستگان در روسیه هم‌چنان مشغول کار هستند. این رقم معادل حدود یک‌چهارم کل بازنشستگان است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

با اعلام تغییرات جدید، محبوبیت ولادیمیر پوتین به پایین‌ترین حد در چهار سال اخیر رسیده است.

گروه‌های مختلف سیاسی به این تغییرات اخیر اعتراض کرده‌اند؛ تنوعی که در سال‌های اخیر در روسیه بی‌سابقه بوده است.

اغلب اقتصاددانان و خیلی از مردم روسیه قبول دارند که مشکلی وجود دارد. چون جمعیت این کشور دارند پیرتر می‌شود و دولت دارد بودجه بیشتر و بیشتری برای مستمری بازنشستگان صرف می‌کند.

پس از بحران اقتصادی اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، رشد جمعیت روسیه افت کرده است.

سازمان ملل متحد می‌گوید با روند کنونی، تا سال ۲۰۵۰ یک‌پنجم جمعیت روسیه بالای ۶۵سال سن خواهد داشت.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، همین تازگی یک لایحه جدید برای هزینه‌های بازنشستگی را تصویب کرد که در سال جاری میلادی بیش از ۴ میلیارد دلار برای دولت هزینه دارد. این معادل حدود ۲ درصد از کل مخارج بودجه سالانه دولت است. واضح است که این وضعیت نمی‌تواند پایدار باشد؛ به‌خصوص در این دوران دشواری اقتصادی.