فیسبوک و توییتر در مقابله با مداخله خارجی 'آهسته' عمل کردند

  • کریس فاکس
  • گزارشگر فناوری بی بی سی
آقای دورسی و خانم سندبرگ تحت سوگند شهادت دادند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای دورسی و خانم سندبرگ تحت سوگند شهادت دادند

فیسبوک و توییتر می گویند واکنش آنها برای مقابله با کمپین خارجی مداخله در انتخابات آمریکا کند بوده است.

شریل سندبرگ مدیر اجرایی فیسبوک در واکنش به سوالات اعضای کنگره گفت که این شبکه اجتماعی در زمینه جلوگیری از مداخله در انتخابات "بیش از حد کند" عمل کرده است.

جک دورسی مدیر اجرایی توییتر هم گفت که شبکه زیر نظر او برای مقابله با آن شرایط "ناآماده و نامجهز" بود.

گوگل حاضر به فرستادن نماینده به جلسه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا نشد.

سناتور دمکرات مارک وارنر در آغاز این جلسه گفت که از تصمیم گوگل برای اعزام نکردن مقام های عالی رتبه اش "عمیقا مایوس" است.

"اشتباهات جدی"

کمیته اطلاعاتی سنا می خواست بداند غول های فناوری برای جلوگیری از مداخلات آینده در انتخابات چه اقداماتی انجام داده اند.

ادعا شده است که روسیه و سایر بازیگران خارجی پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ اقدام به پراکندن اطلاعات نادرست و تبلیغات دروغ کردند.

آقای وارنر گفت: "حالا که می توانیم به گذشته نگاه کنیم، معلوم است که اشتباهات جدی از سوی فیسبوک و توییتر رخ داده. حملات گستاخانه به فرآیند انتخابات شما را هم مثل دولت آمریکا غافلگیر کرد. حتی پس از انتخابات، مایل نبودید اذعان کنید که مشکلی وجود دارد."

او هشدار داد که ممکن است مقررات تازه ای بر کار شبکه های اجتماعی اعمال شود.

او گفت: "دوره غرب وحشی در شبکه های اجتماعی رو به پایان است. اما اینکه به کدام سو می رویم پاسخی ندارد."

فیسبوک پیش از این جلسه در شهادتنامه ای کتبی توضیح داد که چطور یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون حساب جعلی را از اکتبر ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸ در سراسر جهان بسته است. این شرکت گفت ۲۰ هزار نفر را برای رسیدگی به مسائل امنیتی استخدام کرد.

منبع تصویر، Reuters

این شرکت در ماه ژوئیه اعلام کرد که ۳۲ حساب و صفحه را که تصور می شد برای دخالت در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر در آمریکا برپا شده بود حذف کرده است و یک ماه بعد گفت که صدها صفحه و حساب "گمراه کننده" دیگر را که مردم را در خاورمیانه، آمریکای لاتین، بریتانیا و آمریکا هدف می گرفت پاک کرد.

آقای دورسی همچنین قرار است به سوالات کمیته انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان درباره این برداشت که توییتر صداهای محافظه کار را سانسور می کند پاسخ دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مکررا گوگل، فیسبوک و توییتر را به تعصب سیاسی متهم و آنها را تهدید به اعمال مقررات تازه کرده است.

آقای دورسی در شهادتنامه ای کتبی پیش از این نشست این اتهام را تکذیب کرد.

او گفت: "توییتر از ایدئولوژی سیاسی برای اتخاذ تصمیم هایش استفاده نمی کند، چه در تعیین رتبه محتویات در سرویس های خود، چه وقتی مقرراتش را اعمال می کند."