هشدار ترامپ به سوریه، ایران و روسیه درباره عملیات ادلب

ادلب، در شمال غربی سوریه آخرین منطقه‌ای است که دست مخالفان حکومت است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ادلب، در شمال غربی سوریه آخرین منطقه‌ای است که دست مخالفان حکومت است.

با اوج‌گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره عملیات قریب‌الوقوع حکومت سوریه با پشتیبانی روسیه برای گرفتن ادلب از شورشی‌ها و مخالفان، رئیس‌جمهور آمریکا در توییتی در این باره به رئیس‌جمهور سوریه هشدار داده و گفته این اشتباه بزرگی برای ایران و روسیه است که در چنین عملیاتی مشارکت کنند.

دونالد ترامپ در این باره در توییتر نوشت: "رئیس‌جمهور بشار اسد نباید بی‌محابا به استان ادلب حمله کند. روس‌ها و ایرانی‌ها اشتباه بزرگی می‌کنند اگر در این تراژدی انسانی بالقوه مشارکت کنند. شاید صدهاهزارنفر کشته شوند."

رئیس‌جمهور آمریکا در پایان توییتش نوشته است: "نگذارید این اتفاق بیافتد!"

آقای ترامپ قبلا در توییت‌هایش با الفاظی مثل "اسد حیوان" به رهبر سوریه اشاره کرده بوده است.

یک منبع مطلع روز دوشنبه به رویترز گفت نیروهای وفادار به حکومت سوریه به طور گسترده دارند برای عملیات نظامی در منطقه ادلب آماده می‌شوند.

ادلب در شمال غرب سوریه تنها استانی است که در دست شورشیان باقی مانده و نبرد در این منطقه در هفته‌های اخیر شدیدتر شده است.

۶۰ درصد از مناطق ادلب در دست نیروهای گروه هیات تحریر شام، متحد گروه جبهه نصرت (شاخه القاعده در سوریه) است و بقیه آن در دست سایر مخالفان مسلح بشار اسد است.

این منطقه در حال حاضر در محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار دارد و گمانه‌زنی‌ها حاکی است که حکومت سوریه برای گرفتن آن آماده می‌شود.

مقام‌های آمریکایی در روزهای گذشته گفته‌اند هرگونه عملیات نظامی حکومت سوریه برای تصرف ادلب، بحران در سوریه و منطقه را تشدید خواهد کرد.

آمریکا در سال‌های گذشته از گروه‌هایی از مخالفان و شورشی‌های سوریه حمایت کرده است اما در دو سال اخیر این حمایت‌ها خیلی کمتر یا متوقف شده‌اند.

حدود یک ماه پیش سازمان ملل اعلام کرده بود که با بالا گرفتن درگیری‌ها و حملات هوایی در استان ادلب سوریه، دو و نیم میلیون نفر آواره خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در ادلب سوریه حدود دو میلیون و پانصد هزار نفر زندگی می‌کنند که نیمی از آنها را شورشیان و شهروندانی تشکیل می‌دهند که از مناطقی که به کنترل ارتش سوریه درآمده، به این منطقه گریخته‌اند.

سازمان ملل همچنین برآورد می‌کند حدود ۱۰ هزار جنگ‌جوی غیرسوری‌ مرتبط با جبهه النصره و القاعده در استان ادلب حضور دارند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، تعداد آوارگان داخل مرزهای سوریه، در چهارماه اول سال ‌جاری میلادی ۹۲۰ هزار نفر بوده است.

در روزهای گذشته وزارت امور خارجه آمریکا دو مقام بلندپایه برای رایزنی درباره ایران و سوریه به اسرائیل، اردن و ترکیه فرستاده است.

سفر جیمز جفری،‌ نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه که به تازگی به این سمت منصوب شده است، به همراه جوئل ریبورن، قائم‌مقام مدیرکل خاور نزدیک در وزارت خارجه آمریکا و فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه، از اول تا چهارم سپتامبر بوده است.

طبق اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا، دستور کار این دو در سفرشان این بوده که از جمله در دیدار با هم‌پیمانان در اسرائیل، ترکیه و اردن تاکید کنند که آمریکا به هرگونه حمله شیمیایی توسط حکومت سوریه علیه مخالفان پاسخ خواهد داد.

منبع تصویر، SANA.SY

توضیح تصویر،

محمد جواد ظریف خواهان خروج گروه‌های شورشی از ادلب شده است

در همین حال روز دوشنبه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در سفری از پیش‌اعلام‌نشده به سوریه رفت و با بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

آقای ظریف بعد از ورود به دمشق در فرودگاه این شهر به خبرنگاران گفت: "سوریه در حال پاک‌سازی کامل تروریسم در این کشور است و باقی تروریست‌ها از جمله تحریرالشام باید از ادلب خارج شوند."

وزیر امور خارجه ایران در دمشق گفت در اجلاس سه‌جانبه پیش رو بین سوریه، روسیه و ایران، "چگونگی برخورد با گروه افراطی و تروریستی از جمله تحریرالشام بررسی می‌شود."

این نشست قرار است روز جمعه هفت سپتامبر (۱۶ شهریور) در تهران برگزار شود و یکی از محورهای اصلی این مذاکرات، وضعیت شهر ادلب است.

پیش‌تر سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه، گروه‌های شورشی مستقر در استان ادلب آنها را به تدارک دیدن حمله شیمیایی به قصد اتهام‌زدن به دولت سوریه متهم کرده و گفته بود "آنها باید از میان برداشته شوند".

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات هشدار داد که هر گونه عملیات نظامی علیه شورشیان در ادلب را نشانه‌ای از تلاش برای افزایش خشونت‌ها در سوریه می‌داند.

رئیس کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل هم درباره پیامدهای اقدام نظامی در ادلب و آوارگی ساکنان آن هشدار داده است.

پیش‌تر، استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه ،خواستار ایجاد مسیرهای امن برای عملیات‌ انسان‌دوستانه از قبیل خارج‌کردن شهروندان غیرنظامی از ادلب شده بود. با این حال گزارش شده است کشورهای همسایه سوریه، از جمله ترکیه و اردن، حاضر نیستند این افراد را بپذیرند.