فرمان ترامپ برای تنبیه کشورهایی که در انتخابات آمریکا مداخله می کنند

دن کوتس مدیر امنیت ملی حق نشر عکس Getty Images
Image caption دن کوتس مدیر امنیت ملی هم گفت که این فرمان در واکنش به ادعای دخالت کرملین در انتخابات ۲۰۱۶ امضا می شود

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا فرمانی را امضا کرده است که راه تحریم کشورها یا افرادی که معلوم شود در انتخابات آمریکا دخالت کرده اند را هموار می کند.

این فرمان از جامعه اطلاعاتی آمریکا می خواهد هرگونه تلاش برای اخلال در تشکیلات انتخاباتی آمریکا و همچنین تبلیغات دروغ در جریان انتخابات را زیر نظر بگیرند و آن را گزارش کنند.

آقای ترامپ خود به خاطر نحوه واکنش به ادعای مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ مورد انتقاد قرار داشته است.

به گزارش شبکه سی بی اس، بعضی از نمایندگان کنگره ابراز نارضایتی کرده اند که فرمان آقای ترامپ ممکن است تلاش های کنگره برای منصرف کردن قدرت های خارجی از دخالت در انتخابات را تضعیف کند.

بنابه گزارش ها جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری گفت که این اقدام "تلاشی خیلی کلی برای جلوگیری از دخالت خارجی" در سیاست آمریکاست.

دن کوتس، مدیر امنیت ملی، هم گفت که این فرمان در واکنش به ادعای دخالت کرملین در انتخابات ۲۰۱۶ امضا می شود.

تصور می شود که در این فرمان مستقیما از روسیه نام برده نشده باشد اما مقام های آمریکایی از این کشور در کنار چین، کره شمالی و ایران به عنوان مظنونان اصلی تلاش برای دخالت در انتخابات نام برده اند.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا در سال ۲۰۱۶ نتیجه گیری کردند که روسیه در پشت تلاش ها برای سنگین کردن کفه ترازو علیه هیلاری کلینتون رقیب آقای ترامپ بود. گفته شد که روسیه در عملیاتی با تایید کرملین اقدام به حملات سایبری و انتشار اخبار جعلی از طریق شبکه های اجتماعی کرد.

حق نشر عکس Getty Images

روسیه این اتهامات را رد کرده است.

آقای ترامپ اخیرا در ماه ژوئیه در جریان کنفرانسی خبری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در هلسینکی در پاسخ به سوالی درباره آن نتیجه گیری دستگاه اطلاعاتی گفت که اظهارات رهبر روسیه در مورد عدم دخالت در انتخابات را باور می کند. این سخنان با واکنش های تندی در آمریکا مواجه شد.

او پس از بازگشت به واشنگتن و در میان انتقاد حتی جمهوری خواهان گفت که در سخنانش دچار اشتباه سهوی شده بود و گفت "اعتماد زیادی" به دستگاه های اطلاعاتی آمریکا دارد.

در ماه ژوئن آمریکا تحریم هایی را بر چند شرکت و شهروند روس اعمال کرد که به ادعای حملات سایبری به آمریکا مربوط می شد.

موضوعات مرتبط