برخورد سه موشک به فرودگاه بصره

نارضایتی از وضعیت خدمات عمومی، فساد و بیکاری بالا در کانون اعتراضات است

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نارضایتی از وضعیت خدمات عمومی، فساد و بیکاری بالا در کانون اعتراضات است

گزارش ها از برخورد سه موشک به فرودگاه بصره در جنوب عراق خبر می‌دهد. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

یک مقام فرودگاه بصره گفته که در حال حاضر پروازها از این فرودگاه انجام می‌شود.

همزمان نمایندگان پارلمان عراق قرار است امروز، شنبه ۱۷ شهریور، در یک جلسه فوق‌العاده درباره موج اعتراض‌ها در جنوب این کشور بحث کنند.

طی یک هفته اخیر، جنوب عراق شاهد نارضایتی نسبت به اختلافات جناحی و در نتیجه آن، ناتوانی در تشکیل دولت و نیز خشم عمومی به خاطر کم‌آبی و قطع برق بوده است. نارضایتی از وضعیت خدمات عمومی، فساد و بیکاری بالا در کانون اعتراضات است.

در جریان درگیری در تظاهرات اعتراضی در بصره، یازده تظاهرکننده کشته و ده‌ها نفر هم مجروح شده‌اند که بیشتر آنها در اثر درگیری با نیروهای امنیتی بوده است. یک نفر در اعتراضات جمعه کشته شد.

معترضان، جمعه شب در شهر بصره با حمله به کنسولگری ایران، ساختمان آن را آتش زدند.

انتخابات عراق در ماه مه برگزار شد اما احزاب مختلف این کشور هنوز نتوانسته‌اند برای تشکیل دولت ائتلافی جدید به توافق برسند.

سیاستمداران عراقی در پی انتخاباتی بدون نتیجه قاطع در ماه مه، برای تشکیل دولتی کارآمد با مشکل روبرو شده‌اند.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق پیشنهاد کرده بودجه‌ای فوری به حل مشکلات اختصاص دهد اما این راه نیز به اعتراضات پایان نداده است.

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان عراق، دولت را مسئول ناآرامی‌ها خوانده است. نماینده او در نماز جمعه دیروز خواهان آن شد که اعتراضات به شکل مسالمت‌آمیز پیگیری شود.