یکی از رهبران مخالفان دولت تاجیکستان در زندان ترکیه اعتصاب غذا کرد

سهراب ظفر

منبع تصویر، GURUHI24

توضیح تصویر،

آقای ظفر که از منتقدان سرسخت مقامات تاجیکستان است ماه مارس سال روان در ترکیه بازداشت شد.

رهبر گروه ۲۴ ، از تشکل های سیاسی مخالف دولت تاجیکستان که در ترکیه در بازداشت است، دست به اعتصاب غذا زده است.

بر اساس بیانیه این گروه سهراب ظفر گفته است در اعتراض به تاخیر در بررسی پرونده و بازداشت طولانی او توسط مقامات ترکیه به اعتصاب غذا می نشیند.

آقای ظفر که از منتقدان سرسخت مقامات تاجیکستان است، ماه مارس سال جاری همراه با یکی دیگر از فعالان گروه ۲۴ در ترکیه بازداشت شد. گفته می‌شود آن ها با درخواست مقامات تاجیک بازداشت شده بودند.

اما مقامات ترکیه این فعال را در ماه مه آزاد کردند و آقای ظفر در بازداشت باقی ماند.

گروه ۲۴ سال ۲۰۱۲ در روسیه توسط عمرعلی قوتوف، بازرگان ناراضی و شریک سابق فعالیت های تجاری افراد نزدیک به مقامات عالیرتبه تاجیکستان تاسیس شد.

در روز نهم اکتبر سال ۲۰۱۴ پس از فراخوان گروه ۲۴ برای برگزاری تظاهراتی اعتراضی در شهر دوشنبه، پایتخت، دادگاه عالی تاجیکستان این گروه را سازمانی تندرو اعلام کرد و فعالیت های آن ممنوع شد. گروه ۲۴ گفته بود که درخواست استعفای امام علی رحمان، رئییس جمهوری تاجیکستان، در این تظاهرات مطرح می‌شود.

ماه مارس ۲۰۱۵ عمر علی قوتوف، موسس این سازمان پس از تلاش ادعایی مسمومیت با اعضای خانواده اش در ترکیه به ضرب گلوله کشته شد. هواداران آقای قوتف مقامات تاجیک را مسئول این قتل خوانده‌اند، ولی منابع نزدیک به دولت این ادعا را رد می‌کنند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

تاکنون شماری از فعالان این گروه در تاجیکستان زندانی شده اند و بسیاری از اعضای آن در تبعید خودخواسته در خارج به سر می برند.

اما طی ماه های اخیر چند تن از اعضای این گروه به تاجیکستان برگشته اند و با اعتراف این که اشتباه خود را در پیوستن به این گروه درک کرده اند در رسانه های دولتی و شبکه های اجتماعی بیانیه نشر کرده اند.

ماه ژوئیه پس از نشر گزارش‌ها در باره امکان استرداد آقای ظفر از ترکیه به تاجیکستان دیده بان حقوق بشر در مورد احتمال زیاد شکنجه و سال ها زندانی شدن او در صورت استرداد اظهار نگرانی کرد.

دولت تاجیکستان بارها برای نقض حقوق بشر از جمله شکنجه زندانیان مورد انتقاد سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

اخیرا دادگاهی در شمال تاجیکستان پس از انتقادات شدید سازمان های مدافع حقوق بشر و دولت های غربی خیرالله میرسعیدوف، روزنامه نگار منتقد دولت را که محکوم به تحمل ۱۲ سال زندان شده بود، آزاد کرد.

بیشتر بخوانید: