ژایر بالسونارو، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری برزیل به ضرب چاقو زخمی شد

تصویر آقای بالسونارو در لحظه چاقو خوردن به شکمش توسط عکاسانی که گردهمایی انتخاباتی او را پوشش می‌دادند ثبت شده است.

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

تصویر آقای بالسونارو در لحظه چاقو خوردن به شکمش توسط عکاسانی که گردهمایی انتخاباتی او را پوشش می‌دادند ثبت شده است.

ژایر بالسونارو، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری برزیل که گرایش راست افراطی دارد در جریان گردهمایی انتخاباتی به ضرب چاقو زخمی شد.

آقای بالسونارو در گردهمایی انتخاباتی در استان میناس گریس در جنوب شرقی برزیل زخمی شده است.

به گفته مقام‌های بیمارستانی او برای ترمیم جراحاتی که به روده‌اش وارد شده تحت عمل جراحی قرار گرفته و انتظار می‌رود بهبود بیابد.

این سیاستمدار جنجالی با اظهارات ضد هم‌جنس‌گرایانه و تبعیض‌آمیز خود خشم بسیاری را در برزیل برانگیخته است با این حال در نظرسنجی‌ها پیش است.

براساس نظرسنجی‌ها اگر لولا داسیلوا رییس جمهوری سابق برزیل نتواند شرایط نامزدی را کسب کند آقای بالسونارو خواهد توانست بیشترین آراء انتخابات ریاست جمهوری را به خود اختصاص دهد.

لولا داسیلوا از نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری منع شده ولی تلاش است این ممنوعیت را لغو کند.

تصاویر این حادثه نشان می‌دهد آقای بالسونارو بر دوش حامیانش است و یکباره با ضربه چاقو در شکمش زخمی می‌شود.

او در پی این ضربه از درد خم می‌شود و حامیانش او را به سرعت پایین میاورند و به سوی یک خودرو می‌برند.

در پی این حمله، فلاویو، فرزند آقای بالسونارو ابتدا در حساب توییتری خود نوشت زخم پدرش سطحی بوده اما چند ساعت بعد تصویر دیگری از این جراحت ارائه داد.

فلاویو بالسونارو در حساب توییتری خود نوشت: "متاسفانه جراحت از آنچه ما فکر می‌کردیم جدی‌تر است. خون زیادی از دست داده و تقریبا مرده به بیمارستان رسید. فشار او ۱۰/۳ بود. به نظر می‌رسد شرایطش ثبات پیدا کرده است. لطفا دعا کنید."

مقام‌های بیمارستانی کمی بعد گفتند زخم چاقو عمیق بوده و به روده‌اش اصابت کرده است. آنها حال او را وخیم ولی باثبات گزارش کرده‌اند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

ارتش تصویر مردی را که به عنوان مظنون و ضارب در این حمله منتشر کرده است.

به گفته‌ همین منابع در پی دو ساعت جراحی، آقای بالسونارو در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده و انتظار می‌رود بعد از دست‌کم یک هفته بستری در بیمارستان بهبود بیابد.

پلیس مردی را به عنوان مظنون در این حمله دستگیر کرده و نام او را آدلیو اوبیسپو د اولیوریا عنوان کرده است.

رقبای آقای بالسونارو این حمله را محکوم کرده‌اند.

فرناندو حداد که انتظار می‌رود به جای آقای داسیلوا از سوی حزب کارگر نامزد این انتخابات باشد از این حمله ابراز تاسف کرده است.

میشل تمر، رییس جمهوری برزیل نیز در سخنرانی در پایتخت گفته چنین حمله‌ای در یک کشور دموکراتیک غیرقابل تحمل است و ابراز امیدواری کرده آقای بالسونارو به زودی بهبود بیابد.

دیلما روسف، رییس جمهوری پیشین برزیل هشداد داده است که این حمله بدون مجازات نخواهد ماند چرا که باید عبرتی برای دیگران شود و جلوی تکرار این حادثه علیه نامزدهای دیگر را بگیرد.

چه کسانی از ژایر بالسونارو حمایت می‌کنند؟

حامیان آقای بالسونارو او را رهبری قوی می‌دانند که از پس مبازره با جرم و جنایت در برزیل برخواهد آمد.

این میلیونر ۶۳ ساله برزیلی از حزب سوسیال لیبرال نامزد شده و میلیون‌ها نفر در برزیل گفته‌های او را از طریق حساب‌هایش در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌‌کنند.

او در عین حال حامی تسهیل کردن قوانین مالکیت اسلحه در برزیل است و میلیون‌ها نفر از مسیحیان انجیلی طرفدار نظریات سختگیرانه او در مخالفت با سقط جنین هستند.

آقای بالسونارو که سابقا سروان ارتش بود در دهه هشتاد میلادی برای دفاع از حقوق نظامیان وارد سیاست شد.

در آن زمان برزیل تازه به دموکراسی بازگشته بود و اولین انتخابات آزاد ریاست جمهوری را برگزار کرد.

کمتر کسی تصور می‌کرد که او بتواند نامزدی جدی در نظرسنجی‌های انتخاباتی شود. اما سقوط حزب کارگر و استیضاح دو سال پیش رییس جمهوری دیلما روسف عمق شکاف سیاسی در کشور را هویدا کرد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای بالسونارو در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده در برزیل در نظرسنجی‌ها پیشتاز است

حرف‌های صریح او و دفاعش از نظم و قانون برای بسیاری که سیاستمداران چپ را عالم فساد و بحران اقتصادی برزیل می‌دانند جذابیت زیادی دارد.

در سال ۲۰۱۱ او به مجله پلی‌بوی گفت: "قادر به دوست داشتن فرزند پسری که هم‌جنس‌گرا باشد نیسد و ترجیح می‌دهد چنین فرزندی در تصادف بمیرد."

در سال ۲۰۱۵ او به دلیل اینکه در مصاحبه‌ای گفته بود ماریو دوروساریو یکی از نمایندگان زن مجلس از فرط زشتی به درد تجاوز هم نمی‌خورد جریمه شد.

در حال حاضر تحقیقاتی نیز علیه او به دلیل اظهارات نژادپرستاته‌اش علیه آفریقایی‌تبارهای برزیل در جریان است.