پلیس بریتانیا متهمان روس توطئه قتل جاسوس سابق روسیه را معرفی کرد

سرگئی و یولیا

منبع تصویر، News uk

توضیح تصویر،

سرگئی و یولیا اسکریپال از حمله شیمیایی جان به در بردند

دو شهروند روسیه به توطئه قتل جاسوس سابق روسیه متهم و اسامی آنان منتشر شده است.

روز چهارشنبه، ١٤ شهریور (٥ سپتامبر)، نیل باسو، رئیس واحد مبارزه با تروریسم پلیس لندن اعلام کرد که دو شهروند روسی به نام های الکساندر پتروف و روسلان بوشیرف رسما به تلاش برای قتل سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا از طریق مسموم کردن آنان با ماده شیمیایی نوویچوک در شهر سالزبوری در تاریخ ٤ مارس سال جاری متهم شده‌اند. اتهام دیگر آنان اقدام به قتل یک مامور پلیس است که هنگام کمک به این پدر و دختر به این ماده سمی آلوده و به شدت مصدوم شد.

وی گفته است که این دو نفر روز ٢ مارس با پرواز هواپیمای شرکت هوایی روسی ایرفلوت وارد فرودگاه گتویک بریتانیا شدند و روز ٤ مارس این کشور را ترک کردند.

آقای باسو گفته است این دو شهروند روسی، که حدود چهل سال سن داشتند، با اسم مستعار اما با گذرنامه‌های واقعی و معتبر روسیه به بریتانیا سفر کردند. وی از همه کسانی که از این دو نفر اطلاعی دارند خواسته است اطلاعات خود را در اختیار پلیس قرار دهند.

پلیس بریتانیا اسامی و مشخصات این دو نفر را در اختیار نیروهای پلیس کشورهای اروپایی قرار داده و خواستار دستگیری آنان شده است.

به گفته نیل باسو، دو فرد مظنون با مراجعه به خانه سرگئی اسکریپال، ماده نوویچوک را به صورت او و دخترش پاشیدند و محل را ترک کردند. یک دوربین تلویزیون مدار بسته در نزدیکی در ورودی خانه اسکریپال‌ها تصاویر این دو نفر را ضبط کرده است. همچنین، آثاری از این ماده در یک هتل در لندن که دو فرد مظنون در آن اقامت داشتند پیدا شده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

سرهنگ سابق نیروی هوایی روسیه سرگئی اسکریپال در سال ٢٠٠٤ بازداشت و زندانی شد اما پس از مبادله با جاسوسان روسی در آمریکا به بریتانیا آمد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ماده نوویچوک در دهه‌های ١٩٧٠ و ١٩٨٠ به منظور کاربرد در تسلیحات شیمیایی در شوروی سابق ساخته شد و پس از فروپاشی شوروی، در اختیار روسیه قرار گرفت. منابع اطلاعاتی بریتانیا معتقدند که فقط نهادهای دولتی روسیه به این ماده دسترسی دارند.

روز ٤ مارس، سرگئی اسکریپال و دخترش که به شدت بیمار بودند روی یک نیمکت در خیابانی در شهر سالزبوری در جنوب بریتانیا یافت و به بیمارستان منتقل شدند. بررسی‌های بعدی نشان داد که این دو با سم نوویچوک مسموم شده‌اند. این دو چند هفته در بیمارستان بستری بودند اما از این حادثه جان به در بردند.

سرهنگ سرگئی اسکریپال افسر اطلاعات ارتش روسیه بود که به خدمت سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا درآمد و اسامی تعدادی از جاسوس‌های روسی را در اختیار این سازمان قرار داد. او در سال ٢٠٠٤ در روسیه بازداشت و زندانی شد اما در سال ٢٠١٠، روس‌ها او و چند جاسوس دیگر غرب را در مبادله با تعدادی جاسوس روسی در آمریکا آزاد کردند. اسکرپپال و دخترش سپس در بریتانیا ساکن شدند.

دولت بریتانیا تشکیلات دولتی روسیه را به توطئه قتل اسکریپال‌ها متهم کرده است. در واکنش به حمله شیمیایی در سالزبوری، بریتانیا و تعدادی از کشورهای غربی شماری از کارکنان سفارت روسیه را اخراج کردند که اقدام متقابل روسیه را در پی آورد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته است که دولت و نهادهای دولتی این کشور با توطئه قتل سرگئی و یولیا اسکریپال هیچ ارتباطی نداشته‌اند و اسامی اعلام شده توسط پلیس بریتانیا برای آنان "معنایی ندارد." دولت روسیه همواره تاکید کرده که در توطئه قتل اسکریپال‌ها دست نداشته است.

چند ماه پیش، یک زوج ساکن سالزبوری هم در اثر تماس با ماده نوویچوک به شدت آسیب دیدند و به بیمارستان منتقل شدند. زن مصدوم بعدا درگذشت. مرد مصدوم، که زنده مانده، گفته است که آنان در اثر تماس با یک بطری کوچک که در محل عمومی یافته بودند، مسموم شدند.