محمد حلبوسی، رئیس مجلس عراق شد

محمد حلبوسی حق نشر عکس Anadolu
Image caption محمد حلبوسی با ۳۷ سال سن جوانترین رئیس مجلس عراق در تاریخ این کشور است

پارلمان عراق محمد حلبوسی، نماینده سنی را به عنوان رئیس جدید خود انتخاب کرد؛ این انتخاب، گام مهمی برای تشکیل دولت جدید در این کشور تلقی می‌شود.

گفته شده احزاب سیاسی حامی جمهوری اسلامی ایران از آقای حلبوسی حمایت کرده‌اند.

البته هنوز آرایش غالب سیاسی غالب در مجلس عراق مشخص نیست.

نزدیک به دوهفته پیش (سوم سپتامبر) قرار بود پارلمان عراق رئیس جدید و دو معاون او را انتخاب کند، ولی به دلیل مشخص نبودن ائتلاف دارای بیشترین کرسی‌، این انتخاب به روزهای بعد موکول شد.

تشکیل دولت جدید در این کشور به دلیل اختلاف بر سر نتایج انتخابات مه (خرداد) در عراق، ماههاست که به تعویق افتاده است.

البته بر اساس نتایج رای‌گیری این انتخابات، ائتلاف مقتدی صدر توانست ۵۴ کرسی از ۳۲۸ کرسی مجلس عراق را کسب و خود را پیروز انتخابات اعلام کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نزدیک به دوهفته پیش (سوم سپتامبر) قرار بود پارلمان عراق رئیس جدید و دو معاون او را انتخاب کند ولی به دلیل مشخص نبودن ائتلاف دارای بیشترین کرسی‌، این انتخاب به روزهای بعد موکول شد.

پس از ائتلاف مقتدی صدر، نمایندگان گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران که در چهار سال گذشته در کنار ارتش عراق با داعش جنگیده بودند، با کسب ۴۷ کرسی در مقام دوم قرار گرفتند و جناح حامی حیدر عبادی با ۴۲ کرسی در رتبه سوم قرار گرفتند.

این انتخابات البته با استقبال چشم‌گیری روبرو نشد و میزان مشارکت مردم عراق در آن حدود ۴۵ درصد اعلام شد که پایین‌ترین حد در ۱۵ سال گذشته از زمان سقوط دولت صدام حسین بود.

رئیس مجلس جدید عراق استاندار استان انبار بود که بیشتر ساکنان آن سنی هستند.

محمد حلبوسی با ۳۷ سال سن جوانترین رئیس مجلس عراق در تاریخ این کشور است.

او در زمان رای گیری امروز در صحن پارلمان، خواستار "اصلاحات واقعی" شده بود.

هفته پیش شهروندان بصره در تظاهراتی که به خشونت کشیده شد، خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و بهبود وضعیت برق و آب آشامیدنی سالم شدند.

دهها نفر در این اعتراضات کشته شدند.

همزمان با این اعتراض‌ها، دو ائتلاف‌ سائرون و فتح که اکثریت آن‌ها را شیعیان تشکیل می‌دهند از حیدر عبادی نخست وزیر خواسته بودند استعفا دهد.

موضوعات مرتبط