گزارش تازه تغییرات اقلیمی: خطرات روند گرمایش جدی است

حق نشر عکس Getty Images

دانشمندان می‌گویند که دولتها و مردم باید هر چه سریعتر از افزایش خطرناک گرمای زمین جلوگیری کنند. در گزارش تازه ای که مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی (آی‌پی‌سی‌سی) منتشر کرده نسبت به افزایش شدید دمای زمین هشدار داده شده و گفته شده که اقداماتی فوری باید صورت گیرد تا افزایش دمای زمین زیر یک و نیم درجه سانتیگراد بماند.

بنا بر این گزارش علاوه بر سیاست‌های دولت، رفتار مردم در خصوص مصرف مواد غذایی و انرژی و روش زندگی باید تغییر کند، در غیر این صورت با توجه به افزایش گازهای گلخانه‌ای، افزایش دمای زمین در آغاز دهه ۲۰۳۰ از یک و نیم درجه سانتیگراد بیشتر از دوران انقلاب صنعتی خواهد گذشت، رقمی که برای نیمه دوم قرن ۲۱ پیش‌بینی شده بود.

مقایسه دمای سال‌های مختلف با میانگین دما در قرن بیستم*

به گفته دانشمندان در صورتیکه نتوان افزایش دمای زمین را زیر یک و نیم درجه نگه داشت جان میلیون‌ها نفر به دلیل سیل به خطر خواهد افتاد و گونه‌های جانوری بسیاری از بین خواهند رفت.

در این گزارش آمده که روند افزایش دمای زمین شیب تندی پیدا کرده و به سرعت به عدد سه درجه سانتیگراد نزدیک می‌شود، اما با آنکه جلوگیری از این روند بسیار پرهزینه و گران خواهد بود، هنوز روزنه کوچکی از امید وجود دارد.

گرمترین دمای این مناطق

Sorry, your browser cannot display this map

Source: Robert A. Rohde/Berkeley Earth. Map built using Carto

گزارش ۳۳ صفحه‌ای مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی نتیجه سه سال تحقیق دانشمندان و یک هفته بحث با سیاسمتداران در نشستی در اینچئون در کره جنوبی بوده است.

در سال ۲۰۱۵ دولت های جهان خود را به مهار افزایش دما به کمتر از دو درجه سانتیگراد متعهد کردند. اما حالا در این گزارش می‌گوید این رقم باید به یک و نیم درجه برسد.

پروفسور جیم اسکی، از روسای یکی از کارگروه‌های مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی گفته است که کاهش حفظ افزایش دمای زمین به زیر یک و نیم درجه، نسبت به ۲ درجه‌ای که پیشتر تعیین شده بود، فواید بسیاری زیادی دارد و تاثیرات تغییرات اقلیمی را در همه زمینه‌ها به شدت کاهش می‌دهد.

آقای اسکیا گفت: "برای رسیدن به این هدف باید نحوه استفاده از انرژی و مدیریت زمین‌های کشاورزی و همچنین حمل و نقل را تغییر دهیم."

بنا بر این گزارش، رسیدن به این هدف ارزان نخواهد بود و نیاز به حدود ۲۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۳۵ دارد.

بیشتر بخوانید:

Image caption درصورتیکه افزایش دمای زمین کنترل نشود خطر سیل جان حدود ۱۰ میلیون نفر در تهدید خواهد کرد

بنا بر این گزارش اگر افزایش دما به ۲ درجه برسد، صخره‌های مرجانی برای همیشه از بین خواهند رفت. همچنین سطح آب‌های جهان ۱۰ سانتیمتر بیشتر بالا خواهد آمد که به این معنی است که خطر سیل جان حدود ۱۰ میلیون نفر در تهدید خواهد کرد.

به گفته این گزارش نیم درجه افزایش دما تاثیر زیادی روی کاشت محصولاتی چون گندم، ذرت و برنج خواهد گذاشت.

اهداف دستیابی به افزایش دمای زیر ۱.۵ درجه

  • تولید دی اکسید کربن باید تا سال ۲۰۳۰ تا ۴۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۰ کاهش یابد.
  • انرژی‌های تجدیدپذیر باید منبع تامین ۸۵ درصد برق جهان باشند.
  • مصرف زغال سنگ باید به نزدیک به صفر برسد.
  • حدود ۷ میلیون کیلومتر مربع (کمی کوچکتر از خاک استرالیا) برای کاشت محصولات کشاورزی برای تولید انرژی نیاز است
  • رسیدن به آلاینده کربنی صفر تا سال ۲۰۵۰