انصراف لولا از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل

لولا در نظرسنجی های به فاصله زیاد پیش بود حق نشر عکس Reuters
Image caption لولا در نظرسنجی های به فاصله زیاد پیش بود

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور سابق برزیل، که به جرم فساد مالی زندانی است از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده انصراف داده است.

این خبر را گلیسی هافمن، رهبر حزب کارگر، در مقابل مقر پلیس جایی که آقای لولای ۷۲ ساله حکم ۱۲ سال زندان را می گذارند اعلام کرد.

دادگاه عالی انتخاباتی برزیل کمتر از دو هفته قبل آقای لولا را به دلیل محکومیتش از نامزدی منع کرده بود اما او هنوز در انتظار تجدید نظر است.

نامه ای که آقای لولا از داخل زندان نوشته برای هوادارانش که پنج ماه است بیرون زندان تحصن کرده اند و خواهان آزادی او هستند، قرائت شد.

او در این نامه اعلام کرد که در انتخابات هفتم اکتبر شرکت نخواهد کرد و از فرناندو حداد به عنوان فرد جایگزین خود در انتخابات نام برد. او تا پیش از این نامزد معاونت آقای لولا بود.

این تصمیم بعد از یک کشمکش بلند حقوقی گرفته می شود که با حکم روز ۳۱ اوت دادگاه عالی انتخابات همراه بود دایر بر اینکه او به دلیل محکومیتش واجد شرایط نامزدی در انتخابات نیست.

تیم حقوقی آقای لولا و حزب کارگر برزیل خواستار تجدید نظر در این حکم شده اند و دیوان عالی هنوز در مورد آن نظر نداده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption موج هواداران لولا هنگامی که خود را تسلیم پلیس می کرد

استراتژی حزب کارگر تا دوشنبه شب حفظ نام لولا بر برگه های رای گیری تا آخرین زمان ممکن بود.

آقای لولا که از ژانویه ۲۰۰۳ تا دسامبر ۲۰۱۰ رئیس جمهور بود درحالی به کار خود پایان داد که محبوبیت زیادی داشت و براساس نظرسنجی شرکت "دیتافولها" علیرغم حکم زندان تقریبا ۴۰ درصد مردم گفتند به او رای خواهند داد.

از سوی دیگر آقای حداد وزیر سابق آموزش است که در میان مردم شناخته شده نیست.

تیم حقوقی آقای لولا از دیوان عالی خواسته ضرب الاجل ثبت نام نامزدها در انتخابات را که قرار بود سه شنبه تمام شود تا روز دوشنبه ۱۷ سپتامبر تمدید کند تا وقت بیشتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط