'هویت واقعی' یکی از مظنونان حمله سالزبری فاش شد

عکس آناتولی چپیگا از سال ۲۰۰۳ در سمت چپ و عکس کسی که به عنوان روسلان بوشیروف معرفی شده حق نشر عکس xx / PA
Image caption عکس آناتولی چپیگا از سال ۲۰۰۳ در سمت چپ و عکس کسی که به عنوان روسلان بوشیروف معرفی شده

یک وبسایت روزنامه نگاری تحقیقی می گوید که به هویت واقعی یکی از ماموران اطلاعاتی روسیه که به حمله با سم اعصاب در سالزبری بریتانیا مظنون هستند پی برده است.

گروه روزنامه نگاری "بلینگ‌کت" مدعی شده که نام واقعی شخصی که "روسلان بوشیروف" معرفی شده در واقع سرهنگ "آناتولی چپیگا" است.

مقام های بریتانیایی درباره این گزارش اظهار نظر نکرده اند. اما بی بی سی دریافته که دستگاه های اطلاعاتی بریتانیا این ادعا را زیر سوال نمی برند.

آنها گفته اند که آقای بوشیروف یک افسر اطلاعاتی روسیه بود.

تصور می شد که او با اسمی ساختگی و گذرنامه ای جعلی همراه یک شهروند دیگر روسیه که از نام "الکساندر پتروف" استفاده می کرد به بریتانیا سفر کرده بود.

سرگی اسکریپال و دخترش یولیا که در شهر سالزبری بریتانیا زندگی می کردند در ماه مارس با سم اعصاب نوویچوک مسموم شدند. این دو بعد از چند هفته بیهوشی و درمان در بیمارستان نجات یافتند اما زنی به نام دان استرجس در ماه ژوئیه پس از قرار گرفتن در معرض همان ماده جان خود را از دست داد. او ارتباطی با حمله اولیه نداشت و به طور تصادفی در معرض آن ماده قرار گرفت.

دولت بریتانیا آقای پتروف و بوشیروف را به انجام حمله متهم کرده است و می گوید آنها ماموران مخفی دستگاه اطلاعاتی ارتش روسیه، جی آر یو، بودند.

روسیه همواره این اتهامات را رد کرده و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور گفته این دو مظنون شهروند عادی هستند.

این دو مرد بعدا در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی روسیه ادعا کردند که به عنوان گردشگر برای دیدن کلیسای جامع سالزبری به آنجا رفته بودند.

گروه روزنامه‌نگاری بلینگ‌کت می گوید که سرهنگ چپیگا به عنوان سرباز در جنگ چچن شرکت داشت و بالاترین نشان افتخار دولتی را دریافت کرده بود؛ نشانی که معمولا ولادیمیر پوتین شخصا اعطا می کند.

این گروه اسنادی از فایل گذرنامه آناتولی ولادیمیروویچ چپیگا را به دست آورده است. عکسی از او مربوط به سال ۲۰۰۳ شباهت زیادی به عکس کسی دارد که به عنوان روسلان بوشیروف معرفی شده.

موضوعات مرتبط