ترامپ از 'اطمینان تزلزل ناپذیر' کیم جونگ-اون تشکر کرد

ترامپ و کیم

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ملاقات ترامپ و کیم در سنگاپور با صدور بیانیه‌ای سرشار از حسن نیت اما بدون جزئیات اجرایی چندانی به پایان رسید

در پی انتشار خبر ملاقات رهبران دو کره، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، از کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی به خاطر ابراز اعتماد به خود قدردانی کرده است.

روز پنجشنبه، ١٥ شهریور (٦ سپتامبر)، دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد که مون جائه-این، رئیس جمهوری این کشور در روزهای ١٨ تا ٢٠ سپتامبر برای ملاقات با کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، به پیونگ‌یانگ، پایتخت آن کشور سفر خواهد کرد. پیشتر، هیئت اعزامی کره جنوبی به سرپرستی دبیر شورای امنیت ملی آن کشور با کیم جونگ-اون در پیونگ‌یانگ دیدار کرده بود.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، رئیس جمهوری آمریکا در توییتر خود نوشت: "کیم جونگ-اون اطمینان تزلزل ناپذیر خود نسبت به پرزیدنت ترامپ را ابراز می‌کند. متشکرم صدر کیم. ما با هم این کار را به انجام می‌رسانیم." قاعدتا اشاره او به توافق‌هایی که در ملاقات دو طرف در ماه ژوئن به دست آمد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، رهبر این کشور در ملاقات با هیئت کره جنوبی به مذاکرات خود با رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئن سال جاری اشاره و "از رئیس جمهوری کره جنوبی برای تلاش فراوان و صمیمانه در امکانپذیر کردن اجلاس سران آمریکا و کره شمالی که اولین نشست از نوع خود در تاریخ بود" قدردانی کرد. ظاهرا وی در این ملاقات، پیامی را هم از طریق کره جنوبی برای آقای ترامپ ارسال داشته که واکنش گرم رئیس جمهوری آمریکا را در پی داشته است. به گفته منابع خبری کره جنوبی، کیم جونگ-اون گفته که در اعتمادش نسبت به رئیس جمهوری آمریکا خللی وارد نشده است.

نشست سنگاپور با صدور بیانیه‌ای حاوی تاکید بر غیراتمی شدن شبه جزیره کره، تمایل به بهبود روابط دوجانبه و کمک ایالات متحده به پیشرفت اقتصادی کره شمالی پایان یافت اما این بیانیه به جزئیاتی در مورد نحوه دستیابی به این اهداف نمی‌پرداخت. با وجود ابراز خوشبینی در مورد دستیابی سریع به این اهداف، از آن زمان گهگاه مقامات دو کشور یکدیگر را به کوتاهی در پیگیری این بیانیه یا طرف ثالث را به سنگ‌اندازی در این مسیر متهم کرده‌اند و در عین حال، کیم جونگ-اون و دونالد ترامپ بارها به طور مشخص از روابط نزدیک و اعتماد متقابل شخصی بین خود سخن گفته‌ و حتی نسبت به دیدار مجدد دو طرف ابراز امیدواری کرده‌اند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

اولین دیدار مون و کیم - دو طرف بر عزم خود برای بهبود روابط دوجانبه و برقراری صلح در شبه‌جزیره کره تاکید گذاشته‌اند

سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به پیونگ‌یانگ این سومین دیدار او و رهبر کره شمالی در سال جاری است. اولین ملاقات در ماه آوریل امسال در بخش متعلق به کره جنوبی در منطقه مشترک امنیتی بین دو کره صورت گرفت و این دو در ماه مه نیز در بخش متعلق به کره شمالی همین منطقه با هم دیدار کردند.. در ماه ژوئن نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی جلسه‌ای در سنگاپور تشکیل دادند که اولین نشست بین رهبران دو کشور از زمان پایان جنگ دو کره بود.

چونگ اویی-یونگ، مشاور امنیت ملی کره جنوبی گفته است که دستور کار دیدار ماه سپتامبر "بررسی اقدامات عملی برای غیر اتمی کردن شبه جزیره کره" است. آقای چونگ روز چهارشنبه به پیونگ‌یانگ سفر کرد و نامه آقای مون را به کیم جونگ-اون تحویل داد.

منبع تصویر، kcna

توضیح تصویر،

دیدار هیئت اعزامی کره جنوبی به ریاست چونگ با کیم در پیونگ‌یانگ - کیم در این دیدار بر تعهد به غیراتمی کردن شبه‌جزیره کره سخن گفته است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کره جنوبی می‌کوشد از نفوذ دیپلماتیک خود بر آمریکا و ارتباط با کره شمالی برای تحرک بخشیدن به تلاش مشترک این دو کشور برای تحرک بخشیدن به دستاوردهای نشست سنگاپور استفاده کند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی در گزارش ملاقات هیئت اعزامی کره جنوبی با کیم جونگ-اون گفته است که رهبر کره شمالی از عزم خود برای غیراتمی کردن شبه جزیره کره سخن گفت و "با تاکید بر موضع استوار خود برای حذف خطر درگیری مسلحانه و فجایع جنگ از شبه جزیره کره و تبدیل این منطقه به گهواره صلح عاری از تسلیحات اتمی و رها از خطر چنین تسلیحاتی، گفت که کره شمالی و جنوبی باید تلاش های خود برای تحقق غیراتمی شدن شبه جزیره کره را دو چندان کنند."

براساس این گزارش، وی گفت که به خاطر تعهد هر دو طرف به صلح، سال جاری شاهد تحولاتی در زمینه تنش‌زدایی بوده که پیش از این تصور آن هم ناممکن به نظر می‌رسید.

خبرگزاری کره شمالی افزوده است که در این ملاقات، مسایل متعددی در زمینه روابط دو کشور و موقعیت و شرایط شبه جزیره کره و همچنین دستور کار نشست رهبران دو کشور در اواخر ماه جاری مورد مذاکره و تبادل نظر قرار گرفت.