ترامپ 'درخواست ترور اسد' را تکذیب کرد

کتاب جدید باب وودوارد (چپ) مدعی "هرج و مرج" گسترده در کاخ‌سفید تحت ریاست دونالد ترامپ است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کتاب جدید باب وودوارد (چپ) مدعی "هرج و مرج" گسترده در کاخ‌سفید تحت ریاست دونالد ترامپ است

دونالد ترامپ ادعای طرح شده در کتاب جدید باب وودوارد، روزنامه‌نگار برجسته را که نوشته رئیس‌جمهور آمریکا از جیمز متیس، وزیر دفاع خواسته بود "بشار اسد را بکشد" تکذیب کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید حتی ایده چنین کاری هم با وزیر دفاع "هرگز طرح نشده" است.

جیمز متیس، وزیردفاع هم ساعتی پیش از این سخنان آقای ترامپ، این ادعای طرح شده در کتاب آقای وودوارد را رد کرده بود.

کتاب جدید آقای وودوارد که عنوانش "ترس؛ در کاخ‌سفید دونالد ترامپ" است مدعی شده دولت آمریکا و دستگاه اجرایی تحت ریاست دونالد ترامپ به لحاظ "روانی مستاصل" شده است.

آقای ترامپ ضمن رد همه ادعاهای طرح شده در این کتاب گفته قصد آن "فریب مردم آمریکا" است به ویژه که به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره این کشور به بازار آمده است.

در این کتاب آقای وودوارد که به علت افشاگری‌های واترگیت شهرت جهانی دارد، به نقل از مقام‌ها و کارکنان دولت نوشته برخی از مشاوران و کارمندان کاخ‌سفید برای جلوگیری "از فاجعه" مدارک و صفحاتی را که قرار بوده آقای ترامپ امضاء کند از روی میز او بر می‌داشته‌اند.

در این کتاب که قرار است هفته آینده به بازار بیاید، آقای وودوارد به نقل از مصاحبه‌شوندگان نوشته وزرا و مدیران دولتی بارها رئیس جمهور را "احمق و دروغ‌گو" خوانده‌اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

افشاگری‌های باب وودوارد در دهه ۷۰ میلادی یکی از علل اصلی استعفای ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا، شد و به همین علت او از شهرت و اعتبار بالایی در جامعه آمریکا برخوردار است.

امروز (چهارشنبه ۵ سپتامبر) تنها یک روز پس از این که بخش‌هایی از کتاب آقای وودوارد رسانه‌‎ای شد روزنامه نیویورک‌تایمز یاداشتی با امضای گمنام منتشر کرد که در آن یک مقام ارشد کاخ‌سفید نوشته: "ریشه همه مشکلات دولت را باید در بی‌اخلاقی‌های دونالد ترامپ" جستجو کرد.

این مقام نوشته: "اما مردم آمریکا باید بدانند که کسانی هم در دستگاه هستند که حواس‌شان به اوضاع هست هرچند ممکن است در میانه این بلوا این موضوع تسکینی به همراه نیاورد."

این مقام ارشد کاخ‌سفید که به طور گمنام یاداشت خود را در نیویورک‌تایمز منتشر کرده گفته "برخی از کارمندان کاخ‌سفید مصمم‌اند که عواقب "تکانش‌های آنی" رفتارهای آقای ترامپ را مهار کنند.

روایت وودوارد از دستور ترور بشار اسد

در کتاب جدید آقای وودوارد که پیش از این هم درباره روسای جمهور پیشین چون باراک اوباما هم کتاب نوشته، ادعا شده است که پس از حمله شیمیایی که در آوریل سال گذشته در مناطق تحت کنترل شورشیان مخالف بشار اسد روی داد آقای ترامپ به جیمز متیس گفته: "چه‌طوره که بکشیمش! بگذار مداخله کنیم و بسیاری از آنها را بکشیم."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هنوز واکنشی به این ادعاها نشان نداده است

در کتاب آمده که جیمز متیس، وزیر دفاع، ضمن توجه نشان دادن به این اظهارات آقای ترامپ، بعد از گفتگو با رئیس جمهوری به یکی از دستیارانش گفته: "ما هیچ کدام از این کارها را نخواهیم کرد."

اما آقای ترامپ امروز در حضور خبرنگاران با رد چنین دستوری گفت: "این هرگز مد نظر قرار داده نشد و قرار هم نبود مد نظر قرار داده شود."

همچنین در این کتاب به نقل از آقای متیس گفته شده آقای ترامپ هوشی معادل "یک دانش‌آموز کلاس پنجم یا ششم" (۱۰ تا ۱۱ ساله) را در درک مسایل خارجی دارد.

باب وودوارد می‌گوید گری کوئن، مشاور ارشد اقتصادی و راب پورتر، رئیس دبیرخانه ویژه کاخ سفید اسناد را از روی میز آقای ترامپ بر می‌داشتند تا مانع از امضای آنها شوند.

در صورت امضای این اسناد، آمریکا از توافق‌نامه نفتا و توافق تجاری با کره جنوبی خارج می‌شد.

به نقل از آقای پورتر گفته شده "انگار ما دائما روی لبه پرتگاه حرکت می‌کنیم."

در بخش‌های دیگری از این کتاب این ادعاها مطرح شده‌اند:

به نقل از جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید گفته شده: "ما در دیوانه‌خانه هستیم، این بدترین شغلی است که تا کنون داشته‌ام"

جان داوئد، وکیل سابق آقای ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را یک دروغگوخوانده و به او فحش داده است

آقای ترامپ، رینس پریبوس، رئیس دفتر سابق خود را به موش تشبیه کرده و گفته است او فقط این ور و آن ور می‌دوید

آقای ترامپ به ویلبور راس، وزیر بازرگانی خود گفته است به او اطمینان ندارد. ترامپ به او گفته بوده "دیگر نمی‌خواهم مذاکره‌ای کنی، توانایی لازم را دیگر نداری."

روابط آقای ترامپ با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه سابق پس از انتشار گزارش‌هایی که در آن آقای تیلرسون، رئیس‌جمهوری آمریکا را "سبک‌مغز" خوانده بوده بهبود نیافت

اخبار مرتبط