کره‌شمالی: خلع سلاح منوط به رفع تحریم‌هاست

ری یونگ هو، وزیر خارجه کره شمالی حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر خارجه کره‌شمالی گفته تحریم‌ها نمی‌تواند کشورش را به زانو درآورد

کره‌شمالی که نماینده دولتش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرده می‌گوید "امکان ندارد" تا زمان پابرجایی تحریم‌های آمریکا به خلع سلاح هسته‌ای تن دهد.

ری یونگ هو، وزیرخارجه کره‌شمالی که روز شنبه در مقر سازمان ملل متحد سخن می‌گفت تصریح کرده که رفع نشدن تحریم‌ها موجب افزایش بی اعتمادی کشورش به آمریکا خواهد شد.

پیونگ یانگ بارها از سازمان ملل متحد و آمریکا خواسته تحریم‌های این کشور را رفع کنند؛ درخواستی که چین و روسیه هم از آن حمایت می‌کنند.

اما آمریکا می‌گوید تحریم‌ها باید تا زمان غیرهسته‌ای شدن کامل کره‌شمالی باقی بماند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی ماه ژوئن گذشته در دیداری تاریخی در سنگاپور دیدار کردند؛ جایی که کیم جونگ اون و رئیس جمهور آمریکا گفتند پیونگ‌یانگ وعده داده در جهت غیرهسته‌ای شدن حرکت کند.

با وجود این آقای ری، وزیرخارجه کره‌شمالی گفته آمریکا بر سیاست "اول غیرهسته‌ای شدن" تاکید دارد که متعاقب خود همراه با "تشدید سطح تحریم‌ها" است.

وی در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "این بن بست اخیر ناشی از آن است که آمریکا تقاضاهای جبری دارد که مانع از افزایش اعتماد" می‌شود".

"بدون اطمینان به آمریکا، اعتمادی به تضمین امنیت ملی ما پدید نخواهد آمد و در چنین شرایطی امکان ندارد ما یک طرفه به خلع سلاح تن بدهیم."

"تصور این که تحریم‌ها ما را به زانو در خواهند آورد تنها رویای واهی کسانی است که ما را نادیده انگاشته‌اند."

اخبار مرتبط

چین: اظهارات ترامپ غیرمسئولانه است

کره شمالی در مراسمی سایت هسته‌ای خود را از بین می‌برد

گفتگوی رهبران آمریکا و کره شمالی : قمارسیاسی قرن ۲۱