انتقاد شدید اوباما از کاخ‌سفید ترامپ: صداقت و نجابت را دریابیم

اوباما و ترامپ
توضیح تصویر،

نازیسم، فساد اداری و اشتیاق به تنوری توطئه سه حوزه‌ای بود که انتقادهای آقای اوباما از کاخ‌سفید را تشکیل می‌داد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در انتقادی گزنده از وضعیت مدیریت در کاخ‌سفید انتقاد کرده و خواستار بازگشت "صداقت، قانون‌مداری و نجابت" شده است. در واکنش به این انتقادها، آقای ترامپ گفته به هنگام تماشای سخنرانی آقای اوباما "خوابش برده" است.

آقای اوباما که روز جمعه (هفتم سپتامبر) در میان دانشجویان در ایالت ایلینوی سخن می‌گفت با لحنی کم سابقه گزارش‌های منتشر شده در چند روز گذشته درباره "هرج و مرج و ترس و اختلاف‌نظر"در کاخ‌سفید را مورد اشاره قرار داده و گفته: "این چیزهای عجیب و غریب که درباره کاخ‌سفید شنیده می‌شود... این نرمال نیست. این‌ها غیرمعمول و خطرناکند."

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که از زمان ترک کاخ‌سفید در ژانویه سال گذشته خود را وارد شدن به منازعات سیاسی دور نگه داشته بود حالا با لحنی نگران خواسته "نجابت، صداقت و قانون‌مندی" به اخلاق سیاسی کشورش بازگردد.

او روز جمعه در دانشگاه ایلینوی و مراسم اهدای جوایز اوربانا گفته که تصمیم داشته به سنت قدیمی روسای جمهوری آمریکا عمل کند و پس از خروج از کاخ‌سفید خود را از عالم سیاست دور نگه دارد.

اما سخنان امروز او را رسانه‌های آمریکا حمله شدید او دولت جمهوری‌خواهان تفسیر کرده‌اند.

ساعتی پس از این سخنان، دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا که در یک هفته گذشته با دردسرهای کتاب باب وودوارد، روزنامه‌نگار برجسته و یادداشت گمنام یکی از مقام‌های ارشد کاخ‌سفید روبرو بوده، گفت تلاش کرده سخنرانی آقای اوباما را دنبال کند اما "خوابش برده" است.

آقای ترامپ که برای حضور در یک مراسم خیریه به غرب میانه آمریکا سفر کرده گفته: "آقای اوباما تلاش دارد "امتیاز اتقافات عالی که برای کشورمان روی داده" را به نام خود ثبت کند.

گری اودانگو،

گزارشگر بی‌بی‌سی در واشنگتن

دموکرات‌ها مدت‌ها بود که منتظر ورود مجدد اوباما به صحنه سیاست بودند.

اما آقای اوباما که سلاح نامخفی دموکرات‌هاست اصرار داشت که سنت کلاسیک روسای کاخ‌سفید را حفظ کند و از سیاست‌روز دور بماند.

اما حالا به نظر می‌رسد او آماده شده که با تمام قوا برای وارد شدن به فضای سیاسی انتخابات میان دوره‌ا‌ی کنگره "اسبش را زین" کند.

به عقیده گزارشگر بی‌بی‌سی، آقای اوباما علاوه بر انتقاد آشکار از دونالد ترامپ به هم حزبی‌های خودش هم تلنگر زده که رویه‌ای پیش بگیرند که بر نفاق و دو دستگی‌های نژادی، اقتصادی و جغرافیایی پیروز شوند.

با وجود این یک مساله را نباید فراموش کرد که با وجود قدرت فراوان آقای اوباما برای داغ کردن "تنور انتخابات" و به پای صندوق کشیدن دموکرات‌ها، او به مخالفان سرسختش در جناح محافظه‌کار هم این انگیزه را خواهد داد که برای نه گفتن به اوباما پای صندوق بروند.

اخبار مرتبط