جنگ تعرفه‌ها؛ چین به ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکا تعرفه بست

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا

پس از آن که دونالد ترامپ از تصمیم‌ خود برای وضع تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین خبر داد، پکن بلافاصله اعلام کرد در مقابل تعرفه ۶۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی را افزایش خواهد داد.

بدین ترتیب جنگ اقتصادی میان دو قدرت نخست اقتصادی دنیا جدی‌تر شده و ناظران از نگرانی تاثیرات منفی این نبرد تعرفه‌ای بر اقتصاد جهان سخن گفته‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که بارها گفته "بردن جنگ تعرفه‌ها کار راحتی است"، دیروز (دوشنبه) اعلام کرد از انجا که مذاکرات اقتصادی میان واشنگتن و پکن به نتیجه نرسیده تصمیم گرفته به حدود ۵۰۰۰ کالای چینی وارداتی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار تعرفه ای ۱۰ درصدی ببندد.

او تهدید کرده در صورت به بن بست رسیدن مذاکرات تجاری میان دو کشور، سقف این تعرفه ها را به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد و همچنین در صورت مشاهده رفتار تلافی جویانه از سوی چین، باز هم اقلام چینی بیشتری را شامل تعرفه بندی‌های جدید کند.

چین اعلام کرده یکی از حوزه‌هایی که بنا دارد تعرفه واردات آن از آمریکا را افزایش دهد گاز طبیعی مایع است؛ صنعتی که صاحبان آن از حامیان جدی دونالد ترامپ‌اند و با توجه به نزدیکی انتخابات میان دوره‌ای کنگره در این کشور، می‌تواند موجب نارضایتی رای‌دهندگان حامی آقای ترامپ شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چین قبلا تعرفه های تلافی جویانه از جمله بر اتومبیل و موتور سیکلت ساخت آمریکا اعمال کرده است

در واکنش به این تصمیم چین، آقای ترامپ در توییتر به دولت چین هشدار داده که از تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات میان دوره‌ای کنگره که کمتراز دو ماه دیگر برگزار خواهد شد پرهیز کند.

آقای ترامپ تاکید کرده: "اگر کشاورزان، مزرعه‌داران و کارگران صنعتی ما هدف قرار داده شوند، چین باید منتظر واکنش اقتصادی سریع و محکم ما باشد."

آقای ترامپ با وضع تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین و با احتساب تعرفه‌هایی که پیش‌تر برای ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی وضع کرده بود، عملا نیمی از کل واردات چین به کشورش را نشانه گرفته و چنانچه در همین مسیر گام بردارد به زودی تمامی کالاهای وارداتی از چین به آمریکا که حدود ۵۰۰ میلیارد دلار برآورد شده شاهد افزایش تعرفه خواهد شد.

اقدامی که می‌تواند پیامدهایش به زودی در زندگی روزمره آمریکاییان مشاهده شود و ممکن است رهبران حزب جمهوری خواه در کنگره این کشور را که نگران شکست در انتخابات ماه نوامبر هستند را برآشفته کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ساعت مچی اپل یکی از اقلامی است که فعلا گرفتار جنگ تعرفه‌ها نشده

این سومین دور از تعرفه های آمریکا در سال جاری علیه چین است.

مالیات‌های تازه از روز ۲۴ سپتامبر (هفته آینده) در آمریکا اعمال خواهد شد که ابتدا ۱۰ درصد خواهد بود اما اگر دو کشور به توافق نرسند از سال آینده به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهور آمریکا گفته که تازه‌ترین تعرفه‌ها واکنشی به "سیاست های تجاری غیرمنصفانه چین" از جمله سوبسیدها و مقرراتی است که شرکت‌های خارجی را وا می‌دارد در بعضی بخش‌های اقتصادی با چینی‌ها شریک شوند.

او گفت: "ما خیلی روشن گفته بودیم چه نوع تغییراتی لازم است و به اندازه کافی به چین فرصت دادیم رفتار منصفانه‌تری با ما داشته باشد... اما چین تاکنون تمایلی به تغییر این رویه نشان نداده است."

او همچنین اخطار داد اگر چین این اقدام را تلافی کند آمریکا "فورا مرحله سوم را دنبال خواهد کرد" که به معنی اعمال تعرفه‌های بیشتر بر وارداتی به ارزش ۲۶۷ میلیارد دلار از چین است.