دیوان عالی آمریکا: شروع جنجالی روند تایید نامزدی کاوانا در سنا

پلیس معترضان را از جلسه خارج کرد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پلیس معترضان را از جلسه خارج کرد

جلسه تایید نامزدی برت کاوانا، فرد مورد نظر دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا، در مجلس سنای این کشور شروعی جنجالی داشته است.

دقایقی بعد از آنکه آقای کاوانا، ۵۳ ساله، وارد سالن کمیته قضایی سنا شد، فریاد خشم آلود افراد عادی حاضر در جلسه و سناتورها، باعث اخلال شد.

دمکرات ها خواستار تعویق جلسه شدند و ماموران ده ها معترض را از جلسه بیرون کشیدند.

جان کورنین، سناتور جمهوری خواه از تگزاس، معترضان را متهم کرد که شبیه "اوباش" رفتار می‌کنند.

آقای کاوانا پس از اعلام بازنشستگی قاضی دیوان عالی، آنتونی کندی، از سوی رئیس جمهور آمریکا نامزد عضویت در این دیوان می شود که ۹ عضو دارد.

او باید برای چهار روز در جلسات کمیته قضایی مجلس سنا به سوالات پاسخ دهد.

انتظار می رود در صورت تایید نامزدی او در سنا، دیوان عالی بیش از پیش به راست گرایش پیدا کند. این دادگاه هم اکنون از چهار قاضی محافظه کار و چهار قاضی لیبرال تشکیل شده است. آنتونی کندی هم توسط جمهوری خواهان منصوب شده بود اما در بعضی پرونده های حساس با قضات لیبرال دادگاه هم رای می شد.

معترضان حاضر در جلسه که بیشتر زن بودند فریاد می زدند که آقای کاوانا به آقای ترامپ اجازه خواهد داد خود را در پرونده احتمال تبانی با روسیه عفو کند.

سایرین ادعا کردند که این قاضی در پرونده های پزشکی علیه افراد آسیب پذیر رای خواهد داد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای کاوانا باید برای ۴ روز به سوالات پاسخ دهد

یک معترض فریاد زد: "این تقلید هجوی از عدالت است!" و یک معترض دیگر گفت: "دمکراسی ما از کار افتاده."

دمکرات ها از چه خشمگین هستند؟

دولت ترامپ با ذکر داشتن "امتیاز ویژه قانون اساسی" از انتشار هزاران سند مربوط به سابقه کاری آقای کاوانا در زمانی که در دولت جورج بوش کار می کرد خودداری کرده است. او بعدا قاضی دادگاه تجدید نظر فدرال شد.

دمکرات ها می خواهند اجازه مرور ۱۰۰ هزار سند درباره سابقه کاری آقای کاوانا را پیدا کنند.

آنها همچنین از این موضوع خشمگین هستند که حدود ۴۲ هزار سند مربوط به سابقه این قاضی درست یک روز پیش از شروع این فرآیند در اختیار کمیته قضایی سنا قرار گرفته و فرصتی برای بررسی آنها نیست.

با این حال رئیس کمیته قضایی حاضر به عقب انداختن روند تایید نامزدی او نشد.

پاتریک لیهی سناتور دمکرات از ورمانت گفت هرگز شاهد فرآیندی "تا این حد دور از شفافیت برای تایید نامزدی یک قاضی در دیوان عالی نبوده است."

اما سناتور جمهوری خواه اورین هچ این نگرانی ها را "مسخره" توصیف کرد.

دمکرات ها هشدار داده اند که گزینه آقای ترامپ به معنی شروع عصر تازه ای از رویکرد محافظه کارانه تر دیوان عالی نسبت به بعضی مسائل مهم اجتماعی مثل سقط جنین، حقوق همجنسگرایان و کنترل سلاح خواهد بود.

آنها همچنین نگران ادله ای هستند که آقای کاوانا در سال ۲۰۰۹ زمانی که قاضی دادگاه تجدید نظر بود در مقاله ای درباره مصونیت رئیس جمهور در برابر پیگرد قضایی مطرح کرده بود.

هم اکنون جمهوری خواهان در مجلس سنا - که ۱۰۰ کرسی دارد - در اکثریت هستند و به احتمال زیاد می توانند نامزدی آقای کاوانا را تایید کنند چون به نظر نمی رسد هیچ یک از سناتورهای این حزب با عضویت او در دیوان عالی مخالف باشد. به علاوه چندین نفر از دمکرات ها هم از نامزدی او حمایت کرده اند.

رای گیری نهایی در مورد او احتمالا تا پایان ماه سپتامبر انجام خواهد شد و دیوان عالی دوره تازه کاری اش را در ماه اکتبر شروع می کند.

منبع تصویر، Getty Images

سابقه کاوانا

آقای کاوانا که ساکن یکی از محله های ثروتمندنشین (چوی چیس) در حومه واشنگتن است در دانشگاه ییل حقوق خوانده.

زمانی که بازپرس ویژه کنت استار در دهه ۱۹۹۰ درباره رابطه بیل کلینتون رئیس جمهور وقت با یک کارآموز کاخ سفید به نام مونیکا لوئینسکی تحقیق می کرد، آقای کاوانا جزو تیم او بود.

او در دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش معاون مشاور حقوقی کاخ سفید بود و از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ دبیر کارکنان کاخ سفید بود.

او که کاتولیک است برای ۱۱ سال قاضی دادگاه تجدید نظر فدرال در واشنگتن بوده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بیشتر معترضان زن بودند