ترامپ دادستان کل آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار داد

سنشز و ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سشنز و ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم وزارت دادگستری و جف سشنز، دادستان کل برای پیگرد دو نماینده کنگره از حزب جمهوریخواه را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

رئیس جمهوری آمریکا در توییتر خود نوشت: "دو پرونده قدیمی تحقیقات بازمانده از دوره اوباما باعث ایراد اتهام علیه دو نماینده جمهوریخواه بسیار محبوب عضو مجلس نمایندگان توسط وزارت دادگستری زیر نظر جف سشنز شده است، آن هم درست پیش از انتخابات میان دوره‌ای. حالا دو پیروزی سهل الوصول در انتخابات به خاطر زمانبندی نادرست دستخوش تردید شده است! آفرین جف!"

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه این پیام، یادآور شده که هنگام رای سنا به جف سشنز، هیچیک از نمایندگان عضو حزب دموکرات به او رای نداد و افزوده است: "حالا آنهایی که به او رای نداده‌اند باید عاشقش شده باشند."

پرونده اتهامی علیه یکی از این دو نماینده کنگره به معامله مخدوش در بازار سهام و دیگری به تخلف از مقررات مربوط به هزینه تبلیغات انتخاباتی ارتباط دارد.

مخالفان آقای ترامپ انتقاد او از دادستان کل را نشانه‌ای از تلاش رئیس جمهوری برای تاثیرگذاری بر اقدامات وزارت دادگستری و به خصوص تصمیم دادستان کل در تشکیل پرونده علیه مقامات مظنون به تخلفات مختلف دانسته و او را مورد حمله قرار داده‌اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در تشکیلات دولتی آمریکا، دادستان کل ریاست وزارت دادگستری را برعهده دارد و به عنوان عضوی از هیئت دولت، توسط رئیس جمهوری انتخاب می‌شود اما انتصاب او موکول به تایید مجلس سنای آمریکاست. به طور سنتی، با تغییر رئیس جمهوری، دادستان کل فورا از سمت خود معزول نمی‌شود بلکه برای مدتی گاه طولانی در همین سمت می‌ماند تا رئیس جمهوری جدید فرد دیگری را به این سمت انتخاب کند و به تصویب سنا برساند.

وزارت دادگستری مسئول تشکیلات اداری قوه قضاییه است و شماری از نهادهای مرتبط با مبارزه با اقدامات غیرقانونی، از جمله اف‌بی‌آی - پلیس فدرال - تحت نظر این وزارتخانه فعالیت می‌کنند.

در مورد میزان وابستگی یا استقلال وزارت دادگستری و دادستان از رئیس جمهوری نظرات متفاوتی ابراز شده است. برخی کارشناسان حقوق اساسی آمریکا معتقدند که بین این وزارتخانه و مسئول آن و سایر وزارتخانه‌ها تفاوتی وجود ندارد و رئیس جمهوری می‌تواند هر زمان که بخواهد دادستان کل را عزل کند و حتی خواستار اقامه دعوی علیه دیگران شود. برخی دیگر ضمن تایید حق رئیس جمهوری در عزل و نصب دادستان کل، مداخله او در اقدامات وزارت دادگستری را قابل قبول نمی‌دانند.

در عین حال، این نظر مشترک وجود دارد که در مورد مسایل مربوط به امور قضایی از جمله تخلف از قانون، حتی در مورد مقامات ارشد دولتی نیز انتظار می‌رود دفتر دادستانی کل از استقلال عمل برخوردار باشد.

انتخابات میان دوره‌ای کنگره - که در دومین سال دوره چهارساله ریاست جمهوری برگزار می‌شود - شامل انتخاب تمامی ٤٣٥ عضو مجلس نمایندگان است که دوره قانونگذاری آن دو سال است. همچنین، انتخابات برای یکسوم از کرسی‌های مجلس سنا نیز برگزار می‌شود. دوره خدمت سناتورهای آمریکایی شش سال است و هر دو سال، نوبت انتخابات یکسوم یعنی ٣٣ یا ٣٤ کرسی از یکصد کرسی این مجلس انجام می‌گیرد.

در حال حاضر، حزب جمهوریخواه - حزب آقای ترامپ - دارای اکثریت در هر دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکاست و در صورت تغییر این ترکیب به نفع حزب دموکرات، وی در بقیه دوره ریاست جمهوری خود ممکن است با مشکلاتی در زمینه تصویب قوانین یا انتصاب مقامات مورد نظر خود مواجه شود.