عذرخواهی یک رادیوی اسرائیلی بابت پخش موسیقی واگنر

ریشارد واگنر آهنگ‌ساز محبوب آدولف هیتلر بود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ریشارد واگنر آهنگ‌ساز محبوب آدولف هیتلر بود؛ رهبر آلمان که در دوره او یهودیان بسیاری در اردوگاه‌های نازی کشته شدند، شکنجه شدند یا از محل اقامت خود آواره شدند.

یک شبکه رادیو در اسرائیل بابت پخش موسیقی ساخته ریچارد واگنر عذرخواهی کرد.

این آهنگ‌ساز نام‌آور آلمانی قرن نوزدهم، دیدگاه‌های یهودستیزانه داشته و در سال‌های بعد محبوب دولت نازی بود. در دوره آدولف هیتلر، رهبر آلمان، موسیقی او ترویج می‌شد.

با همین پس‌زمینه، در اسرائیل و در بین برخی یهودیان جهان حساسیت فراوانی درباره این آهنگ‌ساز و نظریه‌پرداز وجود دارد.

با این حال روز جمعه رادیو "کل موسیقی" که موسیقی کلاسیک پخش می‌کند، بخشی از اپرای گوتردامرونگ (شامگاه ایزدان) را پخش کرد.

بعد از اعتراض‌ها، این شبکه رادیویی در اعلامیه‌ای گفت که سردبیر آن برنامه در "انتخاب هنری"اش خطا کرده و نباید کار ریشارد واگنر پخش می‌شده است.

بنگاه رادیو و تلویزیون عمومی اسرائیل افزوده است که متوجه است پخش این برنامه چه رنجی برای بازماندگان هولوکاست ایجاد می‌کند.

ریشارد واگنر در آثارش به "خلوص نژادی" اشاره کرده است. این آهنگ‌ساز هم‌چنین کتاب‌چه‌ای دارد به نام "یهودیت در موسیقی" و در آن گفته است که "یهود در بیان هنری ناتوان است."

کارهای ریشارد واگنر در اسرائیل ممنوع نیستند ولی با توجه به مخالفت عمومی گسترده، این آثار در اسرائیل پخش نمی‌شوند.

این بخش از اپرای گوتردامرونگ (شامگاه ایزدان) که از رادیو موسیقی کلاسیک اسرائیل پخش شد، به رهبری دانیل بارنبویم اجرا شده است که خود او یهودی است و سال ۱۹۹۱ در جشنواره بایرویت آلمان برای بزرگ‌داشت واگنر برگزار شده است.

پوزش‌خواهی رادیو موسیقی کلاسیک بابت پخش این بخش از اپرا، انتقاد عده دیگری را برانگیخت که می‌گویند باورهای پست و فرومایه واگنر نباید باعث شود آثار او کنار گذاشته شود.

جانتان لیونی، رئیس انجمن واگنر در اسرائیل، در بیانیه‌ای گفته است: "همان‌قدر بین بازماندگان هولوکاست هستند کسانی عاشق موسیقی واگنر هستند که عده‌ای هم مخالف آن هستند. باید به موسیقی او گوش کرد و و موسیقی او قطعا زیباست."

در سال ۲۰۱۱ یک گروه ارکستر مجلسی در اسرائیل که بودجه‌اش را عمدتا از وزارت آموزش اسرائیل و شهرداری تل‌آویو می‌گیرد، اثری از واگنر را در جشنواره بایرویت آلمان اجرا کرد. بیشتر بخوانید.

آن زمان روبرتو پاترنوسترو، رهبر این ارکستر اسرائیل، گفته هرچند عقاید واگنر "فاجعه" بود، ولی هدف این بوده که آثار هنری او جدا از شخص او تجربه شود.