تظاهرات تازه در آلمان در پی مرگ مردی در شهر کوتن

تظاهرات در کوتن جایی ه پیشتر یک مرد 22 ساله درگذشت حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات در کوتن جایی ه پیشتر یک مرد 22 ساله درگذشت

گروه های راست افراطی و ضدفاشیستی در تظاهراتی در شهر کوتن در شرق آلمان جایی که پیشتر یک مرد آلمانی ظاهرا در جریان درگیری با مهاجران افغان درگذشت شرکت کرده اند.

پلیس برای جلوگیری از درگیری های خشونت بار مستقر شد و شهردار کوتن به ساکنان شهر توصیه کرد از خانه هایشان خارج نشوند.

با این حال دادستان ها گفتند که کالبدشکافی نشان می دهد که قربانی ۲۲ ساله در نتیجه مشکلات قلبی درگذشته است نه در اثر جراحات سر که در جریان درگیری با مردان افغان به او وارد شد.

گفته می شود او در دعوایی میان مردان افغان و یک زن باردار مداخله کرده بود که زمین خورد و از ناحیه سر آسیب دید. دو مظنون افغان دستگیر شده اند.

روز یکشنبه جمعیتی از میان شهر راهپیمایی و به یاد قربانی شمع روشن کرد.

مارتین اولینتسکی، یک کشیش محلی، گفت همه باید برای فرونشاندن تنش ها تلاش کنند و گفت که کلیسا هر روز "برای قربانی، خانواده اش و صلح در شهر دعا می کند."

او افزود: "همیشه خطرناک است - همانطور که در کمنیتس دیدیم - و رشته کار می تواند از کنترل خارج شود و فکر نمی کنم کسی خواهان چنین وضعیتی باشد."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس EPA
Image caption روشن کردن شمع بعد از راهپیمایی عزاداری در شهر کوتن در روز یکشنبه

پیشتر گروه های نئونازی در رسانه های اجتماعی خواستار تظاهرات در کوتن شدند که در حدود ۱۶۰ کیلومتری شهر کمنیتس است جایی که دو هفته پیش یک حادثه مشابه باعث تظاهراتی خشن شد.

رسانه های آلمانی به نقل از شاهدان عینی می نویسند که درگیری در شهر کوتن در یک پارک محل بازی کودکان شروع شد جایی که یک مرد و برادرش وارد بحث با دیگران شدند.

پلیس روز یکشنبه گفت: "دو افغان موقتا به ظن قتل دستگیر شدند."

در کمنیتس یک مرد سوری و یک مرد عراقی پس از مرگ یک مرد ۳۵ ساله با ضربات چاقو در روز ۲۶ اوت دستگیر شدند.

این حادثه به درگیری گروه های راست افراطی و ضدنازی و حمله به رهگذرانی که ظاهری خارجی داشتند منجر شد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان اخطار داده است که "عدالت خودسرانه" تحمل نخواهد شد.

مساله جنجالی مهاجرت

در سال ۲۰۱۵ براساس تصمیم آنگلا مرکل برای پذیرش مهاجر، ۸۹۰ هزار پناهجو وارد آلمان شدند. سوری هایی که از جنگ داخلی این کشور فرار می کردند اکثریت آنها را تشکیل می دادند.

خانم مرکل و متحدان سیاسی اش سال پیش در جریان انتخابات عمومی توسط رای دهندگان تنبیه شدند. در آن انتخابات حزب ضدمهاجرت "ای اف دی" (آلترناتیوی برای آلمان) با کسب نزدیک به ۱۳ درصد آرا - بیش از ۹۰ کرسی - برای اولین بار وارد پارلمان شد.

کوتن در ایالت زاکسن-آنهالت و کمنیتس در ایالت زاکسون قرار دارد، دو ایالتی که ای اف دی در آنها قوی است.