مجمع عمومی سازمان ملل؛ ترامپ و روحانی بیشتر از چه کلماتی استفاده کردند؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

دونالد ترامپ و حسن روحانی، رئیس جمهوری‌های آمریکا و ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کردند. تنش میان دو کشور به اوج رسیده و دو طرف بخشی از سخنرانی خود را به حمله به طرف مقابل اختصاص دادند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که به عنوان کشور میزبان سازمان ملل متحد، جزو اولین سخنرانان بود، مقام‌های ایران را خطاب قرار داد و گفت: "رهبران ایران منابع مردمی را غارت کرده‌اند تا به جیب خود بریزند و در منطقه جنگ به راه بیندازند." او همچنین به تندی از اقدامات ایران در منطقه انتقاد کرد و به تحریم‌های پیش رو و آینده علیه ایران اشاره کرد.

در مجموع دونالد ترامپ در سخنرانی خود، حدود ۱۰ بار نام ایران و ایرانی را بر زبان آورد که دومین کلمه از جهت تعداد تکرار در سخنرانی او بود. آمریکا با ۱۴ بار تکرار اول بود. آقای ترامپ همچنین پنج بار نام سوریه را آورد. کلمات "نظامی"، "صلح" و "حاکمیت" دیگر کلماتی بود که در سخنرانی او بارها شنیده شد.

Image caption کلماتی که درشت‌تر هستند در سخنرانی دونالد ترامپ بیشتر استفاده شده‌اند

حسن روحانی، چهاردهمین سخنران روز اول اجلاس بود. او هم بخش قابل توجهی از سخنانش را به سیاست‌های آمریکا علیه ایران و توافق هسته‌ای اختصاص داد. او گفت آمریکا قصد دارد نهادهای بین‌المللی را نادیده بگیرد و "فکر می‌کند چون زور دارد حق هم دارد."

در سخنرانی حسن روحانی، ایران با ۲۸ بار تکرار پر استفاده ترین کلمه بود. او همچنین ۱۶ بار نام آمریکا را آورد و کلمه برجام را ۹ بار و تحریم را ۸ بار تکرار کرد.

آقای روحانی نام سوریه را هم شش بار تکرار کرد. در تصویر زیر که کلمات پرکاربرد را درشت‌تر نشان می‌دهد، تاکید رئیس جمهوری ایران بر نهادهای بین‌المللی، و مسئله تحریم ایران مشخص است.

Image caption کلماتی که درشت‌تر هستند در سخنرانی حسن روحانی بیشتر استفاده شده‌اند

بیشتر بخوانید: