انتخابات سوئد؛ رقابت فشرده دو بلوک اصلی همزمان با بهبود عملکرد حزب ضدمهاجرت

جیمی اکرسون رهبر حزب ضدمهاجرت "اس دی" حزبش اکنون در موقعیتی بسیار بانفوذ است حق نشر عکس AFP
Image caption جیمی اکرسون رهبر حزب ضدمهاجرت "اس دی" حزبش اکنون در موقعیتی بسیار بانفوذ است

در انتخابات عمومی سوئد دو بلوک مهم سیاسی این کشور تقریبا شانه به شانه هستند و حزب ضدمهاجرت نسبت به دوره قبل به نتایج بهتری دست یافته است.

با شمارش ۸۰ درصد آرا، ائتلاف حاکم چپ میانه با اختلاف چند دهم درصد از ائتلاف راست میانه پیش است. هر کدام از این دو بیش از ۴۰ درصد آرا را کسب کرده اند.

حزب ملی گرای "دمکرات های سوئد" (اس دی) حدود ۱۸ درصد آرا را به دست آورده درحالی که در انتخابات قبل کمتر از ۱۳ درصد آرا را کسب کرده بود.

همانطور که پیش بینی می شد بروز نبردی طولانی برای تشکیل یک ائتلاف حاکم اکنون قطعی به نظر می رسد.

دو بلوک اصلی گفته اند از تشکیل دولت با کمک "اس دی" خودداری کرده اند. با این حال رهبر این حزب گفته که آماده گفت و گو با همه احزاب است.

جیمی اکسون در یک گردهمایی به مناسبت موفقیت این حزب گفت: "ما کرسی های خود در پارلمان را افزایش می دهیم و نفوذی فوق العاده در تحولات سوئد در هفته ها، ماه ها و سال های آینده خواهیم داشت."

ائتلاف حاکم به رهبری نخست وزیر استفان لووین که دوره او در حال اتمام است متشکل از سوسیال دمکرات ها و حزب سبز است و در پارلمان از حمایت "حزب چپ" برخوردار است.

ائتلاف راست میانه متشکل از چهار حزب است. اولف کریسترسون، رهبر حزب "میانه روها"، نامزد این ائتلاف برای نخست وزیری است. او گفت که عمر کاری ائتلاف حاکم به پایان رسیده و باید استعفا دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پایکوبی هواداران حزب سوسیال دمکرات در استکهلم که فعلا پیشتاز است اما از آرای آن نسبت به دور قبل کاسته شده

اما آقای لووین در یک تجمع حزبی گفت: "ما تا زمان شروع کار پارلمان دو هفته وقت داریم. من به عنوان نخست وزیر، ضمن حفظ آرامش و احترام به رای دهندگان و نظام انتخاباتی سوئد به کارم ادامه می دهم."

همزمان با افزایش آرای "اس دی" و سایر احزاب کوچک، سوسیال دمکرات ها و "میانه روها" هر دو شاهد کاهش رای خود بودند. با این حال عملکرد "اس دی" هم ضعیف تر از چیزی بود که بعضی از نظرسنجی ها نشان می داد.

تحلیلگران می گویند ممکن است تشکیل یک ائتلاف موثر برای بلوک راست میانه راحت باشد، هرچند نیازمند مذاکرات پیچیده خواهد بود.

مهاجرت از مسائل عمده در کارزار انتخاباتی سوئد بود. "اس دی" خواستار اعمال محدودیت های شدید بر مهاجرت است. آقای لووین مواضع این حزب را "نژادگرایانه" توصیف کرده است.

دمکرات های سوئد که هستند؟

"اس دی" که برای سال ها به نئونازی ها و سایر گروه های راست افراطی مرتبط بود، در سال ۲۰۱۰ برای اولین بار وارد پارلمان شد.

این حزب برای معرفی چهره تازه ای از خود در تلاش بوده و از جمله نمادش را از یک مشعل سوزان به یک گل مینای آبی و زرد که رنگ های پرچم سوئد است تغییر داده.

این حزب که به طور سنتی سعی در جذب مردان طبقه کارگر داشته اکنون برای جذب زنان و رای دهندگان با درآمد بالاتر می کوشد.

آقای اکسون می گوید که نژادگرایی دیگر در این حزب تحمل نخواهد شد و چندین عضو آن اخراج شده اند.

با این حال چندین رسوایی مربوط به نژادگرایی دامن این حزب را گرفته است.

به گزارش نشریه "افتون بلادت" یک نامزد شهرداری آهنگی را در فیسبوک به اشتراک گذاشت که می گفت "سوئدی ها سفیدپوستند و این کشور ماست."

حق نشر عکس AFP
Image caption مساله مهاجرت بحث مهم کارزار انتخاباتی در این دوره بود

مسائل مهم

اقتصاد سوئد درحال شکوفایی است اما بسیاری از رای دهندگان نگران بخش مسکن، بهداشت و خدمات رفاه اجتماعی هستند که در جریان بحران مهاجرت ۲۰۱۵ تحت فشار قرار گرفت.

سوئد در آن سال ۱۶۳ هزار پناهجو قبول کرد که با حساب سرانه در میان کشورهای اتحادیه اروپا یک رکورد بود.

از آن زمان احزاب سنتی سوئد لحن خود را برای انعکاس این نگرانی ها تندتر کرده اند.

بسیاری از رای دهندگان همچنین نگران خشونت هستند. "اس دی" افزایش آمار تیراندازی را به افزایش مهاجرت مرتبط می داند هرچند آمار رسمی موید ارتباطی میان این دو نیست.

"اس دی" همچنین خواهان خروج از اتحادیه اروپاست و پیشنهاد یک همه پرسی برای خروج از این بلوک را داده است.

علاوه بر مهاجرت، تغییرات اقلیمی از مسائلی است که بسیاری از سوئدی ها اهمیت زیادی به آن می دهند - به خصوص بعد از یک تابستان بلند و داغ که با آتش سوزی های شدید طبیعی همراه بود.

ظاهرا همین باعث افزایش حمایت از حزب سبز سوئد شده که در پی چند رسوایی داخلی در حال تقلا بود.