گاردین: روسیه قصد داشت آسانژ را قبل از کریسمس مخفیانه به مسکو ببرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption بناید گزار سایت افشاگر ویکی لیکس تقریبا شش سال است در سفارت اکوادور در لندن ززندگی می کند

روزنامه گاردین مطلبی را در باره طرح دیپلمات های روس مقیم لندن برای فراری دادن جولیان آسانژ از بریتانیا منتشر کرده است.

این روزنامه می نویسد که در آخر سال ۲۰۱۷ نقشه ای برای خروج جولیان آسانژ از سفارت اکوادور در بریتانیا تهیه شده بود. آقای آسانژ از سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است.

طبق این نقشه قرار بود او را به طور مخفی از ساختمان سفارت با یک خودروی دارای پلاک دیپلماتیک بیرون ببرند و بعدا به خارج از بریتانیا انتقال دهند.

سفارت روسیه در لندن، در توییتری مطلب روزنامه گاردین را "نمونه دیگری از اخبار جعلی رسانه‌های بریتانیا علیه روسیه" دانسته است.

گاردین با تکیه به چند منبع می نویسد قرار بوده آقای آسانژ به روسیه منتقل شود، که در آن جا از خطر استرداد به آمریکا در امان بود.

جزئیات این طرح به طور کامل در دسترسی نیست. دو منبع روزنامه گاردین گفته اند که تماس با دیپلمات های روس توسط فیدل ناروز، دوست آقای آسانژ و از افراد مورد اعتماد او صورت می گرفته است.

آقای ناروز تا چندی پیش مسئول کنسولگری اکوادور در لندن بود.

به گفته منبع دیگر روزنامه گاردین، در جریان مذاکرات مربوط به انتقال آقای آسانژ، یک بازرگان روس نیر میانجی گری می کرده است. روزنامه از او نام نبرده است.

در این طرح همچنین امکان انتقال جولیان آسانژ از بریتانیا توسط کشتی به اکوادور نیز مد نظر بوده است.

آقای ناروز در گفتگو با گاردین، مشارکت در مذاکره با دیپلمات های روس را رد کرده است.

اما روشن است که او در سازماندهی سفر ادوارد اسنودن به مسکو در پی نشر هزارها مدرک محرمانه سازمان امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۳ نقش مهمی داشته است.

آقای ناروز مجوزی دیپلماتیک را در اختیار آقای اسنودن قرار داد که به او اجازه می داد برای سفر از هنگ کنگ به مسکو بلیت هواپیما بخرد.

بعدتر رافائل کوریا، رئیس جمهوری اکوادور گفت که آقای ناروز این مجوزرا بدون اجازه دولت اکوادور در اختیار آقای اسنودن قرار داده است.

روزنامه گاردین می نویسد ماه دسامبر ۲۰۱۷، رومی والیخا، رئیس اداره اطلاعات خارجی اکوادور به لندن سفر کرده است تا عملیات خروج آقای آسانژ را هماهنگ کند. اما چند روز مانده تا آغاز عملیات از این کار منصرف شده و به اکوادور باز گشته است.

به گفته منابع روزنامه گاردین، علت انصراف از این طرح، رد ارائه موقعیت دیپلماتیک به آقای آسانژ از سوی وزارت خارجه بریتانیا بوده است. در صورت کسب چنین موقعیتی او از مصونیت دیپلماتیک برخوردار می شد.

دیپلمات های اکوادور از وزارت خارجه بریتانیا درخواست کرده بودند که به آقای آسانژ موقعیت دیپلمات بدهد، اما این وزارتخانه به چنین درخواستی پاسخ مثبت نداد.

روزنامه گاردین می گوید این بار اول نیست که آقای آسانژ امکان فرار به روسیه را در نظر داشته است.

هفته جاری خبرگزاری آسوشیتید پرس گزارش داد که در سال ۲۰۱۰ هم آقای آسانژ سعی کرده است روادید روسیه را دریافت کند. او وکالتنامه ای را به نام اسرایل شامیر یکی از دوستان و هواداران خود امضا کرده بود که قرار بوده گذرنامه اوررا به سفارت روسیه ببرد و پس صدور روادید آن را برایش برگرداند.

آقای آسانژ یکی از مهره های کلیدی در تحقیقات رابرت مولر، بارس ویژه پرونده تلاش های دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا است.

آقای مولر ماه ژوئیه سال جاری، ۱۳ مامور سرویس اطلاعات نظامی روسیه را متهم به هک کردن سررور کمیته ملی حزب دموکرات در جریان مبارزات انتخاباتی کرده است.

در این تحقیقات گفته شده که پس از حمله سایبری،۵۰ هزار اسناد سرقت شده به سایت ویکیی لیکس فرستاده شده اند. آقای آسانژ دریافت چنین مدارک را رد می کند.

به نوشته روزنامه گاردین دولت اکوادور از ارائه توضیحات در باره طرح خروج آقای آسانژ خودداری کرده است.

بیشتر بخوانید:

یکی از نزدیکان ترامپ سراغ ایمیل‌های کلینتون را از ویکی‌لیکس گرفته بود

شکایت حزب دموکرات آمریکا از ستاد ترامپ، روسیه و ویکی‌لیکس بابت 'توطئه' در انتخابات اخیر