نقش کمبود بودجه در آتش سوزی بزرگ موزه ۲۰۰ ساله برزیل

موزه ملی برزیل

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

موزه ریودوژانیرو، یکی از بزرگترین مجموعه های مردم شناسی و تاریخ طبیعی در قاره آمریکا، بر اثر آتش سوزی اخیر تقریبا به طور کامل نابود شده

برخی مسئولان برزیلی دلیل آتش سوزی عظیم موزه ملی این کشور را کمبود بودجه کافی دانسته اند.

موزه ریودوژانیرو، یکی از بزرگترین مجموعه های مردم شناسی و تاریخ طبیعی در قاره آمریکا، بر اثر آتش سوزی اخیر تقریبا به طور کامل نابود شده است.

معاون مدیر موزه ملی برزیل با یادآوری شکایت هایی که قبل از آتش‌سوزی در مورد وضعیت مخروبه موزه مطرح شده بود، تاکید کرده: "ما هیچ وقت ار حمایت کافی برخوردار نبودیم."

مارینا سیلوا نامزد چپ گرای انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده برزیل هم، از فقدان سرمایه گذاری لازم برای موزه ملی انتقاد کرده است.

وی گفته: "با توجه به تنگناهای مالی دانشگاه فدرال ریودوژانیرو و سایر دانشگاه های دولتی در سه سال اخیر، فرا رسیدن تراژدی اخیر قابل مشاهده بود."

آتش سوزی موزه ملی ریودوژانیرو، که قدمت بنای آن به قرن نوزدهم می رسید، در روز یکشنبه و پس از پایان ساعت کار این موزه شروع شد. با وجود این،

هنوز علت آتش‌سوزی معلوم نیست، اما مجهز نبودن ساختمان این موزه به سیستم آب‌پاشی اطفاء حریق، در گسترش شدید شعله‌های آتش نقش تعیین‌کننده‌ای داشته است.

این موزه بیش از ۲۰ میلیون شیء در مجموعه‌هایش داشت که گمان می‌رود بخش عظیمی از آنها از بین رفته باشند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ساختمان موزه ریودوژانیرو پس از آتش سوزی

تا این لحظه گزارشی مبنی بر آسیب دیدن کسی در این آتش سوزی منتشر نشده است.

موزه ریودوژانیرو، که زمانی محل سکونت خاندان سلطنتی پرتغال بوده، اوایل سال جاری میلادی دویستمین سالگردش را جشن گرفت.

در مجموعه تاریخ طبیعی این موزه، اشیای مهمی مانند استخوان دایناسور و اسکلت ۱۲ هزار ساله یک زن هم وجود داشته که قدیمی‌ترین نمونه یافت‌شده در قاره آمریکاست.

میشل تمر، رئیس‌جمهور برزیل، این آتش سوزی را حادثه غمگینی برای همه برزیلی‌ها دانسته است.