'جلسه شورای امنیت درباره ایران به ریاست ترامپ برگزار می شود'

نیکی هیلی در روز 9 آوریل در سازمان ملل

منبع تصویر، EPA

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید که دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور در ماه جاری ریاست یک جلسه شورای امنیت سازمان در نیویورک برای انگشت گذاشتن بر "نقض قوانین بین المللی" توسط ایران را به عهده خواهد داشت.

این جلسه در جریان نشست سالانه رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک انجام خواهد شد.

خانم هیلی به خبرنگاران گفت که آقای ترامپ "برای صحبت درباره نقض قوانین بین المللی توسط ایران و بی ثباتی ای که ایران بذر آن را در سراسر منطقه خاورمیانه می کارد" ریاست این جلسه را به عهده خواهد داشت.

آمریکا در ماه سپتامبر ریاست شورای امنیت سازمان ملل را به عهده دارد و این جلسه قرار است در روز ۲۶ سپتامبر برگزار شود.

انتظار می رود حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز ۲۵ سپتامبر در مجمع عمومی سخنرانی کند.

به گزارش رویترز دیمیتری پولیانسکی معاون سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که نشست مربوط به ایران باید بر اجرای قطعنامه سال ۲۰۱۵ درباره برجام متمرکز باشد.

او در جلسه شورا گفت "ما خیلی امیدواریم که اعضا دیدگاه هایشان را درباره خروج آمریکا از توافق اتمی ۲۰۱۵ بیان کنند."

او به توافق اتمی ایران و قدرت ها موسوم به برجام که در سال ۲۰۱۵ به دست آمد اشاره داشت. دونالد ترامپ در ماه مه خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

سازمان ملل در آن سال قطعنامه ای در ارتباط با برجام تصویب کرد که محدودیت هایی در زمینه خرید و فروش سلاح و سایر محدودیت ها بر ایران اعمال می کرد.

روسیه در ماه فوریه قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم تسلیحاتی شورشیان حوثی یمن که شامل انتقاد از نقش ایران بود را وتو کرد.